בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מדוע יש לעננים צבעים? 

מדוע יש לעננים צבעים?

 
 
בלדד השוחי

כשהם מלאים במים, הם שחורים או אפורים, וכשם ריקים - לבנים. האמנם? בלדד השוחי פותר את הסבך המטראולוגי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שלום רב למבער הנבערים:
הצצתי לשמיים וצצה במוחי שאלה:
רציתי לדעת מדוע ענני גשם הם שחורים/כהים לעומת עננים רגילים שהם לבנים.
מדוע יש בכלל צבעים לעננים? הרי הם מורכבים ממים, ומים הם חסרי צבע.
בתודה,
הרוזן בעל הגרזן
 
עננים שחורים ולבנים על רקע אייל (רויטרס)
 עננים שחורים ולבנים על רקע אייל (רויטרס)   
שלום רב רוזן,
מים אינם חסרי צבע. אמנם רוב האור עובר דרכם, מה שהופך אותם לשקופים, אבל אם תסתכל טוב תגלה שיש למים גון כחלחל עדין. אני לא מדבר על ההשתקפות של השמים, ולא על התפזרות של האור - למים יש צבע הנובע מהמבנה המולקולרי שלהם, מבנה הנוטה לבלוע את האור הכתום.

כשאתה מתבונן בכוס מים, האור הלבן של השמש עובר רק דרך כמה סנטימטרים של מים. רק קצת מהאור הכתום נבלע בדרך, ואתה מקבל את הרושם שלמים אין צבע. אבל אם תיתן לאור לעבור דרך כמה מטרים של מים, מספיק מהכתום יבלע בדרך והמים יראו לך כחלחלים. מה שיותר עמוק יותר כחול. זה מדעי.
 

לבן כשלג

עננים על רקע ג'ורג' בוש (רויטרס)
 עננים על רקע ג'ורג' בוש (רויטרס)   
עדיין, גוון כחלחל או לא, מים בעיקרם שקופים. האור עובר דרכם כמעט ללא הפרעה, ואנחנו יכולים לראות תמונה ברורה של מה שקורה בצד השני.

אבל כשאור עובר דרך ענן, הוא לא עובר דרך גוש גדול של מים, אלא דרך גוש גדול של מים מעורבבים באוויר. וכשאור עובר בין אוויר למים, הוא משתבר ומשנה כיוון (מה שנקרא בשפה יומיומית "האור נשבר"). אז כשאור עובר דרך ענן העשוי המוני טיפות, או גבישי קרח, המרחפים זה לצד זה באוויר, הוא משתבר כל-כך הרבה פעמים שאפילו אמא שלו לא היתה מכירה אותו.

רוב האור עדיין נמצא שם (חוץ מקצת כתום שהלך לאיבוד בדרך), אבל התבנית שלו הולכת לאבוד. כאילו לקחו את התמונה שהיית רואה דרך גוש מים, והכניסו אותה לבלנדר. כל הצבעים נמצאים שם זה לצד זה, מעורבבים אחד עם השני - ולזה אנחנו קוראים צבע לבן.

גם שלג לבן מאותה סיבה. ואתה יודע מה עוד? הקצף שעל הגלים. והקצף שעל הבירה או הקולה שלך. ופחות-או-יותר כל סוגי הקצף האחרים שאתה מכיר, מהאמבטיה דרך ספריי "שלג" ועד לקצף ביצים. אפילו מים ואוויר בבקבוק, אם תנער אותם מספיק, יתנו לך נוזל לבנבן (עד שהבועות יצופו ויצאו מהמים).
 
 

אפור סגרירי

 
בכל-זאת, לפעמים יוצא לך להסתכל על ענן ולגלות שהוא לא לבן, ולא כחול, ולא בטיח. מאיפה מגיע הצבע האפור לכל העסק? את התשובה אפשר לסכם במלה אחת: צל.

ענני גשם נוטים להיות עבים יותר (הם צריכים להכיל הרבה מים, לא?). כל-כך עבים, שלאור השמש קשה לחדור אותם מקצה לקצה. אם היית טס במטוס מעל החלק העליון שלהם, היית רואה שהם לבנים וצחים, אבל כל הלבן הצח הזה מטיל צל על החלק התחתון של הענן. רק חלק קטן מאור השמש מצליח להגיע עד לשם, ולכן תחתית הענן - החלק שאנחנו בדרך-כלל רואים - נראית לנו כהה יותר.

לפעמים אפשר לראות ענן קטן ואפור, אבל זה רק אומר שענן גדול יותר נמצא מעליו ומסתיר לו את השמש. בסופו-של-דבר, כל העננים באותו צבע. זה רק האור שמשתנה.

נשמע כאילו מסתתרת פה איזו אמת גדולה על החיים, אבל אני אשאיר את הפרשנות למגיבים.


שיהיה לכם יום יפה,
בלדד השוחי

גם לכם יש שאלה? שלחו אותה לבלדד, השוחי שיודע הכל
אימייל:bildad@nana.co.il
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by