בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מכונת כסף ושמה ערפאת 
 
 מיליארד דולר, וגם זה רק הערכה    
 
איתמר שאלתיאל

מיליארד דולר. זה הסכום שלוחם הגרילה צנוע ההליכות יאסר ערפאת העלים מקופת הרשות הפלסטינית בשנים 1995-2000. איפה הכסף

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מיליארד דולר. כאשר מדברים על הכספים שהחזיק ברשותו יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, זהו הסכום עליו מדברים. סכום זה אינו אלא הערכה המבוססת על סכומים שהוצאו מהשטחים ומחשבונות שונים בין 1995 לשנת 2000.

הסכום הזה פחות דמיוני כאשר לוקחים בחשבון את מנגנון הפיקוח של מוחמד רשיד, מקורבו של ערפאת, על המונופולים ברשות הפלסטינית. החברה של רשיד, פי.סי.אס.סי. ("חברת פלסטין לשירותים מסחריים"). מבדיקת קרן המטבע העולמית עולה כי בשנת 2000 נעלמו ממשרד האוצר הפלסטיני 897.6 מיליון דולר. מקור הכסף הוא בחברה של רשיד.
 

מה מוזר כל כך בהעברת כספים לסוהא?

מוזר? סוהא (רויטרס)
 מוזר? סוהא (רויטרס)   
דו"ח קרן המטבע פורסם בשנה שעברה, ועוררו את הצרפתים למנות תובע שיבדוק חשד להלבנת הון בחשבונות של אשתו של ערפאת, סוהא ערפאת. סוהא, שמחזיקה חשבונות בצרפת ובשוויץ, מכחישה כמובן כל קשר לכספים הנעלמים. יתכן ויש בסיס להכחשותיה, שכן עד עתה נמצאו בחשבונות שלה רק 11 וחצי מיליוני דולרים.

באותה תקופה התפרסמו ידיעות לפיהן ערפאת העביר 11.4 מיליון דולר לחשבונותיה של סוהא בבנק צרפתי בין יולי 2002 לספטמבר 2003. הסכום נשמע דומה באופן חשוד לסכום שנמצא בחשבונותיה. תגובתה של סוהא ערפאת לא איחרה לבוא. "מה מוזר כל כך", היא שאלה, "שהנשיא הפלסטיני שולח סכום כסף כלשהו למשפחתו ולאשתו?".
 

עלות לשכת ערפאת: 74 מיליון דולר

על פי הדו"ח, ערפאת ורשיד החזירו לרשות כ-119 מיליון דולר, אולם לא ברור מה עלה בגורל 778 המיליון הנותרים. למרות שהדו"ח עורר בזמנו סערה בינלאומית, והמדינות שתרמו את הכסף דרשו להחזירו, ערפאת טען כי ניהול הכספים נעשה תחת שמו, אך הכספים שימשו למטרות פלסטיניות ציבוריות.

אולם נראה כי ערפאת לא הסתפק בהעברת כספי תרומה. בדו"ח נטען כי הכספים שנבדקו לא כוללים את הכנסות הרשות הפלסטינית ממסים ורווחים מהשקעות. יתכן כי כסף נוסף, שמקורו בדיווחים מוגזמים על המועסקים במנגנוני הביטחון הרבים ברשות ואגרות שנגבו, הגיע אף הוא לחשבונות בחו"ל. כמו כן, הסכומים שנעלמו אינם כוללים את הכנסות הרשות משנת 2000 ועד 2003.

הדו"ח, שנקרא "ביצוע כלכלי ורפורמות בתנאי עימות", מבוסס על מסמכי הרשות הפלסטינית, שממשלת ישראל סיפקה לפרלמנט האירופי. על פי הדו"ח, תקציב לשכתו של ערפאת לשנת 2003 עמד על כ-74 מיליון דולר, מהם נעלמו 34 מיליון, שערפאת העביר ל"ארגונים בלתי מזוהים ויחידים". בישראל, אגב, טוענים כי מדובר בארגוני טרור.

כמו כן, בדו"ח נטען כי לפחות שמונה אחוזים מהתקציב השנתי של הרשות, שהם כ-135 מיליון דולר, מוצאים על ידי ערפאת. כל זאת עוד מבלי לחשב את השליטה של ערפאת ב-60 אחוזים מכספי מנגנוני הביטחון. מדובר בלפחות 360 מיליון דולר בשנה, אותם מוציא ערפאת כרצונו.
 
 

מוחמד רשיד ו-800 המיליונים

אך הסיפור לא מסתיים כאן. מוחמד רשיד, היחיד מלבד סוהא שהסתובב בימים האחרונים ליד מיטתו של ערפאת, ניהל נכון לדצמבר 2003 נכסים בשווי של 800 מיליון דולר. כיום נכסים אלו מנוהלים על ידי סלאם פיאד, ובפיקוח מועצת מנהלים.

רשיד היה חבר באותה מועצה עד לפני שבועיים, והתפטר עם ההידרדרות במצבו של ערפאת. מקורות פלסטינים טענו שלפני התפטרותו העביר רשיד לערפאת, אבו עלא ופיאד, פרטים על שישה חשבונות בעולם, המחזיקים כספים שהגיעו מהרשות.

רשיד הוא שם שכדאי לזכור. בחודשים האחרונים הוא נמנע מלהתקרב לשטחי הרשות הפלסטינית, ונשאר במצרים. יש לכך סיבה טובה, רשיד נחשב לאחד מגדולי המושחתים ברשות, ומסופר כי הוא מחזיק במטוס פרטי. לאור חטיפות הבכירים ברצועה, השטחים הפכו למקום לא בטוח לאנשים מסוגו.
 

בתי חרושת לנשק במזרח אירופה

אש"ף מפעיל עשרות שנים זרוע כלכלית בשם "סאמד", שניהלה מאות נכסים בעולם. סאמד עסקה בנכסים ובתי מלון בדרום אמריקה, חוות באפריקה ואף בתי חרושת לנשק במזרח אירופה. ערב הקמת הרשות, הוערך מחזור הכספים של החברה במאות מליוני דולרים. הכסף הזה לא הועבר לרשות מעולם. מייסד "סאמד" הוא אבו עלא, ראש הממשלה הפלסטיני, והוא מפקח עד היום על פעילותה.

כמו כן, לא ידוע אילו סכומים עומדים לרשות ארגון הפתח. את תקציב הארגון ניהלו גיזברים מראמללה, אך מעולם לא פורסמו סכומי הכסף שהארגון מגלגל ומהיכן הם מגיעים.

לא ברור היכן כל הכסף הזה נמצא, ולאן הוא ילך עם מותו של ערפאת. לערפאת היו מקורבים רבים, ורובם יושבים עתה בציפיה, מחכים לראות לאן ולמי כל הכסף הזה ילך: אליהם או אל העם הפלסטיני, שזקוק לו באמת.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by