בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
באלג'יריה מנסים לשכוח את העבר 

באלג'יריה מנסים לשכוח את העבר

 
 
יוסי גורביץ

האלג'ירים אישרו ברוב גדול הצעת חוק, המעניקה חנינה לרוב המורדים המוסלמים. כ-150 אלף איש נהרגו במלחמת האזרחים האלג'ירית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שתי נשים יוצאות מקלפי בבירה אלג'יר (רויטרס)
 שתי נשים יוצאות מקלפי בבירה אלג'יר (רויטרס)   
ממשלת אלג'יריה הודיעה היום (שישי) כי רוב מכלל האזרחים הצביע במשאל עם בעד הצעת החוק, המעניקה חנינה למורדים מוסלמים. לטענת הממשלה, כ-97 מן המצביעים תמכו בהצעת החוק הממשלתית, ושיעור ההצבעה עבר את 80 האחוזים. שר הפנים, נור א דין יאזיד זרחוני, אמר כי ההחלטה מעידה על כך שרוב האלג'ירים "רוצים להפוך דף על העבר" ולחיות בשלום.

זרחוני דחה טענות על פיהן זויפו תוצאות המשאל, ולדבריו ההצבעה היתה "שקופה". עם זאת, בחלקים בציבור האלג'ירי נרשמה תרעומת על כך שהממשלה העבירה את משאל העם במהירות, ללא דיון ציבורי ראוי. עמדה דומה הובעה גם על ידי מחלקת המדינה האמריקנית, שמסרה עם זאת כי היא מכבדת את החלטת העם האלג'ירי. עיתונים באלג'יר, כמו היומון הממשלתי אל מודג'אהיד, הודיעו על נצחון במשאל עוד בטרם הסתיימה ספירת הקולות.

על פי הצעת החוק, המכונה "האמנה לשלום ולפיוס לאומי", ישוחררו כל העצורים שמחזיקה הממשלה, שמשפטם טרם נפתח או שנשפטו שלא בפניהם. כן ישוחררו כל העצורים ממלחמת האזרחים, שלא היו מעורבים "במעשי טבח ואונס". האמנה לא פירטה כיצד יקבע הדבר. עוד קבעה האמנה כי משפחות שיקיריהם נעלמו יזכו לפיצוי מן הממשלה.
 

מלחמת האזרחים

 
ב-1992 פרצה מלחמת אזרחים באלג'יריה, לאחר ש"חזית הישועה האיסלמית" זכתה בבחירות, ובתגובה תפס הצבא את השלטון. אלג'יריה היתה מדינה חילונית מאז שחרורה מידי הצרפתים, ונשיאיה הקפידו לאכול בפומבי בתקופת הרמדאן. התגובה המוסלמית לתפיסת השלטון היתה פתיחה בשורה של מעשי טרור, ותגובות הצבא עליהם הזינו מעגל אלימות שדרדר את המדינה במהירות למלחמת אזרחים. המלחמה חילקה את הציבור גם על פי קווים אתניים: רוב תושבי מחוז קביליה, שהם ברברים ולא ערבים, תמכו במורדים.

שני הצדדים נקטו באלימות מחרידה. הטרוריסטים המוסלמים הפעילו מכוניות תופת ומטעני חבלה בשווקים, וחוליות רצח היו פושטות על כפרים הנאמנים למשטר. הצבא, מצידו, "העלים" מספר גדול של אזרחים, וככל הנראה רצח ועינה את רובם. המלחמה הסתיימה בפועל לפני כשנתיים, אך באלג'יריה עדיין פועלים כאלף מורדים, התוקפים מדי פעם מטרות צבאיות. על פי אומדן ממשלתי רשמי, כ-150 אלף בני אדם נהרגו במלחמת האזרחים, והנזק הכספי נאמד ב-35 מיליארדי דולרים.
 

לא כולם רוצים לשכוח

גורמי אופוזציה הביעו אי שביעות רצון מהאמנה, שלטענתם מיועדת לחזק את ידיו של השלטון, ומיועדת בפועל להעניק חנינה לאנשי צבא שביצעו פשעים. האופוזיציה הביעה אי שביעות רצון גם מכך שהאמנה אוסרת על פעילות פוליטית של ארגונים מוסלמיים, ולמעשה מעגנת בחוקה את נצחון הצבא במלחמת האזרחים. ארגוני זכויות אדם, ביניהם אמנסטי אינטרנשיונל, טוענים כי החנינה תאפשר לטייח את העלמתם של אלפי טזרחים על ידי הצבא.

בקביליה, ממרכזי המרד היה אחוז ההצבעה נמוך במיוחד, לאחר שמורדים לשעבר קראו להחרים את ההצבעה. אחוז ההצבעה עמד על 11 בלבד, ובמקום נרשמו גם עימותים אלימים. אחוז הצבעה נמוך נרשם גם בעיירה סידי ראיס, שם טבחו מורדים כ-300 מבני העיירה בשנתץ 1997. "קל לומר שצריך לומר 'סליחה' ולשכוח", אמר ראש ועדת הקלפי במקום, "אבל במציאות, הסליחה קשה הרבה יותר. אנשים שנפגעו כל כך, מתקשים לסלוח".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by