בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מי אתה, סנטה קלאוס? 

מי אתה, סנטה קלאוס?

 
 
בלדד השוחי

בלדד השוחי חושף את האיש האמיתי שמאחורי האגדה, את הקשר שלו לחג המולד, וגם מספר מה זה בכלל החג הזה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הי, יש לך מדור מעולה, אז קודם כל רציתי לומר לך תודה.

עכשיו השאלה שלי: בקרוב יחול חג המולד, ומליוני ילדים יחכו שאיש שמן עם בגדים אדומים שלא קיים יחלק להם מתנות. מאיפה הגיע הסיפור המוזר הזה?

וגם אם ישו נולד בעשרים וחמש לדצבמבר אז למה השנה מתחילה רק בינואר? זה נכון שחוגגים את תחילת השנה לפי הברית מילה של ישו?

בתודה, מעריצה אלמונית
 
קישוט עצי-מחט, מנהג פאגאני עתיק שאומץ בחום על-ידי הנוצרים
 קישוט עצי-מחט, מנהג פאגאני עתיק שאומץ בחום על-ידי הנוצרים   
שלום לך אלמונית, ובבקשה. שיהיה לך לבריאות.

השנה האזרחית לא נקבעה לפי ברית-המלה של אף-אחד. למעשה - וכפי שכתבתי בתשובה על חגיגת הסילבסטר - ראש-השנה האזרחי נקבע לראשית ינואר כמאה-וחמשים שנה לפני הולדתו המשוערת של ישו (אף-אחד לא יודע מתי הוא נולד, או אם הוא באמת היה). זו שנה אזרחית, לא שנה נוצרית.
 
הסנטה-קלאוס שאנחנו מכירים הוא המצאה חדשה יחסית, בת כמאה שנה, אבל השורשים שלו מגיעים עד למאה הרביעית לספירה.
 
 

מתן בסתר

האם זו תמונה של אל נורדי או של הגמון נוצרי? הפותרים לא יזכו בתקליט וחולצה
 האם זו תמונה של אל נורדי או של הגמון נוצרי? הפותרים לא יזכו בתקליט וחולצה   
בעיר מירה שבאסיה הקטנה (כיום תורכיה) כיהן הגמון (בישוף) בשם ניקולאס ("קלאוס" הוא קיצור של "ניקולאס"). מעט ידוע על חייו, אך לאחר מותו הוא הפך לאחד הקדושים הפופולארים ביותר של האיזור.

אחת האגדות מספרת כיצד נאלץ אחד משכניו העניים של ניקולאס להוציא את בנותיו לזנות. כדי להציל את הבנות מהחרפה, הטיל הקדוש באישון-ליל שקי זהב דרך חלונו של השכן. כך נוצר הקשר הראשוני בין ניקולאס הקדוש ומתנות מסתוריות.

אגדה מאוחרת יותר מספרת על בעל-פונדק ששחט שלושה ילדים קטנים, קיצץ אותם לחתיכות, והמליח אותם בחבית במטרה למכור אותם כבשר חזיר. ניקולאס תפס אותו, העניש אותו כהוגן, והחזיר את הילדים לחיים - חתיכה אחר חתיכה.

אגדה זו חיזקה את מעמדו של ניקולאס כפטרונם של ילדים, אבל נראה שמקורה בפרשנות שגויה של ציור המראה את הקדוש מציל שלושה חיילים שנכלאו במגדל. באותה תקופה נהוג היה לצייר את הקדושים גדולים יותר, וליד דמותו הענקית של ניקולאס נראו שלושת החיילים כילדים קטנים, והמגדל כלא יותר מחבית גדולה.

יומו של ניקולאס חל (כנהוג) בתאריך מותו, הששה בדצמבר, ובמקומות רבים נהוג לחלק לילדים מתנות בתאריך זה. לילדים היו מספרים שאת המתנות הביא ניקולאס הקדוש בעצמו, רכוב על סוס לבן ולבוש בבגדי הגמון. הסיפור הזה מושפע כנראה מהסיפור על האל הנורדי אודין, שהיה אמור להגיע בלילה הארוך ביותר בשנה (ה-22 בדצמבר) כשהוא רכוב על סוס מעופף ובידיו מתנות שיעזרו לאנשים לעבור את החורף הקשה.
 
בלדד חושב שלא יפה לשקר לילדים, אפילו לא כשמביאים להם מתנות, אבל מסתבר שבלדד בדעת מיעוט.
 

בן התערובת

 
ההולנדים קוראים לניקולאס הקדוש "סינטרקלאס", וכשוושינגטון אירווינג כתב את "ההסטוריה של ניו-יורק" (ניו-יורק היתה מושבה הולנדית), הוא השתמש בתעתיק "סנטה-קלאוס". ב-1822 התפרסם השיר "הלילה שלפני חג-המולד" שהעניק לסנטה את המזחלת המעופפת הרתומה לשמונה איילים, אבל הסנטה של השיר הוא דמות זערורית, ולא המפלצת השמנה והקולנית אליה אנו רגילים.

דמות חשובה אחרת היא פטר-הכושי, המשרת של סינטרקלאס. תפקידו העיקרי הוא להעניש את הילדים הרעים, להצחיק את הילדים הטובים, ולרכך קצת את דמותו של ההגמון הרציני. בתרבויות אחרות הוא נקרא גם "ניקולאס בפרוות", "רופרט העבד", ואפילו "בעל זבוב". עם השנים הוחלף פטר בעדר שלם של גמדים ("אלפים" במקור) שעוזרים לניק, אבל את הצחוק המתגלגל, את מעיל הפרווה, ואת המזג העליז ניכס סנטה לעצמו.

השפעה נוספת על דמותו של סנטה היא "אבא חג-המולד", האנשה של רוח החג שנפוצה במעשיות בבריטניה עוד מהמאה הי"ז. כך-או-כך, עד שנות העשרים צמח מתוך ערבוביה של אגדות ומנהגים הסנטה שאנחנו מכירים - זה שמסמל ומתדלק את בולמוס הקניות הגדול ביותר בעולם, אורגיה של צרכנות מופרזת באיצטלה של "אווירת-החג".

לא בכדי זינקה חברת קוקה-קולה על ההזדמנות, והשתמשה בבגדיו האדומים-לבנים של סנטה כדי למכור עוד כמה פחיות בעונת החורף.
 
"הו! הו! הו!" מתגלגל צחוקו של של סנטה, ועם כל הדולרים שנשפכים בעונת הקניות זה לא צריך להפתיע אף-אחד.

חשבתם פעם על מי הוא צוחק?

סוף-שבוע נעים,
בלדד השוחי

גם לכם יש שאלה? שלחו אותה לבלדד, השוחי שיודע הכל
אימייל:bildad@nana.co.il
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by