בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
האם ראש של ג'יראפה עלול להתפוצץ? 

האם ראש של ג'יראפה עלול להתפוצץ?

 
 
בלדד השוחי

כדי שהדם בגוף הג'יראפה יגיע עד לסוף הצוואר, צריך לחץ-דם אטומי. האם זה עשוי לחסל את היצור המסכן והמאורך הזה? השוחי שיודע הכל

 
 
 
 
 
 
 
 
 
חבר שלי סיפר לי שלב של גירפה יוצר כל כך הרבה לחץ בשביל שהדם יגיע עד
המוח הגבוה שלהן שעם היא מתקופפת בזווית חדה מידי והלב יותר מדי גבוה מהראש שלה הראש יכול להתפוץץ מלחץ הדם אני לא האמנתי והתערבתי איתו על 50 שקל סיכמנו שהתשובה שלך תהיה מה שיקבע
אני מקווה שתענה לי בקרוב
בהערצה רבה לך ולמדור שלך
אנונימי

אנונימי יקר,
הגמל-הנמרי, כפי שמכונה הג'יראף במחוזותינו, הוא באמת חיה מדהימה. עידנים של תהליכים אבולוציוניים מורכבים עיצבו את החיב הזו כמלאכת-מחשבת של הסתגלות לסביבה ויצרו בה שפע של מערכות מתוחכמות התומכות זו בזו - כמו לב שמסוגל להזרים דם בלחץ גבוה במיוחד. זה היה קצת מצחיק אם כל המערכות הללו היו קורסות בקול נפץ עז בכל-פעם שהג'יראפה היתה מתכופפת לשתות, נכון?
 

אינסטלציה

הרשת המופלאה בפעולה
 הרשת המופלאה בפעולה    
ראש הג'יראפה יכול להתנשא לגובה של חמשה מטרים וחצי, וכדי להזרים דם לגובה כזה חייבים משאבה רצינית. המשאבה הזו היא הלב של ג'יראפה, לב שיכול להגיע למשקל של שנים-עשר קילוגרמים, כמשקלו של ילד בן שנה-וחצי. אגב, לג'יראפות שחיות בשבי יש לבבות קטנים הרבה יותר. לא ממש מפתיע, גם לבלדד מתכווץ קצת הלב מעצם המחשבה על חיים בכלוב.

בכל-אופן, הלב העצום הזה יוצר לחץ-דם מרשים ביותר, והלחץ הזה מאפשר לג'יראפה לספק דם למח שלה למרות התנגדותו הנמרצת של כח-המשיכה. אבל מה קורה כשכח-המשיכה מפסיק להתנגד? הרי אפילו ג'יראפה חייבת מדי-פעם להוריד את הראש, ולו רק משום שמים לא צומחים על עצים.

ובכן, אותו כח שעיצב לג'יראפה צוואר ארוך מצא פתרון נאה גם לזה. פתרון שמורכב מסדרה של שסתומים ווסתים ובראשם (בצוואר הג'יראפה, ליתר-דיוק) משהו שנקרא בלאטינית "רטה מיראבילה", או בעברית "רשת מופלאה". רשת של כלי-דם גמישים ודקיקים שמפרידה בין הלב לבין המח ומסדירה את זרם הדם. הדם שוצף לתוך הרשת הזו בלחץ אדיר, אבל עד שהוא יוצא מהצד השני הוא בדיוק בלחץ הנכון.
 

מעשה מרכבה

מכנסי אנטי-G
 מכנסי אנטי-G   
הרשת הזו עוזרת לג'יראפה גם כשהיא מזדקפת בחזרה. קרה לך פעם שהזדקפת בצורה פתאומית ופתאום נהיה לך קצת שחור בעיניים? זו נפילה פתאומית בלחץ-הדם שמגיע למח. כשהג'יראפה מזדקפת הרשת המופלאה שלה לא נותנת לכל הדם לברוח בבת-אחת, וכך נמנע ממנה מצב מביך אם אריה פתאום מחליט לבוא לבקר.

מעניין גם לציין שההסתעפויות של רשת כלי-הדם הזו מקבילות בדרך-כלל להסתעפויות של דוגמת החברבורות על צוואר הג'יראפה. כלי-הדם מונחים לאורכם של הפסים הבהירים בין הכתמים, כנראה משום שהכתמים קולטים יותר חום מהשמש ועלולים לחמם מדי את הדם.

כל זה מסביר למה הראש של הג'יראפה לא מתפוצץ, אבל מה עם הרגליים שלה? אם הלב יוצר כזה לחץ עצום, איך כלי-הדם שברגליים מחזיקים מעמד? הפתרון פשוט, הטבע חנן את רגליה של הג'יראפה בעור קשה וצמוד במיוחד, וברצועות פנימיות שלוחצות על כלי-הדם מכל הכיוונים. כמו טייסי-קרב שלובשים מכנסי לחץ מיוחדים כשהם צריכים לעמוד בתאוצות שגורמות לדם שלהם לרצות לעבור דירה.
 
 

שורה תחתונה

 
אני יכול לדבר על ג'יראפות שעות, ואנחנו באמת בקושי גרדנו את קצה הקרחון, אבל השאלה שלך נענתה: גוף הג'יראפה הוא מכונה מוצלחת מכדי סתם להתפוצץ בכל-פעם שהג'יראפה צמאה. ניצחת בהתערבות. מזל-טוב. את האחוז שלי ברווחים שלח ישירות למערכת נענע.


שבוע טוב,
בלדד השוחיגם לכם יש שאלה? שלחו אותה לבלדד, השוחי שיודע הכל
אימייל:bildad@nana.co.il
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by