בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מה מקור המושג "נשיקה צרפתית"? 

מה מקור המושג "נשיקה צרפתית"?

 
 
בלדד השוחי

מה הקשר לצרפת ולשנאת זרים? והאם יש גם ביטוי עברי? לשוחי שיודע הכל התשובה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בלדד שלום יש לי שאלה קצת טיפשית אך מסקרנת אותי ואת כל מי שאני מכיר והיא: מדוע לנשיקה צרפתית קוראים כך? מה הקשר בין נשיקה זו לצרפת? ומי המציא את שמה? והאם ישנו שם עיברי לנשיקה כזו? אם תענה אל שאלתי אני אדע שאתה באמת חכם ולא סתם, כי עדיין אף אחד לא הצליח לי לענות על שאלה זו, אפילו למדתי פעם צרפתית והמורה שלי אמרה לי שזו השאלה הכי מוזרה שהיא שמעה מעודה ולא ידעה את התשובה והיא הייתה די מבוגרת אז נראה אותך, תודה מראש.
אלמוניאלמוני יקר,
כמובן שיש שם עברי לנשיקה הצרפתית: "נשיקה צרפתית". מה יותר עברי מזה? שתי מלים, שתיהן מופיעות בתנ"ך, שתיהן עבריות למהדרין. מה עוד אתה רוצה? מחדשי הלשון העממיים אף הגדילו עשות ויצרו את הפועל השימושי "להצטרפת". צירפת, צירפתה, צירפתנו, נצרפת וכיו"ב.

אבל איך צרפת השתרבבה לנו ככה ללשון?
 

הלעזה

"נשיקה פלורינית, הנסיכה הקסומה"
 "נשיקה פלורינית, הנסיכה הקסומה"   
בניגוד לדעה הרווחת, הנשיקה הצרפתית כלל לא הומצאה בצרפת. הלשון והשפתיים הם אזורים רגישים מאד ונעימים מאד (בדרך-כלל) למגע, ושימוש אינטנסיבי בהם לצרכי עינוג מיני הופיע באופן עצמאי שוב ושוב בתרבויות שונות ברחבי העולם ומכאן קצרה למדי הדרך לרעיון המופלא של שפתיים על שפתיים ולשון על לשון.
 
 
אז קצת קשה לקבוע איפה ומתי הנשיקה הומצאה (כנראה הרבה לפני שצרפת קמה), אבל השם "נשיקה צרפתית" הומצא באנגליה, כנראה אי-אז בשנות העשרים של המאה שחלפה. למה דווקא צרפתית? כי כל הצגה מטונפת של מין קושרה אצל האנגלים באופן אוטומאטי לצרפתים. ספרים פורנוגראפיים כונו "רומאנים צרפתיים", מחלות-מין שונות (בעיקר עגבת) כונו "אבעבועות צרפתיות", מין אוראלי נקרא "לעשות את זה בדרך הצרפתית," ועד היום כשמישהו משתמש בשפה "מלוכלכת" הוא מבקש שיסלחו לו על הצרפתית שלו*.
 
 

שנאת זרים

"זה הכל באשמת הצפרדעונים!"
 "זה הכל באשמת הצפרדעונים!"   
בואו נודה, אין שום-דבר פסול במין. זה טוב ונעים ובלי זה הרי לא היינו פה, ובכל-זאת הרבה אנשים מרגישים שצריך להתבייש בזה. חלק משמעותי מהתרבות שלנו מבוסס על בושה באופן כללי ועל בושה ממין בפרט, מה שמסביר את המנהג הטפשי של להשליך את הצדדים ה"מבישים" של המין על תרבויות אחרות. הרי זה לא כאילו שהאנגלים לא מתנשקים – הם רק מאשימים בזה את הצרפתים.
 
האנגלים - בהכללה גסה מאד - לא אוהבים את שכניהם הצרפתים. אפילו שמעתי על אנגלי מטורף אחד שטוען בעקשות כי הצרפתים גנבו מהאנגלים את המטבח הצרפתי המשובח והותירו להם רק את האוכל האנגלי המזעזע שהם אוכלים עד היום. ביטויים כמו "נשיקה צרפתית" הם רק תסמין של השנאה הזו, אז אולי בכל-זאת כדאי שנמצא לנו שם חדש?


סוף-שבוע מלבב,
בלדד השוחי


*בהזדמנות זו כדאי גם להפריך את השמועה חסרת-השחר שבצרפתית קוראים לנשיקה צרפתית "נשיקה אנגלית". רק מי שלא מבין צרפתית יכול לחשוב כך. השם הצרפתי המקובל לנשיקה מעמיקה הוא (בתרגום חופשי מאד) "החלקה" (Patin).
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by