בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מה זה כח סוס? 
 
 
בלדד השוחי

בלדד השוחי מסביר מה סוס יכול לסחוב בדקה, מה הקשר בין זה לבין טרקטורים, וכמה כח סוס יש לנורת חשמל

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
שלום

שמי הוא מ.עזב וברצוני לשאול שאלה שמאוד מעניינת אותי.

אך זה יכול להיות ששני כלים ממונעים (שופל ואופנוע לדוגמה), שניהם בעלי אותו מספר כוחות סוס?

למרות ההבדל העצום בכוח . אני מבין שיש מדד שנקרא המומנט, שהוא שונה כמובן בניהם, אך כאשר נסיתי להבין מה ההבדל וממה הוא נובע מצאתי שגם הכוח סוס וגם המומנט קשורים מבחינת הנוסחה אחד לאחד, כך שאם נתון אחד ישתנה אז הוא יגרום לשינוי גם אצל השני. שופל 180 כוח סוס ואופנוע ספורט עם 190 כוח סוס תסביר לי בבקשה אני כבר מתייאש.

מ.
 
 
מ. היקר,

כח-סוס זו מידה של הספק, כלומר - דרך למדוד יכולת של משהו (מנוע, במקרה שלנו) לעשות עבודה בזמן קצוב. להזיז אופנוע ממקום למקום, למשל, זו עבודה. אבל כדי לדעת כמה חזק המנוע שלך עליך לדעת לא רק כמה רחוק הוא יזיז את האופנוע, ולא רק איזה משקל של אופנוע הוא מסוגל להזיז, אלא גם כמה זמן הסיפור הזה יקח.
 

המהנדס והסוס

 
במחצית השניה של המאה ה-18, שיפר המהנדס ג'יימס ואט (Watt) את מנוע הקיטור בצורה משמעותית, וכמו הרבה מהנדסים אחרים, הוא רצה לעשות מזה כסף. הוא ידע שהמנועים שלו חזקים יותר, אבל כדי להמחיש את זה ללקוחות בצורה מדויקת, היה עליו למדוד את ההספק שלהם.
 
 
אנשים השתמשו בסוסים באותה תקופה, וואט החליט לבסס את המידה החדשה שלו על כוחו של סוס. הוא ערך תצפיות, מדד מדידות, והחליט (באופן די אופטימי) שסוס מסוגל להפעיל כח של שלושים-ושלוש אלף ליברות לרגל לדקה.

כלומר: אם כוחו של סוס ירתם להנפת משקולת של חמש-עשרה טון (בערך 33,000 ליברות), הוא יניף אותה במהירות של בערך שלושים סנטימטרים (רגל בקירוב) לדקה. לשם השוואה - ההספק של בן אדם ממוצע הוא כעשירית מזה.

ברור שאם אותו כח ירתם להנפת משקל קל יותר, הסוס יניף אותו מהר יותר.

זה מסביר את ההפרש בביצועים של האופנוע והשופל: האופנוע מסוגל להגיע למהירות גבוהה מאוד, אבל הוא סוחב משקל של מאתיים או שלוש-מאות קילוגרם בלבד. השופלדוזר מסוגל להזיז משקל גדול בהרבה, אבל לאט. זה, אגב, בדיוק הרעיון שעומד מאחורי ידית ההילוכים.
 

סוסים? חמורים!

כמה כוח סוס יש ללמבורגיני עסיסית?
 כמה כוח סוס יש ללמבורגיני עסיסית?   
ברוב העולם עדיין משתמשים במידה בשם "כח-סוס" כדי לפרסם הספק של מנוע וכדי לקבוע פרמיות ביטוח למכוניות, אבל לא כולם מדברים על המדידה של ואט.
 
 
באנגליה, לדוגמא, משתמשים בכח-סוס אנגלי, ולזה אין קשר אמיתי להספק. כח-סוס אנגלי הוא חישוב של סך קוטר הצילינדרים במנוע המכונית, כפול מספר הצילינדרים, לחלק לשתיים וחצי. במקומות אחרים באירופה משתמשים בכח-סוס גרמני, מידה קבועה, אך צנועה קצת יותר מזו של ואט.

בקיצור, כח-סוס היא מידה בעייתית. היום, כשרוצים למדוד הספק באופן ברור, משתמשים במידה אחרת, מידה הקרויה - באופן מפתיע - על-שמו של מי שהמציא את המידה הישנה: "ואט".
 
עכשיו נראה אותך נכנס לחנות ומבקש נורה של עשירית כח-סוס.

בלדד השוחי

גם לכם יש שאלה? שלחו אותה לבלדד, השוחי שיודע הכל
אימייל:bildad@nana.co.il
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by