בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
הנשיא לשעבר עזר ויצמן נפטר 
 
 נשיא המדינה עזר וייצמן (לעמ)   
 
יוסי גורביץ

עזר וייצמן, הנשיא השביעי של מדינת ישראל, מת היום, והוא בן 81. מי היה הטייס הצבר שהפך לנשיא המדינה השביעי של מדינת ישראל?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הנשיא השביעי של מדינת ישראל, עזר וייצמן, מת בגיל 81. וייצמן נפטר אמש (ראשון) בשעה 19:50 בביתו שבקיסריה, כשבני משפחתו שוהים לצידו. הלוויתו תיערך מחר בשעה 17:00 באור עקיבא. בשעות הבוקר יוצב ארונו ברחבת היכל התרבות בעיר. חיל האוויר יקיים מטס הצדעה לזכרו.

עזר וייצמן אושפז כמה פעמים בחודשים האחרונים בשל התדרדרות במצבו הבריאותי. לפני כחודשיים אושפז ויצמן בבית החולים, כשהוא סובל מדלקת ריאות וזיהומים, אולם לפני עשרה ימים שוחרר מבית החולים.

וייצמן רכש לו ולרעייתו חלקות קבר באור עקיבא, וביקש להיקבר שם, למרות המנהג לקבור את נשיאי המדינה בהר הרצל שבירושלים.

במערכת הפוליטית הגיבו בצער לדיווח על מותו של וייצמן. ראש הממשלה, אריאל שרון, אמר כי "עזר ויצמן הוא סמל ומופת של הציבור הישראלי. כל תחנה בחייו היתה אבן מרכזית לבניין הארץ הזאת". "איבדתי מפקד וחבר קרוב", הוסיף שרון.
 

מייצג דור הפלמ"ח

 
בשנותיו האחרונות נחשב למייצג דור הפלמ"ח, שבו לא שירת. הוא היה מפקד חיל האוויר, שטבע את הסיסמה "הטובים לטייס", אבל דחה את האשה הראשונה שביקשה לשרת בחיל במילים "לכי לסרוג, מיידעל'ה". הוא היה נשיא המדינה, שלא קיבל עליו את מרות המשרה, ושפרש תחת חשד. עזר ויצמן - קווים לדמותו.
 

קודם כל, טייס

ויצמן ב-1949 (לעמ)
 ויצמן ב-1949 (לעמ)   
ויצמן היה בן למשפחת אצולה ציונית: דודו היה חיים ויצמן, ראש התנועה הציונית במשך שנים רבות ונשיאה הראשון של המדינה. ב-1942, בן 18, התגייס לצבא הבריטי, כחלק מהסיוע של הישוב היהודי במלחמת העולם השניה. הוא אומן כטייס, והוצב במצרים ובהודו. ב-1946, לאחר שחרורו, הצטרף דווקא לאצ"ל, הארגון הצבאי של התנועה הרביזיוניסטית - צעד שיהיו לו השלכות רבות בעתיד.

חלק גדול ממלחמת העצמאות בילה, למורת רוחו, בלימוד הטסת מטוסי מסרשמיט בצ'כוסלובקיה. כשחזר לארץ, בהטיסו אחד מהם, כבר נגמרו קרבות האוויר. ויצמן פרק את תסכולו בהתקפה שנויה במחלוקת על מטוסים בריטיים בתחילת 1949. מאוחר יותר, טענה ישראל כי המטוסים הבריטיים, שחמישה מהם הופלו, חדרו לתחום האווירי שלה; מה שהיה, אם לנקוט בלשון בריטית, "שימוש יצירתי באמת", ולמעשה היווה את התקרית הדיפלומטית החמורה הראשונה של ישראל.

וייצמן עשה לו שם בחיל האוויר, וב-1958 מונה למפקד החיל. בתפקיד זה שימש עד 1966. הוא עשה רבות לבניית כוחו של החיל. באותה עת, טבע את הסיסמה "הטובים לטייס", ויש אומרים גם שאת הסיסמה הרשמית פחות, "הטובות לטייסים".
 
 

סוף ימי הצבא, תחילת ימי הפוליטיקה

ויצמן עם ראש הממשלה לוי אשכול (לעמ)
 ויצמן עם ראש הממשלה לוי אשכול (לעמ)   
ויצמן לא פיקד על חיל האוויר במלחמת ששת הימים. היה זה מוטי הוד, שלאחר מכן תואר כיושב במשך שעות ארוכות בבור הפיקוד, לוגם כמויות עצומות של מי קרח, ומנהל את מתקפת הפתע של ישראל, שהכריעה את המלחמה. אבל הוד קיבל את הפיקוד שנה קודם לכן, וקיבל מוייצמן חיל בנוי לתפארת.

