בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מי המציא את העניבה, ולמה? 

מי המציא את העניבה, ולמה?

 
 
בלדד השוחי

האם עניבה היא פריט אופנה מיותר? השוחי מסביר מאיפה צצה חתיכת הבד הזו, שיש לה שורשים עתיקים. עתיקים מאוד. השוחי שיודע הכל

 
 
 
 
 
 
 
 
 
קודם כל אני רוצ לציין שהטור שלך מעניין מאוד ואני לומד משם המון.
עכשיו אחרי ההתחנפות הנה שאלתי: מי המציא את העניבה? באיזה שנה? ומה הופך את פריט הלבוש הזה לכל כך מכובד?
תודה מראש Vasia
 
 
וסיה היקר,
העניבה עושה על הרבה אנשים רושם של אביזר לבוש מיותר לגמרי, אבל בינינו, אנחנו לובשים הרבה מאד דברים מיותרים. אולי כל הבגדים הללו משרתים את השאיפה הכפולה והסותרת שלנו להתבלט ולהסתתר באותו זמן, אבל אתה בטח רוצה עובדות, לא התפלספויות. אז בבקשה: למרבה הפלא, שורשיה של העניבה נמצאים בפיסת ביגוד עתיקה מאד ומעשית לחלוטין.
 
 
הדברים הכי קרובים לרעיון המקורי של העניבה שאנחנו עדיין לובשים כיום הם כנראה הגופיה, התחתונים והגרביים.
 

היגיינה

 
כמעט כולנו חיים בחברת-שפע המבוססת על ייצור המוני. אפילו העניים שלנו - מהם יש לנו בשפע - הם עניים של חברת-שפע. אנחנו מייצרים המון בגדים, רובם בעלי שרידות נמוכה מאד, ואנחנו מתקנים ומטליאים בגדים לעתים-רחוקות בלבד. זה לא תמיד היה המצב. רובנו מחליפים בגדים ומכבסים אותם בתדירות שהיתה מדהימה חברות ישנות יותר בהן לאדם הממוצע היו שתיים או שלוש חליפות בגדים שזכו לשטיפה הגונה רק בטעות, כשירד גשם.

הרבה דברים היו שונים אז, אבל דבר אחד עמד בעינו - הנטיה החמורה של הגוף האנושי להסריח. העור שלנו פולט חומר בשם "חֶלֶב" שמעודד את יצירתן של מושבות חיידקים מצחינות. בכמה אזורים פליטת החלב נדיבה במיוחד, וכמובן שדווקא באזורים הללו צומחות לנו שיערות שמחמירות את המצב פי כמה; והקטע הכי מוזר הוא שבמקום לאוורר את הטינופת הזו אנחנו עוטפים אותה בבגדים.
 
בהשוואה לכל הטירוף הזה נראה לי די הגיוני להניח איזו שכבה סופגת בין הגוף פולט הצחנה שלך לבין בגדיך היקרים, בעיקר אם יש לך מעט בגדים ואתה מכבס אותם לעתים-רחוקות.
 

הצווארון

אוסטין פאוורס - גם בצוואר וגם בשרוולים
 אוסטין פאוורס - גם בצוואר וגם בשרוולים   
הצווארון הוא אזור רגיש במיוחד מהבחינה הזו. אמנם הוא מפריש פחות חלב מבתי-השחי, אבל גם יש לו את שיער הראש שעוזר לו לצבור שומן וטינופת וריח, וגם - כמו השרוולים - הוא נמצא במקום בו הבגד נפתח לעולם החיצוני. צווארון של חולצה, אם הוא לא עובר כביסה, עלול להפוך תוך כמה שבועות לפיסת-בד שמנונית, שחורה מטינופת ומאד מאד מסריחה. קצת כמו פלאנלית משומשת.

אנשים לובשים פיסות בד דקות על הצוואר (ובשרוולים) כדי למנוע את המצב העגום הזה כבר הרבה מאד זמן, בהרבה מאד מקומות, ומדי-פעם הם גם ממציאים דרכים שונות בהן "תחתוני-הצוואר" הללו יכולים לשרת את הרצון שלנו להתקשט.
 
אם אתה כבר לובש מטפחת מסביב לצוואר, למה שלא תלך על זה עד הסוף ותעשה מעצמך דגל אנושי? זה לא רעיון חדש. עדויות לדגלים אנושיים כאלו נמצאו על פסלים סיניים בני יותר מאלפיים שנה ובגילופים על עמודי שיש מרומא הקיסרית , אבל מי שהצליח להפוך את העניבה לשגעון כלל עולמי היו שכירי-החרב הקרואטים של לואי השמיני והקרדינל רישלייה המפורסם במאה הי”ז.
 

גילגוליו של צעיף

(ASAP Images)
 (ASAP Images)   
התלבושת המסורתית של החיילים הללו כללה מטפחת-צוואר שעשתה על הצרפתים המון רושם - ממטפחות המשי היקרות של הקצינים הבכירים ועד לסמרטוטי הרצפה של החיילים הפשוטים. הצרפתים מיהרו להוסיף לצווארונים הפשוטים שלהם את ה"קרוואט" (השם מגיע, כנראה, מהמלה הצרפתית שהוראתה "קרואטי"), מין מגבת שנכרכה בקשרים מסובכים מסביב לצוואר. כמובן שבשלב הזה כבר היה חבל לאנשים להסתיר את הקישוט שלהם (או לטנף אותו) והם ענדו אותו מחוץ לצווארון החולצה.

מכאן ואילך נעלמה השימושיות לגמרי לטובת קישוטים כמו עניבת הפרפר, הסטיינקירק (מין עניבה רופסת), עניבת אסקוט (שנלבשה במרוצי אסקוט), עניבת הבולא הדרום-אמריקאית (זוהי עניבת השרוך החביבה כל-כך על בוקרים מטורזנים) וכמובן העניבה האנגלית הארוכה שכולנו מכירים הנקראת גם "ארבעה ביד". השם המוזר הזה מתייחס לנהג כרכרה הנוהג בארבעה סוסים, אולי על-שם הקשר בו השתמשו נהגי הכרכרות כדי להדק את המושכות לידיים, אבל סביר יותר שעל-שם מועדון "ארבעה ביד" שחבריו נהגו ללבוש עניבה כזו.
 

אז מי המציא?

הרבה אנשים המציאו את העניבה במשך הרבה שנים, אבל האדם שערך את השינוי האחרון בעיצוב - ולכן "ממציא" העניבה המודרנית - היה חייט אמריקאי בשם לנגסדורף (Langsdorf). הוא הרכיב את העניבה משלושה חלקים שנחתכים באלכסון, כך ששני צידי העניבה "נופלים" מהקשר ישר בלי להתעקל. זה קרה ב-1926.

למה היא נראית לנו כל-כך מכובדת? כי אנחנו יצורים של הרגלים ושל דעות-קדומות. כי החברה סביבנו משכנעת אותנו שחתיכות בד טפשיות קובעות אופי של אנשים וכי אנחנו כל-כך משתכנעים מזה שאנחנו ממשיכים להעביר את זה הלאה. אבל זה הטבע האנושי. אולי כדאי שאקנה עניבה.


בלדד השוחי


גם לכם יש שאלה? שלחו אותה לבלדד, השוחי שיודע הכל
אימייל: bildad@nana.co.il
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by