בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
האם היטלר היה צימחוני? 

האם היטלר היה צימחוני?

 
 
בלדד השוחי

בלדד השוחי פותח את התפריט של הצורר הנאצי, ויוצא להגנת הצמחונים, למרות שהיטלר היה אחד מהם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
במסגרת מסעותי הקולינריים, עלתה הטענה שאדולף היטלר היה צמחוני.
מאחר שאני לא חושב שאני יכול להגיד עוד משהו על הנושא הזה, חוץ מזה שמוזר בעיני, והייתי רוצה לדעת האם זו האמת.
האם אתה יודע מה כללה הדיאטה של הפיהרר?
בברכה.
רם-און אגמון.
 
 
שלום רם-און.

לא תאמין (ואולי דווקא כן) כמה תלי-תלים של מחקרים נעשו על הפרטים השוליים ביותר הנוגעים להיטלר. אני מבין למה שאלת מוצאו היהודי הטרידה חוקרים רבים, אבל למה צריך כל-כך הרבה מחקרים (עם תוצאות מפתיעות, אגב) שמנסים לגלות כמה אשכים היו לו?

פילוסופים ופסיכולוגים רבים מנסים לעמוד על פשר הקסם שהרוע מהלך עלינו; של הסקרנות שאינה יודעת שובע שלנו לתיאורי מעלליו; ושל התיאבון האין-סופי שלנו לפרטים הטפלים (אך לעולם לא תפלים) של דרכי התנהלותו. ממני נחסך המחקר הגדול והחשוב הזה. כל מה שאני צריך לעשות זה להרוות את צמאון השואלים.
 
 

צמחוני? היטלר?

רוצח ההמונים הידוע ביותר (הכמעט אפונימי, למעשה), אדולף היטלר, היה צמחוני. נשמע קצת מוזר, לא?

אנחנו יודעים לא מעט על הדיאטה שלו. הרוב משמועות, כמובן, אבל יש מספיק מאילו כדי להצליב פרטים ולקבוע עובדות ברמה גבוהה של ודאות. הוא לא היה אכלן גדול, למרות שמתוקים הוא דווקא אהב. מספרים שאפילו בבונקר הוא החזיק אופים שיכינו לו את עוגות הקרם החביבות עליו.

בהשוואה לגרמני הממוצע של אותם ימים, הוא לא היה צרכן גדול של בשר, אבל גם לא בדיוק צמחוני. טבחית שהועסקה בשירותו סיפרה שהמנה האהובה עליו היתה יונה ממולאת, וביוגראפים רבים מספרים על חיבתו לנקניקים ולבשרים מעושנים.
 
עם-זאת, מגיל ארבעים בערך, התחילה אצל מנהיג המפלגה הנאצית מגמה צמחונית שהלכה והתחזקה עד למותו בגיל 56. הוא המשיך לפנק את עצמו לעתים רחוקות באיזו פרוסת נקניק, אבל ביום-יום הוא נמנע מאכילת בשר, ואף התבטא מספר פעמים בשבחה של הצמחונות (למרות שהוא עשה זאת בזהירות מופלגת - גרמניה היתה ארץ של חובבי בשר מושבעים).
 

חובב חיות?

היטלר היה חובב חיות, לפחות בעיני עצמו, והוא אהב מאד לטייל עם כלבו, בלונדי. הוא גם ניסה עליו את גלולות הציאניד שלו כשהוא חשש שהן מזויפות, אבל ניתן לטעון שהוא עשה זאת מתוך רחמים, וכדי שכלבו לא יפול לידי האויב שיכלה בו את זעמו. גם הוא נטל מאותן גלולות עצמן.
 
האם חיבתו לחיות היא שהביאה אותו להמנע מאכילת בשרן? האם לבו של העריץ האחראי למלה"ע השניה ולשואת יהודי אירופה - האיש שלא חס על חייהם של עשרים-וחמשה מליון רוסים, שנים-עשר מליון סינים, ששה-וחצי מליון גרמנים, ששה-מליון פולנים, ועוד למעלה מששה-מליון בני אומות אחרות - נכמר בקרבו בשל סבלותיהן של החיות?

כנראה שלא. האמת הגסה היא שבשר היה עושה להיטלר גאזים. הפיהרר סבל מכאבי בטן ומקשיי עיכול, עובדה שמתיישבת יפה עם המזג הרע המפורסם שלו, ורופאיו גזרו עליו דיאטה צמחונית (שהיטיבה, כך מספרים, גם עם הזעת-היתר שלו). היטלר האמין, בעקבות הצלחת הדיאטה, שאכילת בשר היא הרגל מזיק שכל בר-דעת ימנע ממנו. מתבקש, בעצם, שגם את זה הוא יקח לקיצוניות.
 

הכללות

יש מי שבוחר לתקוף צמחונים בהאשמה ש"גם היטלר היה צמחוני", כאילו כל מי ששותף להרגלי התזונה שלו שותף גם לדעותיו הפוליטיות. הדבר אינו שונה מהאשמתו של עמיר פרץ בגזענות כי גם לו יש שפם, או מהאשמתו של גאנדי ברצח-עם כי גם לו היו שתי ידיים ושתי רגליים. הכללות טפשיות כאלו בדיוק העניקו להיטלר את המוניטין הרע שהוא הרוויח כל-כך ביושר.

אבל ככה זה. לכל-אחד יש את ההעדפות שלו. אפילו להיטלר.

בלדד השוחי


גם לכם יש שאלה? שלחו אותה לבלדד, השוחי שיודע הכל
אימייל:bildad@nana.co.il
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by