בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
איך מזגן מקרר? 

איך מזגן מקרר?

 
 
בלדד השוחי

מה עושה המזגן עם הגז שבתוכו, וכיצד מסלק-הזיעה היקר הורס את כדור הארץ? השוחי שיודע הכל בטור קייצי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שלום בלדד.
יש לי שאלה, כיצד נוצר אויר קר במזגן? מה תפקידו של הגז שיש במזגן ומה
התכונות שלו? למה דווקא גז זה?(אני יודע שיש שניים. אחד שגורם לחור
באוזון ואחד ידידותי לסביבה) בקיצור ברצוני לדעת ציכד המזגן פועל על קור.
תודה
דניאל
 
מכאן יוצא החום
 מכאן יוצא החום   
דניאל היקר,
מזגנים לא מתעסקים עם קור. קור אינו דבר בפני עצמו, אלא אך ורק העדר של חום, ופעולתו של המזגן היא להעביר חום מתוך הבית שלך אל העולם שבחוץ. לך תדע, אולי בשל כך כל-כך חם בחוץ בקיץ.
 

דחוס וחם

למי תודה? למי ברכה? לפאראדיי (Faraday) שגילה את הפטנט ולקארייר (Carrier) שפיתח את המזגן
 למי תודה? למי ברכה? לפאראדיי (Faraday) שגילה את הפטנט ולקארייר (Carrier) שפיתח את המזגן   
אנרגית החום אצורה בחומרים בתור תנועה של הפרודות שמרכיבות אותם. ככל שהפרודות מתנועעות יותר כך החומר חם יותר. כשחומר חם בא במגע עם חומר קר הוא מעביר אליו את האנרגיה הזו עד שהטמפרטורה של שני החומרים משתווה. כך אם תשאיר כוס קפה על השולחן היא תאבד את החום שלה לטובת האוויר שבחדר - האוויר יתחמם והקפה יתקרר.

אנחנו לא נרגיש שהחדר נהיה חם יותר, וזאת משום שהחום שהיה מרוכז בכוס הקפה עבר לנפח גדול יותר של אוויר. זה העקרון הראשון עליו מתבסס המזגן: טמפרטורה של דברים יורדת כשהנפח שלהם גדל ועולה כשהנפח קטן. כמות של גאז מחזיקה בתוכה כמות של חום, אם נדחוס את הגאז החום יתרכז בנפח קטן יותר והטמפרטורה תעלה. זו עדיין אותה כמות של חום, רק מרוכזת יותר. אם ניקח גאז דחוס ונסיר מעליו את הלחץ הוא יתפשט, החום שלו יתפרש על נפח גדול יותר והטמפרטורה תרד.

עוד דבר שקורה כשדוחסים גאז זה שהפרודות (מולקולות) שלו מתקרבות ומתחברות זו לזו והוא הופך לנוזל (מתעבה). זה אומר שהפרודות נעות פחות, ומאחר שחום מוחזק בגאז בתור תנועה של הפרודות, כשגאז מתעבה הוא חייב להיפטר מחלק גדול מהחום הזה. גם ההפך נכון: כשנוזל מתאדה (הופך לגאז) הפרודות שלו משתחררות זו מזו ומתחילות לנוע כמו משוגעות, וכדי שזה יקרה הנוזל חייב "לגנוב" הרבה חום מהסביבה.

מנגנון הקירור הטבעי של הגוף שלנו פועל בדיוק על אותו עקרון. זעה נוזלית מתאדה בחום והופכת לגאז (אדי מים) והתהליך הזה "גונב" חום מהעור שלנו.
 
 

אז מה קורה במזגן?

מעגל הקירור
 מעגל הקירור   
בצד הקדמי של המזגן, זה שפולט אוויר קר, יש צינורות המכילים גאז. בהתחלה הגאז הזה נמצא בטמפרטורת החדר, אבל כשאנחנו מפעילים את המזגן הוא נשאב אל צינורות בחלק האחורי של המזגן (זה שמותקן מחוץ לבית) ונדחס בלחץ גבוה עד שהוא הופך לנוזל.

