בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
איך עובדת מראה חד-צדדית?  

איך עובדת מראה חד-צדדית?

 
 
חדשות נענע

איך עובדת מראה של חדרי חקירות, כשצד אחד שקוף, ומהצד השני הוא מראה? בלדד מפזר את החשיכה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בילדד שלום...
בעודי רואה סרט שבו היו חדרי חקירה ששם היה חלון
שמצד אחד הוא שקוף ומצד שני הוא מראה
הייתי רוצה איך קורה דבר כזה ואיך עושים כזה דבר
בתודה שאחי
 
מראת הקסמים של המכשפה הרעה – גם כן קונץ
 מראת הקסמים של המכשפה הרעה – גם כן קונץ   
שאחי היקר,
החלון שאתה מתאר נקרא בדרך-כלל "מראה חד-צדדית" - מצד אחד מראה ומהצד השני לא - אך כפי שנראה בהמשך השם הזה כל-כך לא מדויק שיש מי שמתעקש לקרוא לו דווקא "מראה דו-צדדית". בכל-אופן, ולמרות השם המסובך, עקרון הפעולה של החלון הזה פשוט עד-כדי-כך שהוא גובל ברמאות.
 

ההשתקפות השניה

הזכוכית רק מגנה על שכבת המתכת. מראה רגילה
 הזכוכית רק מגנה על שכבת המתכת. מראה רגילה   
רוב המראות בהן אתה נתקל בחיי היום-יום עשויות מלוח זכוכית שחלקו האחורי מצופה שכבה דקה של מתכת. היום מצפים מראות בעיקר באלומיניום, אבל תהליך הציפוי עדיין נקרא "הכספה" משום שפעם היו משתמשים בכסף. כשאור פוגע בזכוכית הוא עובר דרכה (כי הזכוכית שקופה), אבל כשהוא פוגע במתכת שנמצאת מאחוריה הוא מוחזר בחזרה אל עין הצופה. הזכוכית נמצאת שם רק כדי להגן על שכבת המתכת, ולהוות מין שלד שעליו היא נחה.
 
 
קצת מפחיד. דיוקן עצמי של בלדד
 קצת מפחיד. דיוקן עצמי של בלדד   
עכשיו בוא נעשה נסוי. עמוד מול מראה בחדר מואר היטב, פתח את פיך, חשוף את שיניך והבט בהשתקפות. מפחיד, נכון? עכשיו התקרב אל המראה אבל אל תגרע את עיניך מההשתקפות של השיניים שלך. כשתהיה מספיק קרוב למראה תגלה (אם יש לך עיניים חדות) שהן משתקפות יותר מפעם אחת! קצת מתחת להשתקפות הרגילה תוכל להבחין בהשתקפות נוספת, עדינה יותר, חצי שקופה.
 
 
ההשתקפות השניה הזו מופיעה משום שהזכוכית אינה שקופה לגמרי. רוב האור אמנם עובר דרכה, אבל חלק קטן ממנו מוחזר בחזרה, בדיוק כמו משכבת המתכת. לכן ניתן לראות השתקפות חלשה גם בחלון זכוכית פשוט. האמת היא שכולך משתקף במראה פעמיים, פעם אחת מהזכוכית ופעם אחת מהמתכת, אבל בדרך-כלל אתה לא שם-לב להשתקפות מהזכוכית כי היא חלשה מדי. רק כשאתה מביט מקרוב על השתקפות השיניים הלבנות על הרקע הכהה של הפה הפעור אתה מצליח לראות אותה. בדיוק על העקרון הזה פועלת המראה ה"חד-צדדית" שלנו.
 

בחסות החשכה

מראה מוכספת-למחצה
 מראה מוכספת-למחצה   
כאמור, השם "מראה חד-צדדית" מטעה. דווקא המראה הרגילה היא חד-צדדית - מצד אחד היא מראה ומהצד השני לא. השם המקצועי של המראה המיוחדת שלנו הוא "מראה מוכספת למחצה". ציפוי המתכת שלה עדין במיוחד והוא עושה בדיוק את אותו הדבר משני הצדדים - הוא משקף בערך חצי מהאור שפוגע בו ואילו לחצי השני הוא נותן לעבור. חצי מראה וחצי חלון.

בעצם זה מאד דומה למה שחלון רגיל עושה, אלא שחלון רגיל נותן לרוב האור לעבור ומשקף רק חלק קטן ממנו בעוד מראה מוכספת למחצה משקפת בערך חצי מהאור.
 
אותו הדבר
 אותו הדבר   
אם תשים מראה כזו בין שני חדרים אתה תמיד תראה שתי תמונות אחת על-גבי השניה - התמונה האחת תהיה ההשתקפות שלך ושל כל מה שנמצא בצד ממנו אתה מביט (בחצי מהעוצמה המקורית) והתמונה השניה תהיה של כל מה שנמצא בצד השני (גם בחצי העוצמה), מה שהיית רואה דרך חלון רגיל.

הקונץ האמיתי נמצא בתאורה משני צידי החלון. חדר החקירה מואר היטב ואילו החדר בצד השני חשוך למדי. חצי מהאור הרב שמגיע מחדר החקירה עובר דרך המראה והחצי השני משתקף בה. גם האור המועט שנמצא בצד השני עובר ומשתקף (חצי חצי), אבל משום שמדובר במעט מאד אור אף-אחד לא שם אליו לב, בדיוק כמו שאנשים בדרך-כלל לא שמים-לב להשתקפות השניה במראה הרגילה.

לא משנה מאיזה צד אתה מסתכל על המראה, אתה תמיד תראה את אותו הדבר - תמונה חלשה מאד של מה שקורה בחדר החשוך שמוסתרת על-ידי תמונה חזקה של מה שקורה בחדר המואר. פשוט וגאוני. אותו הדבר, אגב, קורה לעתים קרובות גם בחלונות רגילים (כשממש חשוך באחד הצדדים) ובמשקפי-שמש.
 
שבוע טוב,
בלדד השוחי


גם לכם יש שאלה? שלחו אותה לבלדד, השוחי שיודע הכל
אימייל: bildad@nana.co.il
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by