בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
בלעדי: הצצה לקרבות הכלבים בישראל 
 
 צולם בישראל במצלמה נסתרת (באדיבות אבי קוזי)   
 
אורן הוברמן

הפתעה: קרבות כלבים מאורגנים בישראל מדי יום. מאחוריהם עומדת תעשיית גניבות, התעללות והימורים. המשטרה חסרת אונים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כלב שהשתתף בקרבות, המוחזק בכלביית רמלה (יפתח שושן)
 כלב שהשתתף בקרבות, המוחזק בכלביית רמלה (יפתח שושן)   
במרתף ביתו של מאיר, תושב נתניה כבן 40, מתרחשים מדי חודש הימורים בסכומים גבוהים במיוחד. בניגוד למצופה, לא תמצאו שם רולטות או ערימת קלפים. במקום אלו תמצאו גדרות תיל, מוטות ברזל ויריעות בד. על הארון בצד תוכלו לראות כתם דם יבש, זכר אילם לטירוף האכזרי שארע במרתף הזה כמה עשרות פעמים בעבר.

פעם בחודש, ולפעמים בתדירות קצת יותר גבוהה, תוקם שם זירה קטנה מוקפת בגדר תיל נמוכה, לתוכה יוכנסו שני כלבים שגורלם נגזר, ומחוץ לה יעברו הרבה מאוד דולרים מכיס לכיס. "קרבות כלבים מאורגנים, לצרכי הימורים, מתרחשים בישראל מדי שבוע", מעיד ד"ר יובל סמואל, וטרינר שהפך את המלחמה בתופעת קרבות הכלבים ליעד אישי. "המשטרה חסרת אונים, ולא מצליחה לשים יד על מארגני הקרבות. הנושא גם כמעט ולא מסוקר בתקשורת, ומרבית האנשים לא מודעים לתופעה, ולסדר הגודל האמיתי שלה".

מתחקיר חדשות נענע עולה כי תעשיית קרבות הכלבים בישראל היא ענף הימורים פופולארי המאורגן גם באופן ספונטאני וגם על ידי גורמים עבריינים. מרבית הכלבים המשמשים לקרבות נגנבים מבעליהם - מדי שנה "נעלמים" מאות כלבי תקיפה מסוג אמסטף ופיטבול, כמעט פי אלף מכל גזע אחר. "אנחנו מעריכים כי נכון לשנת 2004, מתרחשים בישראל למעלה מ-200 קרבות כלבים בשנה" מעיד גורם במשטרת ישראל המקורב לחקירת התופעה. "חלקם המכריע של הקרבות נערך לצרכי הימורים. המידע המודיעיני שמגיע אלינו נוגע לרוב להימורים בסכומים קטנים יחסית על קרבות, שמנוהלים באופן ספונטאני וחובבני על ידי צעירים בני מיעוטים שמגדלים את הכלבים בעצמם".

ישנם דיווחים על הקרבות האלו?
"לעיתים רחוקות ישנם דיווחים על קרבות, וגם הם – רק במקרה שהם נערכים במקומות ציבוריים כמו חופים נטושים או מגרשים פתוחים בעיירות מצוקה".

יש מקומות פופולארים יותר?
"בהחלט. באופקים, בבאר שבע, בנתניה, בכפרים דרוזיים בצפון, בחיפה, בקריית-חיים, ביפו ובחופי הים באזור געש ושפים, אבל גם המקומות האלו משתנים מתקופה לתקופה".

המשטרה מצליחה לתפוס קרבות על חם?
" לא. כשניידת מגיעה זה כמעט תמיד מאוחר מדי. הדרך היחידה להלחם בתופעה הזאת היא בכלים מודיעינים, ואת זה אין למשטרה את האפשרות לעשות באופן גורף".
 

קרבות המרתפים

 
התופעה שהמשטרה כמעט ולא מכירה בה, היא מה שמכונה בקהילת מהמרים כ-"קרבות מרתפים". בניגוד לקרבות ה"ספונטאניים" שהוזכרו קודם לכן, "קרבות המרתפים" רחוקים מלהיות חובבנים. "עולים חדשים, בעיקר מרוסיה ומקווקז, הביאו את הספורט הזה לישראל לפני כמה שנים. מאז זה מצליח מאוד, בעיקר בגלל שהם לא עושים טעויות של מתחילים", מסביר לחדשות נענע מיכאל, מהמר קרבות לשעבר.

