בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מי המציא את הקלפים? 
 
 
בלדד השוחי

מסין העתיקה ועד שולחן הבלקג'ק, האיש שיודע הכל מספר על תולדות קלפי המשחק, ואיך הפכו למה שהם היום

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
בלדד המופלא, יש לי שאלה.

באו אלי כמה חברים לשחק פוקר ופתאום צצה השאלה של מאיפה באו כל הסריות. למה דווקא יהלום, לב, וכו'.

אף אחד לא ידע את התשובה, אז אמרתי לחברים שלי שצריך לשאול את בלדד. לתדהמתי אף אחד מהם לא שמע עליך!! אז לקחתי את כולם לחדר מחשב והראיתי להם את המדור שלך. כמובן שהפוקר נשכח לגמרי ובילינו את שאר הערב בתוך קריאה בארכיון שלך. תישמח כי עכשיו יש לך חמישה מעריצים שרופים חדשים. עכשיו כולם חוזרים הביתה, אבל לפני שהחברה הולכים אנחנו שולחים לך ביחד את השאלה שלנו:

מי המציא את הקלפים?

בהערצה
שאול (שולי), יריב, אלי, יוני, עודד, ועופר
 
 
חברים יקרים,
ברוכים הבאים.

לצערי, אין ביכולתי לנקוב בשמו של הממציא. לקלפי-המשחק פשוט אין ממציא יחיד. כל מה שבלדד יכול לעשות זה לתאר לכם כמה פרקים מעברם של קלפי-המשחק במהלך השנים:
 

אם אין נייר, אין קלפים

הגרוש של הסינים
 הגרוש של הסינים   
סיפורם של קלפי-המשחק מתחיל כנראה בסין, עם המצאת הניר. הסינים, חובבי הימורים ידועים (הם המציאו את הדומינו, וכנראה שגם את קוביות המשחק), הזדרזו להשתמש בהמצאה החדשה כדי ליצר שטרות ניר ששימשו כאסימוני כסף להימורים. ברבות הימים נראה שהם התחילו לשחק עם השטרות עצמם - משחקי קלפים.

ה"חפיסה" הסינית המקורית הורכבה משלוש סדרות של פתקים. סדרה אחת סימנה ערכים של מטבעות בודדות, אחת סימנה ערכים של שרשראות של עשר מטבעות (במטבע הסיני, כמו בגרוש, היה חור, והסינים היו מחזיקים שרשראות של מטבעות על חוט), וסדרה שלישית סימנה ערכים של צרורות של עשר שרשראות.
 
 
יותר מזכיר קלפים
 יותר מזכיר קלפים   
מאוחר יותר, אולי בעקבות האינפלציה, נוספה סדרה רביעית של עשרות צרורות, וגם פתקי "מלוכה" כמו אלף מטבעות, אלף שרשראות, ואלף צרורות. זה כבר די מזכיר את הקלפים של ימינו, לא?
 

החפיסה העתיקה ביותר

מלחמה. קלף סיני ליד קלף ממלוכי
 מלחמה. קלף סיני ליד קלף ממלוכי   
הקלפים הסיניים הגיעו בכליהם של סוחרים אל המזרח-התיכון, ובמוזיאון הטופקאפי שבאיסטאנבול שמורה חפיסת קלפים ממלוכית מהמאה הארבע-עשרה שמזכירה מאד את החפיסות של ימינו.

החפיסה הממלוכית מכילה ארבע סדרות: המטבעות הסיניים נשארו מטבעות; שרשראות המטבעות, שנראו כמו מקלות, הפכו למקלות פולו; הצרורות, שסומנו בתו סיני שנראה כמו גביע הפוך, הפכו לגביעים; ועשרות של צרורות הפכו לחרבות, אולי בגלל שהתו הסיני דמוי הצלב שסימן אותן הזכיר למישהו חרב וניצב.
 

טירוף אירופאי

בלוטים ופעמונים על קלפי משחק גרמנים
 בלוטים ופעמונים על קלפי משחק גרמנים   
בצורתם זו הגיעו קלפי המשחק לאירופה, והתפשטו בה כאש בשדה-קוצים. המון גרסאות משונות צמחו להם. קלפים וסדרות נוספו, הוסרו ושונו; קלפי המלוכה הפכו למלך, מלכה ומשרת; וחפיסות נעו בין מיני-חפיסות של שלושים וקצת קלפים, עד לחפיסות של כמעט מאה קלפים. בגרמניה נהוגות עד היום סדרות שונות לגמרי: לבבות, עלים, בלוטים ופעמונים.
 
הסדרות המקובלות כיום נולדו בצרפת. המטבע, שהפך לפעמון עגול בגרמניה, קיבל העלאה בדרגה והפך ליהלום (למרות שבצרפת הוא היה סתם אריח מעוין). צורתו של הבלוט הגרמני עברה הפשטה והפכה לתלתן, אבל השם שלו נשאר "club" - מקל. החרב יוצגה ע"י הפשטה של העלה הגרמני, אבל גם במקרה הזה השם מעיד על המקור; "spade" מגיע מאספאדה - חרב בספרדית. והגביעים הפכו ללבבות (כנראה בהשראת השוויצרים שהתעקשו לצייר אותם כמגנים).

העיצוב הפשוט של הסדרות הצרפתיות איפשר יצור המוני, מה שפתח פרק חדש בתולדות קלפי-המשחק. היום, השחקן הממוצע לא צריך לעצב לעצמו חפיסת קלפים מיוחדת - הוא קונה חפיסת קלפים בחנות, מזמין כמה חברים אליו הביתה, וקורא את התשובות של בלדד במקום לשחק.

ואנשים עוד אומרים שהאנושות מתקדמת.

שבוע טוב,
בלדד השוחי

גם לכם יש שאלה? שלחו אותה לבלדד, השוחי שיודע הכל
אימייל:bildad@nana.co.il
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by