בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מדוע סוגרים את תל-אביב ב-1 במאי? 
 
 כרזת מחאה לרגל ה-1 במאי 2005   
 
יוסי גורביץ וחדשות נענע

חג הפועלים יצויין היום, ה-1 במאי, בארץ ובעולם. מיהם הפועלים, מה הם חוגגים, ואיך? ומדוע סוגרים את תל-אביב? קווים לדמותו של חג עבודה חילוני

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כ-3,000 בני נוער, פעילי הנוער העובד והלומד, מחנות העולים, השומר הצעיר וילדי עובדים זרים התכנסו היום בככר רבין בתל-אביב כדי לציין את חג הפועלים, הנחגג מדי שנה בראשון לחודש מאי. מספר רחובות בעיר יסגרו לתנועה בין השעות 15:15-16:30 בשל תהלוכת חג הפועלים.

הרחובות שיסגרו הם אבן גבירול בין שדרות שאול המלך לככר רבין, שדרות שאול המלך מדרך נמיר לאבן גבירול וכן צירי התנועה החוצים את הרחובות.

חג הפועלים מצויין בישראל מדי שנה על ידי קבוצות פעילי שמאל ופעילים חברתיים. במסגרת ציון היום מעלים עולים לדיון נושאים כגון ניצול בני נוער בבתי עסק, שכבות העוני באוכלוסיה ומעגל האבטלה, כמו גם ביקורת כנגד התוכנית הכלכלית.
 

מדוע ה-1 במאי?

 
בארצות הגרמאניות שבאירופה, האחד במאי היה מקובל כיום חג, המסמל את תחילתו של האביב. בתחילת שנות השמונים של המאה ה-19, כשרצתה תנועת העובדים האמריקנית יום לעצמה, היא בחרה באחד במאי - בחירה טבעית, כשזוכרים שהתנועה הושפעה בעיקרה על ידי מהגרים מגרמניה, ושהאחד במאי כחג אביב היה מקובל בחלקים שונים של ארצות הברית.

יום האחד במאי של 1882, הראשון שצוין, עבר בשלווה, וכך גם האחד במאי של 1884, שלאחריו מוסד החג. אבל ב-1886, הדברים קיבלו תפנית לרעה. פדרצית העובדים האמריקנית החליטה להכריז על האחד במאי כיום שממנו לא יסכימו העובדים לעבוד יותר משמונה שעות ביום. תנאי העבודה באותם ימים, שהתירו גם עבודת ילדים, דרשו תריסר או יותר שעות עבודה ביום, בשבוע עבודה של שישה ימים. ההפגנה היתה אמורה להיות תחילתה של שביתה כללית.

בשיקאגו, השביתה הובילה לאלימות מצד המעסיקים: המשטרה ובריונים שכורים תקפו את המפגינים. ב-3 במאי, כאשר הפגינו העובדים מול מפעל מקורמיק בדרישה ליום עבודה של שמונה שעות, פתחה עליהם המשטרה באש והרגה שישה מהם. למחרת, כאשר ניסתה המשטרה לפזר הפגנת מחאה בכיכר היימרקט, השליך מישהו - עד היום לא ברור מי, אבל לתנועת העבודה היו שוליים אנרכיסטיים, שדגלו בפעילות אלימה - פצצה אל השוטרים. שוטר אחד נהרג במקום, ושבעה שוטרים מתו מפצעיהם לאחר מכן. המשטרה פתחה באש על ההמון; מספר ההרוגים אינו ידוע, אך היה רב.

ל"טבח היימרקט" היה המשך משפטי. המשטרה עצרה שמונה ממנהיגי תנועת העבודה, והתביעה האשימה אותם באחריות להשלכת הפצצה. התובעים לא ניסו לקשור בין העצורים לבין השלכת הפצצה עצמה - לא היו לה כל ראיות הקושרות אותם לכך - אך היא טענה שהשלכת הפצצה "הושפעה מהדעות שהביעו" השמונה. המשפט, הנחשב ללמופת של עוול משפטי, הסתיים בהרשעתם של כל השמונה, ובהוצאתם להורג של חמישה מהם.
 

יום העובדים

משפטם של "השמונה משיקגו" הסעיר את חוגי הסוציאליסטים והקומוניסטים בעולם כולו. בשנת 1889, הכריז האינטרנציונל השני על האחד במאי כיום העובדים העולמי. תהלוכות פועלים נערכו מדי שנה ביום זה, ובאירופה - וגם בישראל, שהוקמה על ידי סוציאליסטים אירופאיים - הוא נחשב ליום חג ומסורתית גם ליום חופש. האחד במאי היה, כמובן, חג רשמי גם בברית המועצות ובשאר המדינות הקומוניסטיות.

אירונית, דווקא בארצות הברית נחגג יום העובדים בתאריך אחר: יום שני הראשון בחודש ספטמבר. נשיא ארצות הברית, גרובר קליבלנד, חשש שציון האחד במאי יהווה תמריץ לחזרה על מהומות היימרקט. על כן הוא שכנע את תנועת העבודה האמריקנית לבחור בתאריך אחר - החל מ-1887. קנדה הלכה בעקבות ארצות הברית ב-1894, יום העובדים בארצות הברית וקנדה איבד כבר במאה ה-19 את משמעותו הפוליטית, והפך ליום של מנוחה וטיולים.

האחד במאי 1886, שקנה בדם את יום העבודה בן שמונה השעות, היה האחרון שצוין כיום העובדים בארצות הברית.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by