בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
בלדד מסביר: האמת על משחקי פירמידה 

בלדד מסביר: האמת על משחקי פירמידה

 
 
בלדד השוחי

איך עובדים משחקי פירמידה? איך אפשר להתעשר מהם? איך אפשר להפסיד? האם זה כדאי? ואיזו מדינה בלקנית הגיעה בגלל זה לפשיטת רגל?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בלדד היקר השוחי שלום,

אתה מכיר את המכתבים שכל הזמן מקבלים עם שיטות לעשות כסף במהירות?

קיבלתי מכתב כזה שאומר לי לשלוח כסף לשישה אנשים ולהוסיף את השם שלי לרשימה ולשלוח אותה הלאה. ושככה המון אנשיפ אחרים יקבלו את המכתב וישלחו אלי יותר כסף ממה שאני הוצאתי. לי זה דווקא נשמע הגיוני אבל חבר שלי הזהיר אותי שזה סתם רמאות ושמשחק כזה הרס את הכלכלה של בוסניה.

זה נכון? ומה בדיוק הרמאות פה?

עודד השולט
 
אלבניה, בוסניה ורומניה. באמת לא פשוט שם, בארצות הבלקן
 אלבניה, בוסניה ורומניה. באמת לא פשוט שם, בארצות הבלקן   
עודד השולט היקר,

תחבולות מהסוג שאתה מתאר נקראות "תוכניות פירמידה", והן רמאות לשמה משום שהן משכנעות אנשים להשקיע כסף במודל בלתי-אפשרי. אמנם הן לא הרסו את הכלכלה של בוסניה, אבל מודלים דומים מוטטו את הכלכלה של אלבניה והביאו אותה כמעט לידי מלחמת-אזרחים (גם הכלכלה הרומנית סבלה מהם לא מעט).
 
האנשים שמשתתפים בתוכניות פירמידה הם במקרה הטוב פתיים, ובמקרה הרע רמאים חסרי אחריות ומוסר (שלא לדבר על הטרדה שהם גורמים עם המכתבים המנג'סים שלהם). אז בוא נראה איך זה עובד, או יותר נכון - למה זה לא.
 
 

הכשל ההגיוני

אפשר לראות למה קוראים לזה פירמידה
 אפשר לראות למה קוראים לזה פירמידה   
תכניות פירמידה מבוססות על עקרון של "חבר מביא כמה חברים". מישהו מקים את התוכנית. הוא נמצא בראש הפירמידה. הוא משכנע כמה אנשים לשלם לו כסף כדי להצטרף לתוכנית, והם הופכים לשכבה השניה. כל אחד מהם מנסה לשכנע עוד אנשים לתת לו כסף ולהפוך לשכבה השלישית, וחוזר חלילה.
 
קל לראות שאנחנו לא מייצרים שום-דבר בתוכנית הזו, אנחנו רק מזיזים כסף ממקום למקום. על כל שקל שמישהו בתוכנית מרוויח, מישהו אחר מפסיד שקל. מי מפסיד? השכבה התחתונה. כדי שהאנשים שנמצאים בה ירוויחו כסף, הם חייבים למצוא עוד ועוד פרייארים שימלאו שכבה תחתונה חדשה.

מהר מאד נגיע למצב בו הפרייארים פשוט נגמרים. אם נניח שכל חבר בשכבה התחתונה מצליח לגייס עשרה חברים חדשים, נצטרך להכפיל את אוכלוסית ישראל כדי להחזיק פירמידה של שמונה דורות, ובדור האחד-עשר נזדקק ליותר מגויסים חדשים מכלל אוכלוסית כדור-הארץ.

אז יש מרוויחים ויש מפסידים, כמו בחיים. ובפירמידה, הרוב המכריע תמיד מפסיד. בדוגמא מעלה (וזו דוגמא מתונה), יש תמיד בערך תשעה פרייארים שמפסידים על כל רמאי שמרוויח. זה אומר שאפילו אם לא אכפת לך לדפוק את אלו שמתחתיך, הסיכויים שלך להרוויח ממש גרועים.

יתר-על-כן, בגלל כל-כך מעט אנשים יכולים להרוויח, כל אחד שבאמת מצליח מקטין מאד את הסיכוי של כל השאר. אז אם מישהו מנסה לשכנע אותך להצטרף שתואנה שהוא עצמו הרוויח הרבה כסף, אל תשכח שעל כל גרוש שהוא הרוויח - הסיכויים שלך להרוויח קטנים. ככל שהפירמידה "מצליחה" יותר ומגיעה ליותר אנשים - הסיכוי שלך לצאת פרייאר גדל.

בעצם, הסיכוי הרציני היחיד שלך להרוויח הוא להצטרף לפירמידה ממש בהתחלה, לפני שהיא מפורסמת. במקרה כזה אתה יכול לדפוק ולרמות את כל מי שמתחתיך, ולהרוויח. לך תדע - אולי אפילו תמוטט את הכלכלה של איזו מדינה קטנה.

בלדד השוחי

גם לכם יש שאלה? שלחו אותה לבלדד, השוחי שיודע הכל
אימייל:bildad@nana.co.il
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by