בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
איך נקבעת ספרת ביקורת בת"ז ובכרטיס אשראי? 

איך נקבעת ספרת ביקורת בת"ז ובכרטיס אשראי?

 
 
בלדד השוחי

בכל תעודת זהות יש ספרה קטנה, שמאמתת כל פעם מחדש את זהותנו כאזרחים במדינה. בלדד השוחי מציג: מנגנון לחישוב המספר הקטן הזה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שלומות מהולנד הרחוקה,
תמיד אומרים שבתעודת זהות יש שמונה ספרות ועוד סיפרה אחת שהיא סיפרת ביקורת (אני מדבר על תעודת זהות ישראלית). מה זה אומר? איזו סיפרה זו, ומה היא עושה, ועל מה היא ביקורת?
שלך, דם המכבים

דם יקר,
הבן את הבעיה: יש מספר בן שמונה ספרות שמייצג אותך במדינה הזו, ויש לא מעט נסיבות בהן גופים שונים עושים בו שימוש כדי לזהות אותך. טעות קטנה אחת עלולה לגרום להמון בלבול, וכל-אחד יכול להתבלבל, במיוחד אם כל היום הוא יושב מול מסוף מחשב ומקליד מספרי-זהות. המערכת זקוקה לדרך נוחה לזהות טעויות כאלו, וכאן באה לעזרתנו ספרת-הביקורת.

ספרת-הביקורת היא תוצאה של תרגיל חשבוני פשוט על שמונה הספרות האחרות. היא תלויה לחלוטין בספרות האחרות ובסדר שלהן. לכל סדרה של שמונה ספרות יש ספרת-ביקורת אחת ויחידה שמתאימה לה. אם מישהו מתבלבל קצת במספר, יש סיכוי גבוה מאד שספרת-הביקורת לא תתאים לספרות שלפניה, ואם זה קורה אפשר לדעת מיד שמשהו לא בסדר.
 

איך מחשבים את זה

ככה עושים את זה. הספרות במקומות האי-זוגיים סומנו באדום לנוחותכם
 ככה עושים את זה. הספרות במקומות האי-זוגיים סומנו באדום לנוחותכם   
נתחיל ממספר-זהות בן שמונה ספרות, לשם הדוגמא נשתמש במספר: 31415926.

עכשיו נרשום את כל הספרות זו אחר זו מימין לשמאל, אבל את הספרות שנמצאות במיקום אי-זוגי נכפיל בשתיים. זה אומר שהספרה הראשונה מימין מוכפלת, השניה נשארת בשלה, השלישית מוכפלת, הרביעית נשארת, וכך עד שנגמרות הספרות. מהדוגמא שלנו נקבל את הרצף הבא: 12, 2, 18, 5, 2, 4, 2, 3.

עכשיו מחברים את כל הספרות (שים-לב, לא את המספרים, את הספרות! שתים-עשרה מחושב כשתיים ועוד אחת): שתיים ועוד אחת ועוד שתיים ועוד שמונה ועוד אחת ועוד חמש ועוד שתיים ועוד ארבע ועוד שתיים ועוד שלוש... סך-הכל קיבלנו שלושים.
 
 
וכאן מגיע הקונץ. מוסיפים ספרת-ביקורת כך שהיא תשלים את הסכום למספר שמתחלק בדיוק בעשר. שלושים כבר מתחלק לעשר, אז ספרת-הביקורת הנכונה תהיה אפס, כי שלושים ועוד אפס מתחלק בעשר ללא שארית. אם הסכום שלנו היה ארבעים-ותשע, ספרת-הביקורת היתה אחת. אם הסכום היה חמש-עשרה, ספרת-הביקורת היתה חמש. אבל הסכום שלנו היה שלושים, והמספר המלא, אם-כך, צריך להיות: 314159260.

כדי לבדוק אם מספר בן תשע ספרות הוא מספר-זהות תקין כל מה שצריך לעשות זה לבדוק אם ספרת-הביקורת עושה את העבודה שלה. אם אחרי כל ההכפלות והסכימות מקבלים תוצאה שמתחלקת בעשר, סימן שהמספר תקין (רק צריך להזהר לא להכפיל את ספרת-הביקורת בטעות). אפשר גם להשתמש בדף הזה, מעשה ידי להתפאר. אם תקליד לתוכו מספר-זהות ללא ספרת-ביקורת הוא יחשב אותה עבורך בקלי-קלות.

היופי של התרגיל החשבוני הזה - שפותח על-ידי האנס פיטר לון (Luhn) בשנות הששים - הוא שכל שנוי קטן במספר משנה את ספרת-הבקורת, אפילו אם רק התבלבלת קצת בסדר של הספרות. אין פלא שהוא אומץ על-ידי גורמים רבים כל-כך, כולל ממשלת ישראל.
 
 

כרטיסי-אשראי ויישומים אחרים

גם לכרטיס אשראי יש ספרת-ביקורת, בדיוק מאותה סיבה, ותאמין או לא, ברוב כרטיסי האשראי בעולם היא מחושבת בדיוק באותה צורה (ולכן גם את ספרת-הביקורת שלהם ניתן לחשב בדף הזה). יוצאים מן הכלל הזה הם הכרטיסים של ישראכרט, בהם ספרת-הביקורת מחושבת קצת אחרת.

כמובן שהיום יש לנו מחשבים חזקים ואוטוסטראדות של מידע, וכולם מחוברים לכולם, ונורא קל לוודא תוך רגע מספר-זהות או מספר כרטיס אשראי. ספרות-הביקורת שלהם כמעט ואינן נחוצות עוד. אבל זה לא אומר שספרת-הביקורת מתה. כשמחשבים מתקשרים אחד עם השני הם בסך-הכל שולחים זה לזה מספרים, וגם הם זקוקים לדרך נוחה ומהירה לסנן טעויות קטנות שקורות בדרך.

איך הם עושים את זה? בעזרת ספרות-ביקורת. כמו גדולים.


בלדד השוחי


גם לכם יש שאלה? שלחו אותה לבלדד, השוחי שיודע הכל
אימייל:bildad@nana.co.il
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by