מהן טעויות של מתחילים?
"לצלם את הקרבות, כמו אלו שנתפסו באופקים, או לתת לאורחים להביא מצלמות". מיכאל מתייחס בעיקר לחקירת המשטרה באופקים, שבה צילומי וידאו של קרבות כלבים הביאו למעצרם של שלושה אנשים החשודים בארגון הקרבות.

איך נראה קרב?
"המארגנים עורכים את זה במרתפים של הבתים שלהם, לחברים בלבד. למקום מגיעים 20-30 מהמרים, כמעט כולם גברים, ששמים דולרים במזומן על הכלב שהם מהמרים שינצח. המארגנים מסדרים במרתף זירה קטנה ומגודרת כדי שלא יהיה לכלבים לאן לברוח, ומכניסים את שני הכלבים לזירה. משם הכלבים המורעבים מסתדרים לבד. הם מורעבים וממש הורגים כדי לאכול".

של מי הכלבים המתחרים?
"תמיד של המארגנים בעצמם".

כמה זמן נמשך קרב?
"לא יותר מחמש דקות. כשמדובר בכלבים מסוג פיטבול לא צריך יותר מזה. הם מזנקים לצוואר וננעלים עד שהכלב השני מת מאיבוד דם. לפעמים, שמדובר בכלבים מאוד מיומנים, הם מצליחים להחזיק קצת יותר, כשהם קורעים אחד את השני חתיכה אחרי חתיכה, עד המוות. ברגע שהכלב השני מפסיק לזוז מפסיקים את הקרב".

על איזה סכומים אנחנו מדברים?
"בקרבות כלבים חובבנים מאות שקלים. בקרבות הרציניים, במרתפים, אלפי דולרים".
 

"מאכילים בגורי חתולים"

"הכלבים מגיעים עם נשיכות וחורים בכל הגוף". ניצול קרבות בכלביה בראשל"צ (יפתח שושן)
 "הכלבים מגיעים עם נשיכות וחורים בכל הגוף". ניצול קרבות בכלביה בראשל"צ (יפתח שושן)   
"לא כל כלב מתאים להשתתף בקרבות", מסביר ד"ר סמואל, "האמסטף, הפיטבול והרועה האסייתי הם הכלבים בעלי הפוטנציאל הגדול ביותר להרג, מהסיבה הפשוטה שהם גם טופחו גנטית במיוחד למטרה זו".

"הכלבים המיועדים לקרבות לא גרים בבתי המארגנים, שלרוב יש להם אישה וילדים", מסביר מיכאל, המהמר לשעבר שביקש לא להיחשף בשמו. "הם מחזיקים אותם בבניינים נטושים באזור, כשהם קשורים, זכר מול זכר, בחבלים קצרים". ד"ר סמואל מסביר כי השהות הארוכה מבלי היכולת להגיב מחזקת את הדחפים האלימים, הקיימים בגזעים אלו בלאו הכי. "הם נמצאים ימים שלמים זה מול זה ונובחים כמו מטורפים" הוא אומר. "מדי פעם מגיעים הבעלים שלהם ומתעללים בהם בכדי לחזק את האגרסיות שלהם; הם עושים זאת במכות עם לום או בבעיטות. כשיש צורך להאכיל אותם, זורקים להם גורי חתולים חיים כדי לחדד את הדחף שלהם לדם. התוצאה, בסופו של דבר, היא כלבים רוצחים".

ומה קורה בתום הקרב?
"תלוי", אומר ד"ר סמואל, "בקרבות המרתפים, המארגנים פשוט מעלימים את הגופה של הכלב המת, אני מניח שקוברים אותו .בקרבות החובבנים, מאידך, נהוג לתלות את הכלב המפסיד על עץ. אני יודע מניסיון, משום שמדי פעם מקפיצים אותי באמצע הלילה להוריד כלב מת, בדרך כלל פצוע בצורה מזוויעה, כשהוא תלוי מרגליו על אחד הענפים".

שני וטרינרים נוספים, שביקשו גם הם לא להיחשף, מעידים כי גם הם נתקלו במקרים דומים. "מגיעים אלי לפעמים כלבים קרועים לגמרי, עם נשיכות וחורים בכל מקום אפשרי בגוף, וכל מה שנותר לי לעשות הוא להרדים אותם", מעיד וטרינר פרטי ברמלה. "לפעמים מגיעים אלי כלבי אמסטף, דרך אנשים טובים שראו אותם צולעים באיזו חורשה, או דרך 'תנו לחיות לחיות', ושואלים אם אני יכול להציל אותם. אין בדרך כלל מה להציל, ואני, במקום הכלב הזה, גם לא הייתי רוצה להמשיך לחיות" אומר וטרינר אחר.
 