כשגאז נדחס הטמפרטורה שלו עולה, וכשהוא הופך לנוזל הוא חייב להיפטר מהחום הזה. הדחיסה "סוחטת" את החום מהגאז כמו שסוחטים מים מספוג - הגאז בצינורות בחוץ מתחמם ופולט חום לסביבה. המזגן עוזר לו להפטר מהחום בעזרת מאוורר שמשיב רוח על-פני הצינורות. כמו בן-אדם שעושה "פו" על אוכל. מכאן באה הרוח החמה שנושבת מאחורי המזגן.

הנוזל הדחוס מתקרר קצת ונשאב בחזרה אל הצינורות שנמצאים בחלק הקדמי של המזגן. בצינורות האלו אין לחץ גבוה, וכשהנוזל מגיע אליהם הוא מתפשט וחוזר למצבו הטבעי - גאז. עכשיו הוא מתפשט על נפח גדול יותר, אז הטמפרטורה שלו יורדת, ותהליך ההפיכה לגאז מכריח אותו "לספוג" המון חום מהאוויר, כאילו שחררנו את הספוג שלנו בתוך דלי מים.

גם כאן המזגן משיב רוח על הצינורות, אבל הפעם האוויר שעובר עליהם מאבד חום. הגאז בתוך הצינור מקבל את החום, ואנחנו מקבלים אוויר צונן שנושב לנו בבית. בנוסף, אדי המים באוויר מתקררים והופכים לנוזל בתוך המזגן. המזגן מטפטף אותם החוצה ואנחנו מקבלים אוויר עם פחות לחות.
 
 
ואז הכל מתחיל מהתחלה:

• הגאז מוזרם החוצה, הופך לנוזל ומתחמם.
• הנוזל מעביר חום לאוויר בחוץ.
• הנוזל מוזרם פנימה, הופך לגאז ומתקרר.
• הגאז סופח חום מהאוויר בפנים.
• וחוזר חלילה.
 

כמה זה עולה לנו?

אבּוּ-נזק - תומס מידג'לי הבן
 אבּוּ-נזק - תומס מידג'לי הבן   
הגאז בו משתמשים חייב להפוך לגאז במהירות בטמפרטורה של בית ממוזג, כלומר רצוי שתהיה לו טמפרטורת רתיחה נמוכה מאד. מאידך-גיסא, אם הטמפרטורה תהיה נמוכה מדי הוא לא יהפוך בקלות לנוזל. טמפרטורת הרתיחה המושלמת לשימוש במזגן היא בערך מינוס שלושים מעלות. המזגנים הראשונים השתמשו לשם-כך באמוניה, שהיא גאז רעיל, אך דליפות הסתיימו לעתים-קרובות מדי במוות והתעשייה נזקקה לתחליף בדחיפות.

המושיע היה תומס מידג'לי הבן (Midgley) שפיתח את הכלורו-פלואורוקרבון (CFC), גאז שזכה לשם המסחרי "פריאון". בזמנו ההמצאה הזו נחשבה לגליק גדול - מזגנים ומקררים ומיכלי לחץ מסוגים שונים השתמשו בה המון - אבל אז הסתבר שפריאון עלול להזיק לשכבת האוזון. היום אנו בעיצומה של מגמה להפסקת השימוש בו לטובת גאזים אחרים.

היקף הנזק של ה-CFC לסביבה עדיין לא ברור לגמרי, אבל כנראה שהוא מתגמד אל מול הנזק הסביבתי שגרמה ההמצאה הגדולה האחרת של מידג'לי המסכן: תוסף העופרת לדלק מכוניות.
 
ככה זה, יש אנשים שכל מה שהם נוגעים הם הורסים.


בתקווה שנתאושש,
בלדד השוחיגם לכם יש שאלה? שלחו אותה לבלדד, השוחי שיודע הכל
אימייל: bildad@nana.co.il
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by