בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
האם קרם הגנה מהשמש מגביר את הסיכון לסרטן? 

האם קרם הגנה מהשמש מגביר את הסיכון לסרטן?

 
 
בלדד השוחי

בשוק מציעים לנו עשרות קרמים למניעת שיזוף, ולשמירה נגד "שריפת" עור. האם הם מסכנים את העור יותר מהשמש? השוחי מסביר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בילדד, יש לך אחלה טור, מת עליו אני קורא קבוע!
פורסם מחקר חדש שמוכיח שקרם ההגנה לא הגן אף-פעם מקרני השמש
ולא מחסן את הגוף מהתפתחות סרטן העור.
התוכל לשפוך מעט אור על הנושא ולהסביר כיצד משפיעות קרני השמש על התפתחות סרטן העור?
תודה מראש
החשמלאי הסמוי
 
 
תודה חשמלאי,
בוא לא נפיץ פאניקה על הפסקה הראשונה; אמנם קרם ההגנה אינו מחסן את הגוף מהתפתחות סרטן - את זה שום-דבר עדיין לא מסוגל לעשות - אבל הוא בהחלט מגן מפני חלק מקרני השמש. בדיוק בשביל זה הוא שם.
 

הצילו, קרינה!

 
השמש פולטת אלינו כמויות עצומות של קרינה אלקטרומגנטית. תוכל לקרוא עוד על גלים אלקטרומגנטיים בתשובה הזו, אבל לענייננו חשוב רק שתדע שהם מגיעים באורכים שונים ומשונים. לקצרים אנחנו קוראים "קרינת גאמה", לארוכים אנחנו קוראים "גלי רדיו", ואיפשהו באמצע נמצא טווח של גלים המכונה בפינו "אור".
 
 
קצת אחרי האור הנראה מתחיל טווח שנקרא "אולטרה-סגול" (אולטרה בלאטינית זה מֵעֵבֶר), ואותו נהוג לחלק לשלושה טווחים של אורכי-גל. מאחר שבאנגלית קוראים לאולטרה-סגול (Ultra Violet) הטווחים נקראים UVA (ארוכים יחסית), UVB (בינוניים) ו-UVC (קצרים).

כל הגלים הללו מסוננים על-ידי שכבת האוזון, והגלים הקצרים ביותר נבלעים כליל על-ידי האוויר, אבל כל מי שנחשף ישירות לשמש מקבל כמות נאה של גלי UVA וגם קצת גלי UVB בתוספת. קרינת UVB הכרחית ליצור ויטאמין D, אבל כמות גדולה ממנה תגרום לעור להתכהות ולהשתזף כדי להגן על עצמו (וראה תשובה "למה הכושים שחורים?”), וכמות גדולה אף יותר תגרום לכוויות-שמש מכאיבות.
 

שים קרם, שלא תישרף

כמה הגנה מספק קרם ההגנה?
 כמה הגנה מספק קרם ההגנה?   
כאן נכנס לתמונה קרם ההגנה. הוא נוצר במקור כדי לסייע לחיילים שנצרבו בשמש במלחמת-העולם השניה, ומטרתו המוצהרת היא לעצור את קרינת ה-UVB ובכך למנוע את הכוויות (כתופעות לוואי הוא גם עוצר את השיזוף ומפריע לייצור ויטאמין D). אבל זו רק קרינת UVB, ו-99 אחוזים מהקרינה שמגיעה אלינו היא בכלל קרינת UVA. קרם ההגנה הרגיל לא עושה כמעט שום-דבר בקשר אליה.

פעם חשבו שזו לא בעיה, אבל כיום יותר ויותר מדענים חושדים שלמרות שקרני UVA כמעט אינן גורמות לכוויות, הן עדיין גורמות לנזק בלתי-נראה: הן חודרות לתוך תאים בעור, פוגעות במולקולות הדי-אן-איי, מעבירות אליהן אנרגיה ומעוררות כל-מני תגובות בין החומרים שמרכיבים אותן. התגובות הללו מעוותות חלקים מהדי-אנ-איי, מה שגורם לשכפול לא מדויק של תאים (מוטאציות), וזה בתורו עלול ליצור תאים סרטניים.
 
אם זה נכון, הרי שאפשר כבר להפיץ קצת פאניקה ולגלות שקרם ההגנה הוא באמת צרה צרורה. לא רק שהוא מעודד אותנו להחשף לשמש במשך שעות ארוכות בכך שהוא מונע כוויות, הוא גם עוצר את תהליך השיזוף ובכך שולל מהגוף את ההגנה הטבעית שלו.
 

שים פרופורציות, שלא תשתגע

 
ובכל-זאת, בוא לא נשכח כמה דברים חשובים:

• קרינה אולטרה-סגולה בפירוש מעודדת מוטציה של תאים וסרטן, אבל עדיין לא ידוע כמה גדול חלקה של קרינת ה-UVA בסיפור הזה.

• למרות כל האמור לעיל, סרטן-העור הוא הרבה יותר ענין של תורשה מאשר של שיזוף מוגזם.

• יותר ויותר קרמים מוסיפים הגנה גם בפני קרני UVA, ובאופן לא מפתיע כולם טורחים לציין זאת בגדול על-גבי התווית. עם זאת יש לשים-לב לכך שכל שיטת "מקדם ההגנה" בה אנו משתמשים מבוססת על קרני UVB ושעדיין אין שום תקן אחיד להגנה מקרני UVA.

אני משער שהשורה התחתונה היא שקרם הגנה יכול לעזור אם אתה חייב לפעול בשמש, אבל הוא לא תחליף לצל, ובני-אדם פשוט לא אמורים לחשוף את עצמם לשמש כמו עופות בגריל. אין סיכוי שזה בריא.
 
אבל אתם לא באמת צריכים את בלדד כדי שיגיד לכם את זה, נכון?


שבוע טוב ומלא צל,
בלדד השוחיגם לכם יש שאלה? שלחו אותה לבלדד, השוחי שיודע הכל
אימייל: bildad@nana.co.il
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by