וייצמן היה ראש אגף המבצעים, תפקיד ביורוקרטי שלא אהב. היחסים בינו לבין הרמטכ"ל, יצחק רבין, היו רעועים. לימים יתאר ויצמן באופן מרושע את הרעלת הניקוטין בה לקה רבין יומיים לפני המלחמה כ"התמוטטות עצבים".

הימים היו עדיין ימי מפא"י. ויצמן, איש אצ"ל לשעבר, לא היה חבר מפלגה - וחשדו בו שהוא עומד להצטרף לגח"ל, הגלגול הקודם של הליכוד. ב-1969 הובהר לוייצמן שהוא לא יהיה רמטכ"ל, והוא פרש - הישר אל גח"ל ואל תפקיד שר התחבורה בממשלת האחדות הלאומית.
 

נהג ללעוג לבגין

שר הבטחון ויצמן ושר החוץ דיין (לעמ)
 שר הבטחון ויצמן ושר החוץ דיין (לעמ)   
ב-1977, ניהל ויצמן את מערכת הבחירות של הליכוד בהצלחה מרשימה. למרות החיכוכים בינו לבין בגין - הוא לא העריך אותו ונהג ללעוג לו בפרטיות - מונה וייצמן לשר הבטחון. יחד עם משה דיין, שר החוץ של בגין, דחף וייצמן להסכם השלום עם מצרים. הוא מינה את רפאל איתן לרמטכ"ל - צעד שעליו התחרט אחר כך.

ב-1980 התפטר וייצמן מהממשלה, מאחר שזו מסמסה את ביצוע האוטונומיה, שהיתה חלק מהסכמי השלום עם מצרים. ב-1984, הקים מפלגה בשם יחד, אך לאכזבתו המפלגה זכתה בשלושה מנדטים בלבד. ב-1986, הצטרף למפלגת העבודה. התפנית היונית חלה בעמדותיו מאז 1977; יש התולים זאת בפציעתו הקשה של בנו האהוב, שאולי, שהמאיסה עליו את המלחמה.

ב-1989 התפטר מממשלת האחדות, לאחר שראש הממשלה שמיר האשים אותו בשיחות עם אנשי אש"ף, צעד שהיה בלתי חוקי באותה התקופה.
 

נשיא שנוי במחלוקת

אכל כמה דברים. ויצמן בהלווית רבין (לעמ)
 אכל כמה דברים. ויצמן בהלווית רבין (לעמ)   
ויצמן היה מועמד השמאל לנשיאות המדינה ב-1993, והכנסת בחרה בו לנשיא. התפקיד הקפוא, המחניק, חסר החשיבות - דודו אמר עליו ש"מותר לי לתחוב את האף רק למטפחת" - העיק על ויצמן, והוא מצא לו פורקן בשורה של התבטאויות ססגוניות.

הוא הרגיז את הנשים, כשהתנגד לקבלת נשים לחיל האוויר ושלח את אליס מילר "לסרוג גרביים"; את ההומוסקסואלים כשאמר שהוא "אוהב גבר שהוא גבר ולא גבר שהוא אשה"; הוא תקף את התרבות הפופולרית, כשטען שאויבי העם הם "מקדונלד'ס, מייקל ג'קסון ומדונה"; את שולמית אלוני כינה "זקנה בלה".

תפקידו העיקרי של הנשיא הוא ייצוגי: ויצמן הדהים את כל שומעיו בנאומו המאולתר בהלווית יצחק רבין - "אכלנו כמה דברים טובים, שתינו כמה דברים טובים". הוא הצליח להעליב את נשיא טורקיה בביקורו בארץ, ובשעה שביקר וייצמן בטורקיה, אמר לנשיא המדינה שאל לו למנות ממשלה איסלמית - "אחרת הצבא ידיח אותו".

הוא התערב באורח גס בפוליטיקה, הן בתקופת ממשלת רבין ופרס והן בתקופת ממשלת נתניהו. נגד ממשלת נתניהו חתר בגלוי: טען שהממשלה היא בלתי שפויה, ועודד את יצחק מרדכי להתמודד מול ראש הממשלה. נתניהו ניסה לגמול לו, וניסה להביא לבחירתו של שאול עמור כנשיא.

ב-2000, הסתבר כי וייצמן קיבל סכומי כסף גדולים מכמה אנשי עסקים. הוא לא הועמד לדין, אך החליט להתפטר. מאז, נעלם מעין הציבור. היום נפטר.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by