בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
האם העובדות ב"צופן דה-וינצ'י" נכונות? 
 
 
בלדד השוחי

לבקשת הגולשים, בלדד השוחי קרא את רב המכר ההסטורי של דן בראון, ומספר לכם את האמת העצובה על הטענות שבספר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
בלדד היקר,

לאחרונה קראתי את הספר המדובר צופן דה וינצ'י של ההסטוריון דן בראון. הדברים שהוא אומר בספר נראים לי ממש לא יאומנו, אבל בפתיחה הוא כותב שלמרות שהסיפור דמיוני כל העובדות ההסטוריות נכונות. איך יכול להיות שעד עכשיו כל זה לא היה ידוע?

ג'ק המחבק
 
 
ג'ק היקר,

בעקבות שאלתך טרחתי וקראתי את הספר המדובר. אני קורא מאד מהר, ונאלצתי להקריב על מזבח המדור רק כמה שעות; ועדיין, זו לא היתה חוויה קלה.

לדעתי הספר כתוב רע. הוא משתמש בטכניקות שקופות וחסרות בשר כדי למתוח את הקורא, וכולו מרגיש כמו כיסוי רופף להצגת טענות שירגיזו את הכנסיה הקתולית ושיקפיצו את מכירות הספר. אבל המדור הזה לא מוקדש לביקורת ספרותית, אז אני אניח את דעתי האישית בצד ואתמקד בעובדות.
 

הסטוריון?

דן בראון אינו הסטוריון. אין לו התמחות רשמית באף-אחד מהנושאים שעליהם הוא כותב, ותאמין לבלדד, זה מורגש. הספר כה גדוש בטעויות שאין לי מקום למנות את כולן גם בעשר תשובות. לא שיש לי בעיה עם ספרי פנטאזיה, אני אפילו די אוהב אותם, אבל יש לי בעיה עם הצגה של פנטאזיה בתור עובדה. בשפה יומיומית זה נקרא "שקר".

דן בראון כתב ספר בדיוני, מה שלא מפריע לו לטעון שה"עובדות ההסטוריות" בספר שלו אמיתיות. הוא אפילו כותב ש"תיאורי המסמכים והטקסטים החשאיים בספר זה מדוייקים". בוא ננסה להשתמש בהיגיון: איך אפשר לקרוא למסמך "חשאי" אם תיאור מדויק שלו מופיע ברב-מכר בינלאומי?

עזוב. גם היגיון אינו הצד החזק של מר בראון.
 
 

טעויות

המסלול של ונוס ברקיע. עוד מחומש מושלם כזה ואבדנו
 המסלול של ונוס ברקיע. עוד מחומש מושלם כזה ואבדנו   
כדי לקבל אומדן של כמות השגיאות בספר, פתחתי אותו בעשרים עמודים אקראיים. מצאתי בהם לא פחות מתריסר שגיאות גסות שמוצגות כעובדות.

אנסה לתת כמה דוגמאות בלי לגלות יותר-מדי מהעלילה:
1) כוכב-הלכת ונוס לא משרטט מחומש מושלם בשמים.
2) היחס בין גובהו של אדם לגובה הטבור שלו אינו 1.6.
3) האולימפיאדה לא נחגגה לכבוד אפרודיטה (ונוס), אלא לכבוד זאוס אולימפיאס.
4) תאורם של הטמפלרים כבנאים ואדריכלים נוגד לחלוטין את העדויות ההסטוריות, ואינו אלא נסיון גס לקשר אותם עם הבונים החופשיים.
5) "מנזר סיון" (שתורגם בטעות ל"מסדר ציון"), המסדר הסודי ה"עתיק" שעם נשיאיו נמנו ניוטון, הוגו, ולאונרדו דה-וינצ'י, הוקם למעשה במאה העשרים, בשנת 1956.
6) הכנסיה לא העלתה על המוקד חמשה-מליון נשים בהאשמת כישוף. מספר הקורבנות המוערך של ציד המכשפות הידוע הוא בין שלושים לארבעים אלף. מתוכם לא כולם היו נשים, ולא כולם נשרפו.
7) האופוס-דאי אינו מסדר של הכנסיה הקאתולית, ואין בו נזירים (חלק משמעותי מהעלילה מתבסס על ה"עובדה" הזו).
 
כפי שאתה רואה, מר בראון לא מגביל את עצמו לשגיאות הסטוריות. הוא שוגה בפראות גם בתחום המתמטיקה, האסטרונומיה, הארכיטקטורה, האנאטומיה האנושית, היהדות, הנצרות, הרפואה, תולדות האומנות, ואפילו הגיאוגראפיה.
 

הגונב מגנב

עלילה דומה, מאוד דומה. עטיפת המשחק "גבריאל נייט 3"
 עלילה דומה, מאוד דומה. עטיפת המשחק "גבריאל נייט 3"   
אני לא אומר שדן בראון פשוט המציא את כל ה"עובדות" שלו. אמירה כזו היתה מייחסת לו מקוריות, ואין דבר רחוק יותר מהאמת. הוא פשוט העתיק אותן ממקורות לא מהימנים בעליל.
 
עטיפת "הפרוטוקולים של זקני ציון"
 עטיפת "הפרוטוקולים של זקני ציון"   
לא צריך להיות מלומד גדול כדי לזהות בתאורית-הקשר של "צופן דה-וינצ'י" את העלילה של משחק המחשב "גבריאל נייט 3 - דם הקדושים, דם הארורים". יוצרי המשחק לא טרחו להסתיר את המקור שלהם, שם המשחק מתייחס לספר מתח משנת 1982: "דם קדוש, גביע קדוש", ספר שהעניק משמעות חדשה למילים "לא מהימן". הספר הזה התבסס - בין השאר - על הפרוטוקולים של זקני ציון, אחד הזיופים ההסטוריים הנלוזים והידועים ביותר.
 
תשעים אחוז מהתיאוריה שמוצגת ב"צופן" נלקחה מהספר הזה. אפילו שמו של סיר טיבינג - אחת הדמויות הראשיות בספר - מבוסס על שמם של מחברי "דם קדוש". זו התיאוריה של ה"צופן", אבל נראה שגם העלילה לא ממש מקורית.

ב-1983 פרסם לואיס פרדו (Perdue) את הספר (הבדיוני!) "מורשת דה-וינצ'י". לא קראתי בעצמי את הספר, אבל מהתקציר שלו נראה שבראון אשם בגניבה ספרותית מהמעלה הראשונה. הנה כמה דוגמאות מהאתר של פרדו.
 

חרם צרכנים

"צופן דה-וינצ'י" מתבסס על הרבה דברים, אבל לא על עובדות. לא רק שמר בראון מתייחס אל הקוראים שלו כאילו הם מטומטים, הוא גם באמת מטמטם אותם. הוא מאכיל את הציבור הרחב ב"עובדות" שבמקרה הטוב הן לגמרי בלתי-מבוססות, ובמקרה הרע הן פשוט שקרים. הוא מקדם את הבורות, ועושה על זה כסף.

אני, באופן אישי, לא אוהב שמתייחסים אלי כמו אל מטומטם, ואני לא אוהב שמשקרים לי. אם גם אתם לא אוהבים את הדברים האלו, אל תקנו את הספר. תאמינו לבלדד - אתם לא מפסידים כלום.


שבת שלום,
בלדד השוחי

גם לכם יש שאלה? שלחו אותה לבלדד, השוחי שיודע הכל
אימייל:bildad@nana.co.il
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by