בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
האם גראס מסוכן? 
 
 מחוץ לחוק. שדות קנביס   
 
בלדד השוחי

האם מריחואנה ממכרת? האם היא גורמת לנזק בלתי הפיך? אל תאמינו למה שסיפרו לכם בטלוויזיה. בלדד השוחי מספר לכם את כל האמת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
בלדד ידידי השוחי שאלה לי אליך .

בפרסומות בטלוויזיה של הרשות במלחמה לסמים אמרו שמריחואנה גורמת לפגיעה במוח ובעיות בקורדינציה. מה הקשר בין THC לבעיות קורדינציה? במוח אני מבין שזה פוגע.

ועוד שאלה קטנה: איך כמות השימוש ותדירות השימוש משפיע על המוח? יש איזה יחס מסויים?
ועוד שאלה קטנה ואחרונה האם רכיב ה THC מצוי בעוד זן של צמח?

לבללד השוחי ביותר, בנוסף למייל הקודם ששלחתי שכחתי לשאול, האם הנזק שנגרם למוח מהTHC הוא נזק קבוע?

בתודה גדולה מראש,
צקי
 
צקי היקר,

אני ממליץ לך בחום שלא להאמין לכל מה שאתה רואה בטלוויזיה, אפילו לא בפרסומות. זה נכון כפליים כשמדובר ברשות למלחמה בסמים, גוף ממשלתי שמשקיע משאבים רבים בטיפוח בורות ציבורית בכל מה שקשור לשימוש בסמים - בורות לה אתה נפלת קורבן.
 

ק-נא-בי-נו-אידים

הגוף שלך, צקי ידידי, כמו גוף של כל אדם, ושל לא מעט חיות, יודע ליצר חומרים בשם קנאבינואידים (cannabinoids). החומרים האלו זורמים בדמנו, ונקלטים באצעות קולטנים מיוחדים במח, בריאות, בכבד, בכליות ובתאי ה-T של המערכת החיסונית. כשהקנבינואידים נקלטים באיברינו הפנימיים, הם מפעילים שורה ארוכה של מנגנונים. את רוב המנגנונים הללו אנחנו עדיין לא מבינים כראוי, אבל הצלחנו לזהות קשר ישיר בינם לבין תחושות של רעב ושובע, נינוחות, שמחה, הקלת כאבים, וכל-מני דברים אחרים שנכנסים תחת ההגדרה: "תחושות נעימות".

מסיבה זו, הקנאבינואיד הראשון שהתגלה באופן טבעי בגוף האנושי קיבל את השם "אנאנדמיד" (anandamide), מהמלה "אנאנדה" שבסנסקריט משמעותה "אושר".

אבל לא כל הקנבינואידים נוצרים באופן טבעי בגוף. יש צמח אחד שהתפרסם בעיקר בזכות תכולת הקנאבינואידים שלו. אפילו המלה "קנאבינואידים" עצמה נגזרה משמו של הצמח: קנאביס.

הקנאביס מכיל שורה ארוכה של קנאבינואידים, וכולם יודעים לגרות את הקולטנים בגוף שלנו במידה זו או אחרת, אבל המפורסם ביותר הוא (קח אוויר) הטטראהידרוקנאבינול, הידוע גם בשם THC.

הקנבינואיד הערמומי הזה, היכול להימצא בכמויות לא מבוטלות בצמח הקנאביס, מגרה את הקולטנים שלנו ביתר-שאת, בערך פי-שניים יותר מהאנאנדמיד. תודות לתכולת ה-THC שלו, שימש צמח הקנאביס את האדם משחר ההיסטוריה (הטקסטים הסיניים העתיקים ביותר מזכירים את השימושים הרפואיים שלו) ועד היום. הסם הידוע בשם "מריחואנה" אינו אלא פרחיו המיובשים של הקנאביס.

תכולת הקנבינואידים של הקנאביס היא תופעה ייחודית, לפחות עד כמה שהצלחנו לברר (אל תשכח, עדיין יש הרבה צמחים שהמדע כלל לא מכיר), אבל מידה צנועה ביותר של אותן תרכובות מופלאות (לא THC, קנאבינואידים אחרים) נמצאת גם בידידנו פול הקקאו. עכשיו אתה יודע למה כולם אוהבים שוקולד.

כמו-כן, ניתן לעבד קנאבינואידים במעבדה. מפורסמים במיוחד הם הקנאבינואיד CP-55940, שעוצמתו גדולה בערך פי-חמישים מזו של THC (או פי-מאה מהאנאנדמיד), והתרכובת HU-210 שעוצמתה המוערכת גדולה פי חמש-מאות מזו של THC.
 
 

סכנות רפואיות

כמות עצומה של מחקרים נערכה על ההשפעות הבריאותיות של צריכת מריחואנה. רוב המחקרים לא הצליחו למצוא שום קשר בין צריכת קנאבינואידים לבין נזקים ארוכי-טווח, והמחקרים המעטים שמצאו קשר (רובם, באופן מפתיע, היו במימון ממשלתי) התגלו בבדיקה מדוקדקת כבלתי-אמינים, בלתי-מקצועיים, ולפעמים פשוט שקריים.

