בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מה הקשר בין תרנגול-הודו להודו? 

מה הקשר בין תרנגול-הודו להודו?

 
 
בלדד השוחי

כל אומה, מסתבר, מתעקשת לתת שם אחר לתרנגול ההודו. מאיפה לעזאזל הוא הגיע, ולמה האמריקנים חושבים שהוא מטורקיה? השוחי שיודע

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בלדד היקר שלום
מדוע בעברית קוראים לתרנגול הודו ובאנגלית טרקי?
מה הקשר ומה הפשר?
תודה
לירון
 
ק'זואהקסולוטל ממין זכר
 ק'זואהקסולוטל ממין זכר   
שלום לירון,
מוצאה של הציפור המשונה הזו מיבשת אמריקה, שם כנראה בייתו אותה לראשונה האצטקים; אבל הם נתנו לה שם כל-כך משונה שאפילו לבלדד אין מושג איך מבטאים אותו, מה שהכריח את האוכלוסיה הלא אצטקית של העולם למצוא לה שמות אחרים.
 

מקור הטעות

קולומבוס - איש יקר, ידוע בעיקר בזה שהוא מצא את לא מה שרצה. (א.ב של אנשים גדולים, דני קרמן ואהרן שמי)
 קולומבוס - איש יקר, ידוע בעיקר בזה שהוא מצא את לא מה שרצה. (א.ב של אנשים גדולים, דני קרמן ואהרן שמי)   
לפני כ-500 שנה, בחור בשם קולומבוס עשה טעות ענקית. הוא חשב שכדור-הארץ הרבה יותר קטן ממה שהוא באמת, ושאם הוא יפליג מערבה הוא ימצא קיצור-דרך למזרח-הרחוק. אנשים חכמים בסביבה ניסו להסביר לו שהוא טועה, ושכדור-הארץ גדול מדי, ושאם הוא יפליג מערבה ויתרחק מהחוף ייגמר לו האוכל והוא ימות יחד עם הצוות שלו, אבל קולומבוס לא הקשיב והוביל את אנשיו למה שנראה כמו מוות וודאי.

האנשים החכמים צדקו באשר לגודל הכדור, אבל לא הם ולא קולומבוס העזו לדמיין שבמערב - הרבה לפני שמגיעים למזרח-הרחוק - מסתתרות זוג יבשות ענקיות. כשקולומבוס הגיע לאמריקה הוא היה משוכנע שהוא צדק כל הזמן, שכדור-הארץ פיצפון ושהוא הצליח להקיף אותו ולהגיע לאיי הודו המזרחיים - ה"אינדים”. כשהוא ראה את תושבי המקום הוא קרא להם "אינדיאנים", כלומר הודים, ואנחנו גוררים את שרידי הטעות שלו עד עצם היום הזה.
 
 
 
עשר שנים מאוחר יותר, אגב, כשקולומבוס הגיע להונדורס ופגש לראשונה תרנגול-הודו, הוא קרא לו "גאלינה דה לה טיירה", לאמור "תרנגולת הארץ".
 

בחזרה לעוף

ראש בראש - תרנגול-טורקיה אפריקאי ותרנגול-הודו אמריקני
 ראש בראש - תרנגול-טורקיה אפריקאי ותרנגול-הודו אמריקני   
יש מי שחושב שתרנגול הודו נקרא כך בעברית משום שנהוג לאכול אותו בחג-ההודיה האמריקני, אבל נראה שהשם מגיע דווקא מהיידיש, בה הוא נקרא "אינדיק" על-שם הטעות המפורסמת של קולומבוס. גם השם הרוסי ("אינדיוק") מגיע מאותה טעות וכך גם הצרפתי והטורקי. אז אולי השם בו אנו משתמשים מוטעה, אבל לפחות אנחנו טועים יחד עם כולם.

האנגלים, לעומת-זאת, מיוחדים. הם ביססו את השם שלהם על טעות אחרת לגמרי. אפילו על שתי טעויות. ראשית: כשהם ראו לראשונה תרנגול-הודו הם התבלבלו בינו לבין עוף אחר שהם כבר הכירו, קרוב משפחה אקזוטי של השליו בשם “עוף-גינאה”, והכינוי המקובל לעופות-גינאה באותה תקופה היה "תרנגולי-טורקיה".
 
תרנגול-הודו עם איפור, והוא באמת מגיע מהודו
 תרנגול-הודו עם איפור, והוא באמת מגיע מהודו   
אבל גם מקור השם הזה בטעות: עוף-גינאה מגיע מאפריקה (כפי ששמו מרמז) והכינוי "תרנגול-טורקיה" ניתן לו רק משום שהוא יובא לאנגליה בידי סוחרים זרים שרובם היו טורקים (התירס - שגם מוצאו ביבשת אמריקה - קיבל את הכינוי האנגלי "חיטה טורקית" ממש מאותה סיבה), מה שלא מפריע לדוברי אנגלית לקרוא לתרנגול-הודו "turkey” עד עצם היום הזה.

הטירוף לא נפסק כאן ונדמה שכל אומה התעקשה להעניק לעוף המוזר הזה שם אחר. בערבית קוראים לו "חבשי" (כנראה גם מבלבול עם עוף-גינאה), בפורטוגל קוראים לו "פרואני" (כנראה משום שהוא הפך נפוץ בשווקים קצת אחרי כיבוש פרו), ביוון קוראים לו "צרפתיה" סתם כדי לעצבן, ובספרד פשוט קראו לו "טווס" (שני העופות משמיעים קולות דומים, הזכרים של שני המינים פורשים את זנבם ואומרים שאפילו יש להם טעם דומה).

אפילו השם המדעי של העוף שלנו - Meleagris gallopavo - מורכב משמות של שלוש ציפורים שונות בתכלית: מלאגריס (על-שם שתי אחיות שהפכו לעופות במיתוס יווני) הוא שמו המדעי של עוף-גינאה, "גאלו" מגיע מ"גאלוס", תרנגול בלאטינית, ואילו "פאבו" הוא טווס.
 
ומה בהודו עצמה? דוברי הינדית קוראים לתרנגול-הודו "פרו" (כמו בפורטוגל), אבל מספרים לי שדוברי השפה הטאמילית פשוט קוראים לו "ציפור זרה", ולפי דעתי הם בחרו במוצא הקל וההגון ביותר.


שבוע טוב,
בלדד השוחיגם לכם יש שאלה? שלחו אותה לבלדד, השוחי שיודע הכל
אימייל: bildad@nana.co.il
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by