בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מה הקשר בין משה רבנו לחיפושיות? 

מה הקשר בין משה רבנו לחיפושיות?

 
 
בלדד השוחי

מניין צץ שמה של חיפושית פרת משה רבנו? השוחי שיודע הכל צולל את מחוזות היידיש ופותר את החידות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
קוראים יקרים,
ראשית ברצוני להתנצל על חוסר-דיוק משווע בתשובתי הקודמת. נמהרתי להניח שהשואל התייחס לשמועה העיקשת המדברת על תינוקות שנולדו ללא מח והמשיכו לחיות חיים נורמאליים (מיתוס ידוע למדי שאף מצא את דרכו לתגובות הקוראים בתשובות עברו), ובכך התעלמתי לגמרי מהאפשרות הפשוטה יותר.

קיים מצב בו התפתחות העובר נפגמת בסביבות השבוע השלישי להריון, וכתוצאה מכך חלקים ניכרים מהמח, הגולגולת והקרקפת לא מתפתחים. מצב כזה יכול להסתיים בלידה של תינוק ללא מח-קדמי. תינוקות כאלו נולדים מתים לרוב, אבל לפעמים - אם חלק מספיק גדול מהמח הספיק להתפתח - הם נשארים בחיים לתקופה קצרה, בין כמה דקות לכמה ימים.

באותה תקופה הם כמובן עיוורים, חרשים וחסרי-הכרה לחלוטין - הם אפילו לא מסוגלים לחוש בכאב.

עם הקוראים הסליחה, ותודה רבה לשפע המגיבים שהסבו את תשומת-לבי לטעות.
 

ועכשיו - לעסק: חיפושיות

 
שלום לבלדד!
יש לי שאלה שמציקה לי מילדות....
למה לחיפושית משה רבנו קוראים ככה?
אני יודעת שזהו לא שמה המדעי,
אבל שאלתי אנטומולוג וגם הוא לא יודע
אנא פתור שאלה זאת וסגור לי פינה בילדות!
חוץ מזה ידיד שלי מתלונן שאתה לא עונה לשאלות שלו,
אז תראה לו ותענה לי!
מושית
 
 
שלום מושית,
מה זה חיפושית משה-רבנו? פרת משה-רבנו! כך קוראים לה. וכדי לגלות כיצד היא קיבלה את שמה את אינך זקוקה לאנטומולוג (מומחה לחרקים) אלא לאטימולוג (מומחה להתפתחות מלים), אבל בצר לך תאלצי להסתפק בבלדד.
 
 
שמונה הנקודות של מושית השבע
 שמונה הנקודות של מושית השבע   
הצעד הראשון הוא הקל ביותר: "פרת משה-רבנו" היא תרגום נאמן למדי מיידיש של "משה-רבינו'ס קיהעלע", הכינוי הרווח לחיפושית האמורה בקרב יהודי ליטא. יהודי רוסיה קראו לה "משה-רבנו'ס פערדעלע", כלומר סוסון משה-רבנו, אבל נראה שזהו שם מאוחר יותר.

מאיפה הם הביאו את השם הזה? מהגויים סביבם. את מבינה, החיפושית הקטנה הזו לא רק משובבת עין, היא גם זוללת כנימות מושבעת וכמדבירת מזיקים היא מועילה מאד לחקלאות, ולכן תרבויות חקלאיות תמיד כיבדו אותה בשמות נאים. צרפתית: “החיה של האל הטוב", רוסית: “פרה-קטנה של האל", אנגלית: “ציפור הגבירה", גרמנית: “חיפושית-מרים". את שמה-לב לדפוס?

אבל מה יכול לעשות יהודי עם כל השמות הללו? אי-אפשר לשאת את שם האל לשווא על חיפושית, ומי היא הגבירה מרים עבורנו? אז מצאנו לנו תחליף הולם. חוץ-מזה, המאפיין העיקרי של החיפושית הוא צבעה האדום, והשם "פרת משה” מתחבר יפה לקורבן הטהרה המיוחד המוזכר בפני משה ואהרון בספר במדבר - פרה אדומה.

אגב, גם לשמה הרשמי של החיפושית החיננית הזו - "מושית השבע" - יש מקור משונה. "מושית" על-שם משה כמובן, אבל "שבע" על-שום שיש לה שמונה נקודות שחורות על הגב. כן, שמונה נקודות: ארבע על כל כנף. אבל אנחנו סופרים אותן בדרך-כלל כשהכנפיים סגורות, ואז שתיים מהנקודות מתאחדות, והרי לך שבע.
 
סוף-שבוע מצוין,
בלדד השוחי


גם לכם יש שאלה? שלחו אותה לבלדד, השוחי שיודע הכל
אימייל:bildad@nana.co.il
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by