בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
נלחמים כל הדרך אל הבנק: שכירי חרב 
 
 גופת אחד מאנשי האבטחה הפרטיים שהושחתו בפלוג`ה (רויטרס)   
 
אפרת אסקירה ויוסי גורביץ

בכל רחבי העולם פועלים "קבלני ביטחון" "אנשי ביטחון" ו"יועצים צבאיים". פעם היה להם שם פשוט יותר - שכירי חרב

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ארבעה ימים אחרי שאנשי מיליציה עיראקים הרגו והתעללו בגופות של ארבעה מאבטחים אמריקנים בפלוג'ה, הנקמה הגיעה. מאות המיליטנטים שפתחו במתקפה נגד עמדת הצבא האמריקני בנג'ף, ציפו ככל הנראה להילחם בחיילים אמריקנים, אולם במקומם הם פגשו בשמונה אנשי קומנדו חמושים היטב של חברת האבטחה הפרטית "בלקווטר". בזמן שכוחות צבא ארצות הברית היו בדרכם להגן על העמדה, מסוקים של חברת "בלקווטר" כבר העבירו מלאי חדש של תחמושת אל שמונת אנשי הקומנדו שלה והספיקו לחלץ מהמקום חייל מארינס אחד שנפצע בהתקפה.

מקורות שביקשו להישאר בעילום שם אמרו לעיתון הוושינגטון פוסט שבתום שעות של חילופי אש, אנשי הקומנדו דיווחו על מספר הרוגים בקרב הכוחות העיראקים. התיאור הזה יכול להתאים לתסריט של סרט פעולה אלים במיוחד, אך למעשה הוא ממחיש את המציאות היומיומית השוררת בעיראק ומעניק הצצה נדירה אל התופעה המתחדשת באזורי קרבות בעולם, סכסוכים אלימים המנוהלים לא על ידי ילידי המקום, אלא על ידי חיילים להשכרה, שמקצועם הוא מלחמה.

באתר האינטרנט של חברה נוספת בתחום, "סנדליין אינטרנשיונל", מתואר השירות שהיא מציעה, והתנאים העולמיים שיצרו את הצורך והאפשרות לספקו: "החברה הוקמה בתחילת שנות ה-90 של המאה ה-20, בכדי למלא את הריק שנוצר בתקופה שאחרי המלחמה הקרה. מטרתנו היא להציע מיומנות צבאית מיוחדת לממשלות ולארגונים לגיטימיים אחרים, בתקופה שבה התמיכה האקטיבית והנכונות של המערב לסייע לממשלים ידידותיים בפתרון סכסוכים, פחתו במידה ניכרת". "סנדליין אינטרנשיונל" נסגרה השנה ונימקה את עזיבתה את התחום ב"העדר תמיכה ממשלתית בחברות צבא פרטיות".

"בלקווטר" היא רק אחת ממספר רב של חברות פרטיות שמתמחות ב"פתרון סכסוכים" במדינות העולם השלישי. החברות מעסיקות יוצאי יחידות מובחרות מצבאות מדינות כמו בריטניה, ארצות הברית, דרום אפריקה ואוסטרליה. עשרות חברות של שכירי חרב מפעילות אלפי אנשים בעיראק, אפגניסטן, אנגולה, זימבאבואה, קונגו וארצות עולם שלישי אחרות; בעיראק לבדה עולה מספר שכירי החרב על 15,000 "מאבטחים ואנשי בטחון", מהם לפחות 6,000 חמושים. החברות.מציעות ללקוחותיהן שירותי לחימה תמורת תשלום הולם ואת שכירי החרב שלהן הן מעסיקות תמורת תשלום שיכול להגיע עד 1,500 דולר ביום.

הליכי הצמצום וההפרטה שעברו צבאות המעצמות מאז תום המלחמה הקרה הותירו חיילים מיומנים ומוכשרים רבים ללא עבודה. נסיגת המעצמות מאזורי סכסוך בעולם השלישי בעקבות התפוגגות מאזן האימה השאירו מלחמות ללא חיילים. לא עבר זמן רב לפני ששני תנאים אלה השתלבו, והחיילים חזרו למדינות העולם השלישי המסוכסכות, הפעם כשכירי חרב מקצוענים המועסקים על ידי חברות פרטיות המספקות בתורן שירותי צבא להשכרה.
 