 

האם המשטרה עושה מספיק?

העונש הקבוע בחוק צער בעלי חיים מאז 1994, הוא קנסות גבוהים ועד שלוש שנות מאסר לכל המארגן קרב כלבים, או המעורב בו בדרך זו או אחרת. על החוק ממונה צחי דותן מהמשרד לאיכות הסביבה. דותן מודה כי עד כה, אף אדם בישראל לא קיבל את העונש הקבוע בחוק. הסיבה, לדבריו, היא כמות הדיווחים הקטנה, והעובדה שכמעט כולם נעשו באופן אלמוני.

למשרד לאיכות הסביבה ולמשטרת ישראל יש יחידה משותפת קטנה המטפלת במקרים של התעללות בבעלי חיים, והיא האחראית לסיכול קרבות. מאז הקמתה, תפסה היחידה רק מקרים בודדים של קרבות בישראל. "חשוב להבין שלמצוא את הקרבות האלו זה כמו למצוא מחט בהר של שחת" אומר לחדשות נענע גורם המקורב לפעילות היחידה.
 

"הסכנה היא דווקא בכלבים ששורדים"

המשטרה מעריכה שגם טריפ, האמסטף שנשך למוות את אביבית גנון בת הארבע, היה בעברו כלב קרבות. "המקרה של אביבית הוא ככל הנראה התוצאה הישירה של קרבות הכלבים, ודוגמה לסכנה הכי גדולה שהתופעה מביאה איתה", מסביר ד"ר סמואל. "כלבים שעברו התעללות ושרדו קרבות לעולם לא יחזרו להיות כלבים נורמאלים. גם אם יצליחו לשקם אותם, רוב הסיכויים ש'הבורג ישתחרר להם' במפתיע. קצת מזל רע, וזה יהיה גם בדיוק כשבן אדם תמים יהיה בסביבה".

המקרה של אביבית גנון איננו הראשון שבו כלבים ניצולי קרבות תוקפים אנשים במפתיע. המקרה הראשון כבר נרשם בשלהי שנת 2002 באופקים. שלושה כלבים מסוג פיטבול זינקו באמצע הרחוב על קבוצת ילדים בני עשר, ופצעו אותם קשה. חקירת המשטרה גילתה כי הכלבים עברו עשרות קרבות בתוך מסגריה נטושה בעיר, ושוחררו לחופשי לאחר שלא היתה בהם עוד תועלת. בעקבות החקירה נחשפה כנופיית מארגני קרבות בעיר ונעצרו חשודים רבים.

"זו הסכנה הגדולה ביותר" אומר אבי קוזי, מחלץ חיות ומנכ"ל החברה להגנת החי, שמקדיש מרץ רב לעיסוק בנושא קרבות הכלבים. "כלב ניצול קרבות יכול ללא כל התגרות להתנפל על מישהו ברחוב. כלבים שכביכול עברו חינוך מתקן, יכולים לעבור בטעות לאימוץ אצל משפחה, ואז מדובר בסכנה של ממש".

אתי אלטמן, דוברת "תנו לחיות לחיות", מצביעה על זווית נוספת: "בגלל הסיפור של טריפ כל המדינה בהיסטריה" היא אומרת. "אנשים הפסיקו לאמץ כלבים, ובגלל שהם לא יודעים מה הסיבה האמיתית שמאחורי הרג אביבית גנון, הם נוטשים גורים לא מזיקים, מהפחד שיתחרפנו כמו טריפ. הסיפור הזה הכתים את תדמיתו של חברו הטוב של האדם. בגלל עבריינים ואנשים לא אחראים, מאות כלבים יורדמו ויומתו. הנזק הוא עצום".
 

מצלמה נסתרת: תיעוד קרב כלבים

אזהרה: הקטע הבא מכיל תמונות קשות לצפיה. אורכו מספר שניות, והוא מציג קרב כלבים שנערך בישראל. הקטע פורסם באדיבות אבי קוזי.

לצפיה בקטע

בהכנת הכתבה השתתף יפתח שושן
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by