בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
האם צמח הסאלוויה מעורר הזיות ומסוכן? 

האם צמח הסאלוויה מעורר הזיות ומסוכן?

 
 
בלדד השוחי

מהו צמח הסאלוויה, האם צריכתו מותירה תופעות לוואי, ואיך בדיוק לקחת את זה? וגם: האם זה יותר מסוכן מאל-אס-די? השוחי שיודע הכל מסביר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שמעתי על צמח הניקרא סלוויה דיווינריום, שהוא צמח מעורר הזיות. רציתי לדעת עם הוא מסוכן כמו ל.ס.ד. ומה ההשפעות הצדדיות שלו, ואם הוא גורם לפלשבקים
מי שצריך לדעת
 
פלאי הטכנולוגיה (ויקימדיה)
 פלאי הטכנולוגיה (ויקימדיה)   
מי יקר,
סאלוויה דיווינורום (salvia divinorum) היא מין מבוית של מרווה שטופח על-ידי רופאי-האליל של דרום אמריקה. פעם היו לועסים את העלים או מגרגרים את המיץ שלהם עד לספיגת החומר הפעיל דרך הרקמות הריריות של הפה (מיצי העיכול מבטלים את פעולתו כך שבליעת העלים אינה יעילה במיוחד), אבל היום אפשר לרכוש מנה מרוכזת של עלים לעישון - ובצורה זו ההשפעה כמעט מיידית.
 

מה זה עושה?

אח של המרווה, בן-דוד של הנענע - תגידו שלום למר דיווינורום
 אח של המרווה, בן-דוד של הנענע - תגידו שלום למר דיווינורום   
נהוג ליטול את הסם בשכיבה במקום חשוך ושקט, ללא הפרעות. החוויה כולה נמשכת דקות ספורות והיא שונה לחלוטין מהשפעתם של סמים משכרים אחרים כמו אל-אס-די או מריחואנה. גם מבחינה רפואית ההשפעה של הסאלווינורינים - החומרים הפעילים בסאלוויה - על המח שונה מאד מהשפעותיהם של סמים משכרים אחרים ולמיטב ידיעתי אין לה אח ורע בקרב החומרים הפסיכואקטיביים המוכרים למדע.

משתמשים מתארים חזיונות תעתועים, עיוותים משמעותיים בתפיסת-המרחב וחוויות חוץ-גופניות, בדרך-כלל בצירוף תחושה גופנית נעימה, אופוריה ופרצי-צחוק. בניגוד לסמי הזיות אחרים, התחושה שהסאלוויה מביאה בכנפיה אינה מטושטשת או מבלבלת אלא דווקא צלולה במיוחד. אנשים שצרכו את הסם מספרים שהחוויה מרגישה "אמיתית יותר מהמציאות עצמה" ולפעמים, בעיקר במינונים גבוהים, זו יכולה להיות התנסות מפחידה מאד.
 
 
 
אין ראיות או סיבה אחרת לחשוד בשום סוג של השפעה מתמשכת. סאלוויה אינה מעוררת התמכרות פיזית או פסיכולוגית, הגוף אינו מפתח סבילות לחומרים הפעילים הנמצאים בה (למעשה, נראה שההפך הוא הנכון - משתמשים מנוסים זקוקים לכמוות קטנות יותר כדי להשיג את התוצאה הרצויה, מן הסתם משום שהם יודעים למה לצפות) והיא בפירוש אינה גורמת ל"פלאשבקים". כל המחקרים שנערכו עד היום מראים שהיא לא פוגעת בגוף בשום צורה ושאין לו "השפעות צדדיות". עדיין, כדאי לזכור שמדובר בסם החזק ביותר המופיע בטבע. זהירות.
 

כמה אל-אס-די מסוכן?

יותר מפחיד מכל סם (ASAP Images)
 יותר מפחיד מכל סם (ASAP Images)   
אגב, מה גורם לך לחשוב שאל-אס-די הוא כזה סם מסוכן? נכון, מבחינת גודל המנה האפקטיבית מדובר בסם החזק ביותר המוכר לאדם, אבל האם אתה יודע כמה אנשים מתים כל שנה כתוצאה משימוש באל-אס-די? הרבה פחות ממספר האנשים שמתים מנטילת אספירין, אני מבטיח לך, שלא לדבר על מספר האנשים שמתים כל שנה מאכילת-יתר או מתאונות-דרכים. אולי כדאי שכולנו נחשוב על זה רגע: נטילת אל-אס-די בטוחה הרבה יותר מנסיעה במכונית.
 
הנה לך עובדה מעניינת: גם מבחינה סטאטיסטית וגם מבחינה רפואית אין שום קשר מוכח בין שימוש באל-אס-די לבין מחלות-נפש כרוניות. אני לא אומר שאל-אס-די לא יכול להזיק לך. ישנם כמה מקרים מתועדים של אנשים שחטפו התקף פסיכוטי בעקבות השימוש באל-אס-די, אבל בוא לא נשכח שיש הרבה יותר מקרים מתועדים של אנשים שחטפו התקף פסיכוטי כתוצאה ממערכת-יחסים בעייתית או מלחץ בעבודה.

גם סמים שאינם גורמים לנזק גופני, כמו אל-אס-די ומריחואנה, עדיין עלולים לגרום לנזק נפשי. שימוש בסמים יכול לשנות אותך, בדיוק כמו שספר חזק יכול לשנות אותך, ובשני המקרים אתה עלול להשתנות לרעה. כדאי לשקול דברים היטב, בכל מה שאתה עושה, ולא משנה אם זו עבודה חדשה, מערכת-יחסים או סתם בילוי ללילה, אבל מאד לא כדאי לתת לאנשים להפחיד אותך בסיפורי-בדים.

אז בבקשה, אל תחזור כמו תוכי על מה שתוכים אחרים מספרים לך - או אפילו על מה שבלדד מספר - קרא כמה מחקרים מדעיים אמיתיים, דבר עם אנשים שהשתמשו בסם או שצפו במשתמשים אחרים, גלה את האמת בעצמך ושיפסיקו לבלבל לך את המח. עם סמים או בלי סמים.

בהצלחה.


בלדד השוחי


גם לכם יש שאלה? שלחו אותה לבלדד, השוחי שיודע הכל
אימייל: bildad@nana.co.il
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by