בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
"איש לא יוכל לעצור את האינתיפאדה. גם לא אני" 

"איש לא יוכל לעצור את האינתיפאדה. גם לא אני"

 
 
רויטרס

מ"מטרתנו היא חיסול ישראל" דרך "יש די מקום תחת השמש" ועד הבטחתו "עוד אחזור" - הציטוטים שהעולם יזכור מיאסר ערפאת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לאורך חייו שינה יאסר ערפאת את דעותיו מספר פעמים בנוגע לשלום עם ישראל. כיו"ר ארגון אש"ף, הפלסטינים ראו בו את מנהיגם ואת סמלם הלאומי, והעולם ראה בו את דובר העם הפלסטיני. התבטאויותיו ייצגו את עמדותיהם המשתנות של הפלסטינים כלפי ישראל. ולאורך השנים, כפי שעולה מדברים שהשמיע ערפאת בראיונות ובנאומים, אכן חל שינוי בעמדות הללו.
 

טרוריסט

 
1968 - "הציונות היא התגשמות הנאו-נאציזם, הטרור המחשבתי והניצול הגזעני".

1969 - "הדור שלנו עייף מלהמתין לישועה. האם לא עדיף למות תוך שאתה מביס את אויבך, מאשר להמתין למוות איטי ואומלל, כשאתה נרקב בתוך אוהל בלב המדבר?"

- "אין לנו אידאולוגיה. מטרתנו היא שחרור ארץ אבותינו, בכל האמצעים הדרושים".

1972 - "סופה של ישראל היא מטרת מאבקנו. מטרה זו לא מתירה לא פשרות ולא תיווכים. איננו רוצים שלום. אנחנו רוצים מלחמה וניצחון".
 

מנהיג הפלסטינים

ערפאת ושמעון פרס בטקס חלוקת פרס נובל לשלום, דצמבר 1994 (רויטרס)
 ערפאת ושמעון פרס בטקס חלוקת פרס נובל לשלום, דצמבר 1994 (רויטרס)   
1974 - בוועידת האו"ם: "באתי בנושאי איתי את ענף הזית ואת אקדחו של לוחם החירות. אל תתנו לענף הזית ליפול".

1980 - אני צועד עם כיוונה של ההיסטוריה, והצועדים עם כיוונה של ההיסטוריה ינצחו. הצועדים כנגדו - יעלמו".

1983 - לאחר בריחתו מלבנון בעקבות פלישת כוחות צה"ל לביירות: "בשם אללה, הם לא בלתי-מנוצחים. הלוואי וכל בני עמי היו אתי כדי לראות את שבירותו של הצבא הזה".

1988 - לאחר פריצת האינתיפאדה הראשונה: "איש לא יוכל לעצור את האינתיפאדה. גם אני לא. היא תגיע לסופה רק כאשר ינקטו צעדים ממשיים לקראת השגת יעדינו המדיניים".

15 בנובמבר 1988 - "בשם אללה ובשמו של העם הערבי הפלסטיני, המועצה הלאומית הפלסטינית מכריזה על הקמת מדינה פלסטינית בארץ פלסטין, ובירתה ירושלים".
 
 

הדיפלומט

14 בדצמבר 1988 - "אנו מכירים בזכותם של כל הצדדים המעורבים בסכסוך המזרח-תיכוני להתקיים בשלום ובביטחון לרבות - כפי שאמרתי בעבר - המדינות פלסטין, ישראל ושכנותיהן, לפי החלטות 242 ו-338 (החלטות האו"ם על נסיגה ישראלית משטחים כבושים תמורת שלום). אנחנו דוחים לחלוטין כל צורה של טרור, לרבות של יחידים, של קבוצות, וטרור המופעל בידי מדינה.

1991 - על הדרישה מישראל לסגת לקווי 67 תמורת שלום: "אנחנו לא מבקשים את הירח".

1992 - אחרי שניצל מהתרסקות מטוסו בלוב: "הכל בסדר, תודה לכולכם".

13 בספטמבר 1993 - בעת חתימת מסמך העקרונות בין ישראל ואש"ף: "עמנו לא חושב שמימוש זכות ההגדרה העצמית של עם אחד יכולה לפגוע בזכות ההגדרה העצמית של העם השכן, או לאיים עליו. להיפך, סיום תחושת הסבל מהעוול ההסטורי היא שתבטיח את דו הקיום והפתיחות בין דורות העתיד של שני העמים. עמינו ממתינים היום לניצוץ התקווה הזה, והם רוצים לתת לשלום סיכוי אמיתי".

1994 - עם הגעתו ההסטורית לעזה: "אני שמח. ליבי היה גדוש בגעגועים למראות מולדתי".

- "האתגר החשוב מכל הוא בניית הרשות הפלסטינית, שתוביל להקמת מדינה עצמאית, מדינה דמוקרטית".

1995 - בתגובה לרצח רבין: "אני עצוב ומזועזע בשל הפשע האיום והנורא הזה כנגד אחד המנהיגים האמיצים של ישראל ושל עושי השלום".
 

הידרדרות היחסים

1996 - לאחר פיגוע התאבדות: "אנחנו נלחמים בטרור, ונילחם בו ונעקור אותו מארצנו, משום שחלומנו לחופש, עצמאות והגדרה עצמית לא ישגשג, ובמקום זאת יתמלא בים של דמעות ודם - אלא אם נתעמת עם הטרור של אותם קיצונים ופלגים מסוכנים מהחמאס והג'יהאד".

- בתגובה לבחירתו של בנימין נתניהו לראשות הממשלה: "העם הישראלי הצביע נגד השלום. הם רוצים שלום עם הירדנים, הם רוצים שלום עם המצרים, אבל הם לא רוצים שלום עם הפלסטינים".

- ביום השנה הראשון לרצח רבין אמר ערפאת בעברית "שלום חבר", ובערבית "אני מתגעגע אליך".

1997 - "עם רבין התחלתי את שלום האמיצים, ודברים רבים עבדו באופן חלק, בהתאים להסכמים. אבל עד עכשיו, הממשלה שלו (של נתניהו) לא מכבדת את הדרישות ליישם את מה שנחתם".

- "אנו אומרים: לא יהיה שלום ללא ירושלים, ולא יהיה שלום עם התנחלויות".

1998 - בחגיגות היובל לעצמאות ישראל, שחל ביום ה"נכבה" (האסון הפלסטיני): "יש לנו מקום תחת השמש".

- באותה שנה: "לפי הסכמי אוסלו, תקופת הביניים היא בת חמש שנים. על כן, ב-4 במאי 1999 נכריז על מדינתנו העצמאית. אם נתניהו יתנגד לכך - שישתה ממי ים המלח".

2003 - על האפשרות שיהרג בידי צה"ל בעודו נצור במוקטעה: "אני חייל פלסטיני. אשתמש באקדחי להגן לא רק על עצמי, אלא על כל ילד אשה או גבר פלסטינים, וכדי להגן על הקיום הפלסטיני".

2004 - לפני הטסתו לבית החולים בצרפת: "אינשאללה, עוד אחזור".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by