בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
האם באגם לוך-נס יש מפלצת? 

האם באגם לוך-נס יש מפלצת?

 
 
בלדד השוחי

לפני כ-1,500 שנה ראה הנזיר קולומבה מפלצת שמנסה לטרוף עובר אורח באגם לוך נס. מאז, אנשים נוספים ראו אותה. האם זו אגדה? השוחי שיודע הכל

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לבלדד הגאון!!!
שלום שמי בועז גולדשטיין אני בן 13 וחצי מאור יהודה.
קודם כל אני חייב להודות שאתה כותב טור ממש מעניין ואני עוקב אחריו כבר כמה חודשים ואני חייב לציין שאני ממש נהנה.
ענית לי על שאלה שאף אחד לא הצליח לענות לי "למה הכדור סל כתום?"
עכשיו הגיע תורי לשאול:
האם המפלצת מלוך-נס קיימת בכלל עם כן אנה כתוב לי.
בתודה רבה מראש
המפלץ מאור יהודה
 
איש-הנצח, שכן של המפלצת
 איש-הנצח, שכן של המפלצת   
מפלץ יקר,
אגם ("לוך" בגאלית) נס משתרע לאורך של יותר משלושים-וחמשה קילומטרים בחלק ההררי של סקוטלנד. שטחו עולה על חמשים-וחמשה קילומטרים רבועים, ועומקו מגיע למאתיים עשרים-וששה מטרים. לא מקום רע להחביא בו מפלצת.
 

קישתא!

קרוב משפחה?
 קרוב משפחה?   
לפני כמעט אלף וחמש-מאות שנה עבר ליד האגם הזה קדוש נוצרי בשם קולומבה. לתדהמתו, הוא הבחין במפלצת נוראית מגיחה מן האגם ומנסה לטרוף עובר אורח תמים. קולומבה לא איבד את עשתונותיו וניגש לנזוף במפלצת השובבה - הוא התווה לעברה את סימן הצלב עד שהיא נרגעה והחליטה שלא לתקוף עוד אנשים לעולם. לפי גרסא אחרת קולומבה מעולם לא ראה את המפלצת במו-עיניו, הוא הגיע קצת יותר מאוחר, נתקל בהלוויתו של האומלל שנקטל על-ידי המפלצת, והשיב אותו לחיים מניה וביה. כך-או-כך, נראה שהמפלצת למדה לקח משום שאף-אחד לא שמע עליה יותר מדי במשך כאלף וארבע-מאות שנה.
 
 
אחת התמונות של וילסון
 אחת התמונות של וילסון   
אבל ב-1933 עברו לידו זוג סקוטי ושמו-לב לבעבוע עצבני ומוזר במרכז האגם. הם עצרו להסתכל, ולפי הדיווחים השערוריתיים בעיתון (האמינים בערך כמו הסיפורים על חיי הקדושים הנוצריים) הבחינו בחיה גדולה מזנקת וצוללת במים. הקישור למפלצת של קולומבה היה מיידי, והעתונים חגגו.

כעבור כמה חודשים הגיעו הוכחות חד-משמעיות. רופא לונדוני בשם רוברט וילסון סיפר שהוא נסע ליד האגם כשזה התחיל שוב לבעבע. וילסון, כקולומבה בזמנו, לא איבד את עשתונותיו ותפס את המצלמה שבמקרה היתה לצידו. הוא הספיק לצלם שתי תמונות, אף-אחד מהן לא היתה ברורה במיוחד, אבל אי-אפשר להכחיש שרואים בהן משהו. התמונות התפרסמו בעתון "הדואר היומי" ובמשך כמעט ששים שנה היו הראיה המוצקה ביותר לקיומה של המפלצת.
 

הסברים הגיוניים

שפמנון; הידיים עדיין ריקות (ויקיפדיה)
 שפמנון; הידיים עדיין ריקות (ויקיפדיה)   
אבל וילסון שיקר, ורק ב-1993 התברר מה רואים באמת בתמונות שלו. המפלצת עשויה מדגם צעצוע של צוללת וקצת עיסת-עץ, ואורכה אינו עולה על חמשים סנטימטרים. מסתבר שבעקבות העניין הציבורי מערכת "הדואר היומי" איתגרה יוצר סרטים בשם מרמדוק ות'רל להתחקות אחר המפלצת ולספק הוכחות מצולמות לקיומה. אחרי בדיקה קצרה החליט ות'רל שקל יותר לייצר מפלצת מאשר למצוא אחת אמיתית. הדגם נבנה על-ידי בנו החורג, התמונות צולמו על-ידי הבן שלו, ורק כדי להקנות להן אמינות הן ניתנו לד"ר וילסון שימסור אותן לעתון.

יש שלל הסברים מדעיים למה שקורה בלוך נס. למשל: המבנה המיוחד של האגם (צר, ארוך ועמוק) והרוח הנושבת עליו יוצרים זרמים תת-קרקעיים שעשויים להניף בולי-עץ ו"להקפיץ" אותם מעל פני-המים באופן שיכול להזכיר חיה גדולה. האזור עשיר בעצי-מחטים, וכשעצים כאלו נסחפים לעומק משמעותי הם מפרישים כמויות גדולות של שרף שיכולות לתת להם צורה משונה. השרף הזה מכיל בועיות אוויר, וקצת לפני שהעץ צף הבועיות עלולות להתפקע ולגרום למים לבעבע.

הסברים פרוזאיים יותר כוללים קבוצות של לוטרות (שיכולות להגיע לגודל די מרשים), תעתועי אור, ואפילו שהמפלצת אינה אלא דג חדקן גדול (ראה תמונה של שפמנון ענק שנלכד לאחרונה בתאילנד); אבל האמת היא שלא צריך הסברים מדעיים, כי לא קורה שם שום-דבר. כבר ששים שנה האגם מלא באנשים שמנסים למצוא עדות למפלצת, וכבר ששים שנה כולם חוזרים בידיים ריקות.
 

מפלצת Show me the

 
בדיקה של המערכת האקולוגית של האגם הביאה להערכה שכמות המזון הנמצאת בו לא תוכל לתמוך לאורך זמן אפילו בטורף אחד שמשקלו עולה על שלוש-מאות קילוגרם, וב-2003 מחקר שמומן על-ידי ה-BBC סרק את כל נפח האגם בעזרת שש-מאות קרני סונאר נפרדות. הם הצליחו למצוא כל-מני דברים, אבל לא שום שריד למפלצת או אפילו לדג מגודל.

מדענים סבורים שכדי לקיים מין של מפלצות בתוך האגם (בהנחה שלא מדובר במפלצת בודדת בת אלף וחמש-מאות שנה) יש צורך באוכלוסיה של לפחות עשר מפלצות כאלו בכל רגע נתון, ועשר מפלצות חייבות להשאיר אחריהן סימנים, אפילו באגם גדול. אבל אנחנו לא מוצאים כלום. לא מפלצות חיות, לא גוויות, אפילו לא קצת קקי מפלצתי.

נכון, פה ושם יש תמונות מטושטשות של דברים שנראים קצת מוזר, אבל בתנאי ראות גרועים כמעט כל-דבר יכול להראות כמו מפלצת, את זה יכול לספר לך כל ילד שנשאר לבד בחושך.


שיהיה לכם סוף-שבוע מואר,
בלדד השוחיגם לכם יש שאלה? שלחו אותה לבלדד, השוחי שיודע הכל
אימייל: bildad@nana.co.il
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by