העבודה הרווחית של "אקזקיוטיב אאוטקאמס"

מסוק של חברת בלקווטר (אתר החברה)
 מסוק של חברת בלקווטר (אתר החברה)   
אחת החברות המובילות בתחום הייתה אקזקיוטיב אאוטקאמס שפעלה בין השנים 1989 ועד 1999. החברה, שבסיסה היה בדרום אפריקה, הייתה מעורבת לאורך השנים ברוב מלחמות האזרחים במדינות אפריקה השונות. שכירי החרב של החברה היו ברובם יוצאי צבא דרום אפריקה, שאיבדו את עבודתם עם נפילת משטר האפרטהייד במדינה. החברה הייתה מעורבת במלחמות באוגנדה, בוטסוואנה, זמביה, אתיופיה, נמיביה, לסוטו ודרום אפריקה ועזרה ל"יישב סכסוכים" בין המורדים והממשל באנגולה ובסיירה לאון.

החברה התמחתה בהשגת שליטה על משאביה הטבעיים של מדינות לקוחותיה. בסיירה לאון למשל, אנשי החברה הצליחו להשיג את השליטה על אזורי מכרות היהלומים במדינה בתוך פחות מחודש מכניסתם לאזור. לפי דיווחים שונים החברה עסקה גם בכריית זהב ובהשתלטות על אזורים עשירים בנפט במדינות השונות בהן הפעילה את כוחותיה הצבאיים. החברה פורקה עם העברת חוק נגד פעילות שכירי חרב בדרום אפריקה בשנת 1999.

שמה של אקזקיוטיב אאוטקאמב עלה לכותרות לאחרונה עם חשיפת הפרשה בה מארק תאצ'ר, בנה של ראש ממשלת בריטניה לשעבר מרגרט תאצ'ר, הועמד לדין בדרום אפריקה באשמת קשירת קשר להפלת המשטר בגינאה המשוונית. תאצ'ר הודה ששילם 150,000 ליש"ט עבור שכירת מסוק בו היו שכירי חרב שהתכוונו לקחת חלק בהפיכה במדינה. איש הקשר של תאצ'ר היה סיימון מאן, איש הכוחות המוטסים המיוחדים בבריטניה לשעבר, ואחד מראשי אקזקיוטיב אאוטקאמס. הדרך בה טופלה הפרשה בדרום אפריקה מעידה על הקושי בהתמודדות עם בעיית שכירי החרב. למרות החוק במדינה, מארק תאצ'ר נענש בקנס ובתקופת מאסר על תנאי בלבד, והורשה לעזוב את המדינה. על מאן נגזרו שבע שנות מאסר, עונש שהומתק מאוחר יותר וקוצץ במספר שנים.
 

"יציבות אזורית"

אנשי ביטחון של חברת "בלקווטר"
 אנשי ביטחון של חברת "בלקווטר"   
שכירות חרב אינה חוקית תחת החוק הבינלאומי והעונש עליה הוא מוות. לשכירי חרב אין כל הגנה תחת אמנת ז'נבה או כל אמנה בינלאומית אחרת. על כן, חברות שכירי החרב אינן מגדירות עצמן רשמית ככאלו, והן מסתתרות תחת הכיסוי של "אבטחה", "אימון", או, בכינוי החביב על הסי.איי.איי., "עובדי קבלן".

כמו בלקווטר, גם אקזקיוטיב אאוטקאמס ודומותיהן טוענות שמטרתן היחידה היא לסייע לממשלות השונות להשיג יציבות אזורית ולשם כך הן מסייעות להן במאבקן נגד מורדים חמושים. "סנדליין אינטרנשיונל" הוסיפה לתנאי זה סייג והיא טוענת שתהיה מוכנה לעבוד לא רק עבור ממשלות אלא גם עבור "תנועות שחרור מוכרות הזוכות לתמיכה בינלאומית".

למעשה, החברות הללו מעסיקות צבאות שכירים לכל דבר ומסתמכות על העובדה שאכיפת החקיקה בנושאי שכירות חרב עדיין אינה מפותחת דיה וכן על העובדה שישנו צורך אמיתי בשירותיהן ברחבי העולם. באפריקה, ריבוי המדינות המסוכסכות משמש קרקע פורייה לשכירתם של חיילים מיומנים שיוכלו להכריע את הקרבות ובעיראק, ארצות הברית שואפת לצמצם את נוכחותה הצבאית, בייחוד לקראת הבחירות במדינה ב-30 בינואר. את מקום כוחות הצבא יתפסו ככל הנראה כוחות אבטחה פרטיים: בעיראק, הם מהווים את הכוח הצבאי השני בגודלו במדינה, אחרי צבא ארצות הברית ואחרי שבריטניה צמצמה את נוכחותה בעיראק.


חזרה למוסף סכסוכים בצל >>
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by