ובכל-זאת, מה גראס עושה?

בטווח הקצר הוא יוצר תחושת אושר כללית, רגישות מוגברת להומור (נטיה לצחוק הרבה), משרה רוגע פיסי ומנטאלי, מעודד נטיות יצירתיות וחשיבה בלתי-שגרתית. הוא גם מעורר פאראנויה, גורם לאנשים להתנהג בצורה זהירה יותר, מחליש בצורה משמעותית את הזיכרון לטווח הקצר, וגורם לסחרחורת ולשינוי בתפיסת העומק, שמביאים לירידה משמעותית בקואורדינציה. הירידה הזו זמנית לחלוטין, והיא מתפוגגת לחלוטין תוך כמה שעות, או - במקרה של הצרכנים הכבדים ביותר - תוך כמה ימים.

כמו-כן צריכת קנבינואידים מעוררת תיאבון, מפחיתה בחילות, מקלה על כאבים, מרחיבה את הסימפונות ואת נאדיות-הריאה (מריחואנה שימשה כתרופה יעילה ביותר לאסטמה), ומגבירה את זרימת הדם. היא גם מייבשת את הריריות, מאדימה את העיניים, מפחיתה את הלחץ התוך-עיני (מריחואנה משמשת כתרופה מצוינת לגלאוקומה), ומעלה את צריכת הסוכר של הגוף. היא גם מקטינה את ספירת הזרע של הזכר – באופן זמני.

הרעילות של המריחואנה כל-כך נמוכה, שכמעט בלתי-אפשרי ללקות בהרעלת מריחואנה, ואין אף מקרה מתועד של הרעלה כזו בבני-אדם. מריחואנה אינה יוצרת תלות פיזית, והגוף לא יכול להתמכר אליה. משתמשים קבועים מפתחים מידה קלה של סבילות (טולרנס) לסם, והם נזקקים למנות גדולות יותר כדי לחוש את אותן תוצאות, אבל הסבילות הזו מתפוגגת אחרי ימים בודדים של הימנעות מהסם.

שימוש במריחואנה עלול להחמיר את מצבם של חולי-נפש (הוא גם עלול לשפר את מצבם, תלוי בחולה), ואינו מומלץ לאנשים הנוטים לסבול משבץ. אבל בטווח הארוך - ואל תשכח את זה - אין שום הוכחות לנזק מוחי מכל סוג שהוא. מי שטוען אחרת או שלא יודע, או שמשקר.

טענה לגיטימית כנגד מריחואנה היא שלמרות שאין הוכחות לנזק מוחי, אין גם הוכחות לכך שהיא לא גורמת לנזק כזה. אבל אותו הדבר נכון גם לגבי קפה, שוקו ועגבניות. קשה מאד להוכיח שמשהו לא גורם לשום נזק מוחי, משום שהמח הוא איבר כה מורכב. מה שכן אפשר לעשות, זה להעיף מבט באנשים שצורכים מריחואנה על בסיס קבוע כבר הרבה מאד שנים. יש לא מעט כאלו, ואם תבדוק, תראה שהמח שלהם מתפקד יפה מאד.
 

הסכנה האמיתית

לצריכת מריחואנה יש סכנות נלוות. למרות שלא ניתן לפתח תלות גופנית ב-THC, ניתן (ממש כמו כל דבר אחר) לפתח בו תלות נפשית. התמכרות יכולה להיות עסק מכוער, ולא משנה אם זו התמכרות למריחואנה, לסיגריות או למשחקי-מחשב. בנוסף, רוב צרכני המריחואנה מעשנים את הסם - ושאיפה של עשן לוהט אל הריאות אינה עסק בריא במיוחד. אבל יש סכנה אחת גדולה אפילו יותר.

מסתבר שמספיקה שאיפה בודדת אחת של מריחואנה כדי להפוך אדם רגיל לעבריין. למרות שאין שום סיבה מדעית להגדיר את המריחואנה כסם מסוכן, למרות שהתרה גורפת של השימוש במריחואנה נוסתה במקומות רבים בעולם בהצלחה לא מבוטלת, ולמרות שסמים מסוכנים הרבה יותר (כדוגמת אתנול) זמינים לכל דורש וצריכתם נחשבת לנורמה חברתית ולפעמים אפילו לציווי דתי, מריחואנה עדיין נמצאת מחוץ לחוק במקומות רבים בעולם, כולל ישראל, וצריכתה מגדירה את המעשן כפושע.

למה? אולי יום אחד - אם מישהו יטרח לשאול - אני אפרסם את התשובה. עד אז, שיהיה לכם סוף-שבוע נהדר, ותיזהרו.

בלדד השוחי

גם לכם יש שאלה? שלחו אותה לבלדד, השוחי שיודע הכל
אימייל:bildad@nana.co.il
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by