בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
פוטין מהדק את אחיזתו בשלטון 
 
 מחזיק בכוח את רסן השלטון. פוטין (רויטרס)   
 
חדשות נענע

פוטין הכריז היום על כוונתו לשנות את שיטת הבחירות ולמנות מעתה אישית את מושלי המחוזות. בכך יעלמו המחסומים האחרונים העומדים בפניו. קווים לדמותו של צאר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, הודיע היום (שני) לפקידים רוסיים בכירים כי יש בכוונתו לשנות את מבנה הממשל, כדי שיאפשר "לחימה קלה יותר בטרור". הדברים באו בעקבות הפיגוע ההמוני באוסטיה. בין השינויים שעל הפרק: שינוי מבנה הפרלמנט ושינוי צורת בחירת מושלי המחוזות.

כרגע נחלק הדומא, הבית התחתון של הפרלמנט, לשני חלקים. חצי מחבריו נבחרים על פי השתייכותם המפלגתית, והחצי האחר נבחרים בבחירות אזוריות. הנבחרים האזוריים הם עצמאיים, והציקו לא אחת לפוטין; כעת הוא מנסה להביא לביטולם. למפלגתו של פוטין שליטה מלאה כמעט - למעלה משבעים אחוז - בדומא.

מושלי המחוזות נבחרו אף הם באופן עצמאי, וגם עצמאותם עמדה בדרכו של פוטין, שכן המושלים התנגדו לעיתים וטירפדו תכניות מרכזיות של הקרמלין שפגעו במחוזות שלהם או במעמדם. כעת רוצה פוטין שהמושלים ימונו על ידו, או, לחילופין, שהמועמדים למושלים יאושרו על ידיו.
 

צאר בהתהוות

 
שני הצעדים האלה הם האחרונים במסגרת צעדיו של פוטים לריכוז סמכויות בידי הקרמלין, שלא נראה כמותו מאז ימיו של ברז'נייב, בשנות השבעים. מאז עלייתו של פוטין לשלטון, הוא מרכז יותר ויותר סמכויות בידיו, ומבטל את מהפכת הביזור שהנהיג קודמו, ילצין.

פוטין, איש המתגאה בשירותו בק.ג.ב., הורה לשנות את ההמנון הרוסי, ולהחזיר את המנגינה שהיתה נהוגה בזמן ברית המועצות. הוא מקיף עצמו ב"סילובקי", השם שניתן לבוגרי השירותים החשאיים של ברית המועצות; בשנתיים האחרונות, עלה אחוז המשרות שהסילובקי מחזיקים בהן פי 12, ומגיע כמעט לחמישים אחוז מהמשרות הבכירות במדינה.

פוטין בלם את הנסיון להעמיד לדין את המפלגה הקומוניסטית כגוף של פשע מאורגן, והמשפט - שהתחיל בימי הנשיא הקודם ילצין - קרס. פוטין העלים עין מצמיחתה של המפלגה - שילצין הוציא אל מחוץ לחוק - והוא שיתף איתה פעולה מספר פעמים. ילצין מספח לעצמו רבים מסממני השלטון של קודמיו הקומוניסטים.

הצעד הבא של פוטין היה מלחמה בהפרטה. המפעלים הקומוניסטים היו גדולים, לא יעילים, ומגושמים; ההפרטה אמורה היתה לשפר את המצב, אך היא נכשלה, והביאה לעליית השכבה שכונתה הקלפטוקרטים, שלטון הגנבים. ההפרטה הכניסה סכומים עצומים לכיסם של מעטים מאד ורוששה את המדינה. רבים מאותם מתעשרים היו מקורביו של ילצין.

לאט ובעקביות, הכפיף פוטין את התקשורת הרוסית לצרכיו. לפני כשבוע פוטר עורך איזווסטיה, שמתח ביקורת על התנהגות פוטים בפרשת בסלאן. עיתונים אחרים ספגו איומים, חרמות - ובמקרה של ערוץ הטלווזיזיה הרוסי השני, מסע ארוך של הצקות משפטיות, שהביאו לבסוף לכניעתו. התקשורת הרוסית איננה חופשית עוד.

בבחירות האחרונות לפרלמנט, השתמש פוטין בשורה של תרגילים לפסילת יריביו. הבולט שבהם היה מעצרו, זמן קצר לפני הבחירות, של מיכאיל חודורובסקי, הבעלים של ענק הנפט הרוסי יוקוס. חודורובסקי ראה בפעולותיו של פוטין כנגד הקלפטוקרטים - או האוליגרכים, שם אחר שדבק בהם - סכנה לו-עצמו, ומימן את המפלגות הדמוקרטיות שהתנגדו לפוטין. פוטין השליך אותו למעצר באשמת שחיתות, ולאחר זמן גבה ממנו מסמך מצמרר - מכתב בו מודה חודורובסקי בפשעיו, אומר שהוא ועמיתיו הרסו את רוסיה לצרכיהם, ומתחנן לחסדיו של פוטין. מכתבים כאלה, יודעת האליטה הרוסית, הוציא סטאלין ממתנגדיו טרם הוצאתם להורג.

ללא סיועו של חודורובסקי, המפלגות הדמוקרטיות נמחקו מהמפה הפוליטית, ולא הצליחו להכניס ולו נציג אחד לדומא. כעת נותרו מעט מאד מעצורים בפני כוחו של הנשיא הרוסי: היום החל פוטין להסיר גם את האחרונים שבהם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by