בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
הנחיתה על הירח - אמת או זיוף? 
 
 האם אני נמצאת על הירח או במדבר נבאדה? (תצלומים: נאסא)   
 
בלדד השוחי

אם ניל ארמסטרונג היה האדם הראשון על הירח - מי צילם אותו? והאם על אפולו 11 היה מחשב 486? שאלות רבות, ובלדד עונה על כולן

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
האם אי.טי צילם את אמסטרוג נוחת על הירח?

ב-20.7, לפני 35 שנה, צעד לראשונה אדם על הירח.

כולם מכירים את התמונה המפורסמת, שבה רואים את ניל "צעד קטן לאדם, צעד ענק לחשבון הבנק שלי" אמסטרונג יורד מהחללית אל הירח. הבעיה היא שהתמונה לא צולמה מתוך החללית, אלה מקרקע הירח. השאלה שלי היא, האם היה זה אי.טי שצילם את אמסטרונג דורך ראשונה על הירח? ואם לא אז איך המצלמה הגיע לשם לכל הרוחות?

שאלה נוספת, האם זה נכון שלמחשב שהנחית את האפולו הייתה בסך הכל עוצמת חישוב כמו של מעבד ה-486 הישן וה(לא) טוב?

ושאלה אחרונה למה יש לי הרגשה שכל הנודניקים שמאמינים בקונספירציה, יצוצו ויגידו שזה בכלל היה במדבר נבדה , ומעלם לא היה אדם בירח? למה הם תמיד חייבים להידחף?

בתודה מראש, אפולו.
 
על מה ארמסטרונג מסתכל?
 על מה ארמסטרונג מסתכל?   
אפולו היקר,

התשובה לשאלה שלך פשוטה באופן מביך. אבל לפני שאני מגיע אליה, בוא נעיף יחד מבט בסרט השערוריתי (כולל הטעות המביכה של ארמסטרונג שאומר "צעד קטן לַאדם" במקום "צעד קטן לְאדם".
 
ארמסטרונג משחק עם הMESA בזמן אימונים על כדור-הארץ
 ארמסטרונג משחק עם הMESA בזמן אימונים על כדור-הארץ   
מהתבוננות פשוטה בסרט, הייתי אומר שאם אי-טי צילם אותו, הוא כנראה עשה את זה מתוך רכב הנחיתה עצמו. המצלמה לא נמצאת מאחורי ארמסטרונג, להיפך - היא כמעט מולו.

אני גם יכול לספר לך שרכב-הנחיתה של אפולו 11 היה מצויד ב"מרכב אחסון ציוד מודולרי" (MESA בלע"ז), מין גוש מתכת גדול ועליו מגוון מכשירים לשימושם של האסטרונאוטים על-פני הירח. על-גבי המרכב הזה הותקנה המצלמה השערוריתית שצילמה את הרגע ההסטורי.
 
 
 
אין ספק, האמריקאים התייחסו לנחיתה על הירח כהפקה תקשורתית לכל דבר; אבל הם לא היו צריכים לשכור את שירותיהם של חוצנים כדי לעשות זאת. אחרי הכל, הם אמריקאים, זו המומחיות שלהם.
 

והמחשב?

מחשב הניווט של רכב-הנחיתה על הירח
 מחשב הניווט של רכב-הנחיתה על הירח   
"עוצמת חישוב" היא מושג חמקמק, אך מהירות המעבד של מחשב הניווט שעל אפולו 11 היתה שני מגה-הרץ (ליתר דיוק - 2.084), ואילו מהירות המעבד של ה-486 העלוב ביותר היא שלושים-ושלושה מגה-הרץ. מבין השניים, ה-486 לוקח.
 
הדיסקי (DSKY), המסך והמקלדת של מחשב הניווט
 הדיסקי (DSKY), המסך והמקלדת של מחשב הניווט   
מחשב הניווט השתמש בשבעים-ושניים קילו-בייט של זיכרון קבוע (ROM), ועוד ארבעה קילו-בייט של זיכרון מחיק. הוא שקל בערך שלושים קילו, הריץ מערכת הפעלה ייעודית שנכתבה במיוחד בשבילו, והכי חשוב – הוא עבד. הוא הנחית רכב במשקל של כ-13 טון על הירח, והוא החזיר אותו בחזרה אל ספינת הפיקוד בשלום.

התיפקוד שלו לא היה חלק לחלוטין. נראה שהאסטרונאוטים שכחו לכבות איזה מתג, והמחשב סבל מעודף נתונים ונאלץ לאתחל חישובים כמה פעמים. ובכל-זאת הוא עבד. מאידך-גיסא, לא היו עליו משחקים, לא היו עליו סרטים כחולים, והוא לא היה מחובר לאינטרנט. אפילו מקלדת נורמאלית לא היתה לו.
 

תאוריות קונספירציה

דגל ארה"ב על הירח - מוחזק בשני מקלות
 דגל ארה"ב על הירח - מוחזק בשני מקלות   
למה אנשים ממציאים תאוריות קונספירציה? כי זה תרגיל נחמד, כי לעתים קרובות מה שכולם מאמינים בו באמת מתגלה כתרמית ענקית, ובעיקר כי ללא תאוריות כאלו העולם היה משעמם יותר. אבל האנשים שממציאים את התאוריות הללו לא תמיד עושים עבודה טובה.

יש עשרות "הוכחות" לכך שהנחיתה על הירח מעולם לא התרחשה. רובן שגויות, ומבוססות על בורות תהומית. הטענה הידועה ביותר נטפלת לכך שדגל ארה"ב נראה כאילו הוא מתנפנף ברוח. אלא שעל הירח אין אוויר, קל-וחומר רוח.
 
האמת היא שהיה מקל קטן בחלק העליון של הדגל שהחזיק אותו מונף, אם מתבוננים טוב בצילום אפשר לראות אותו. האסטרונאוטים סובבו את הדגל כדי לתקוע אותו באדמת הירח, והתנופה יצרה גלים בבד. זה לא היה במדבר. זה לא נראה כמו מדבר. זה נראה כמו הירח.

לארצות-הברית היו יופי של מניעים לזייף את הנחיתה, ואני לא חושב שלמישהו שם יש בעיה עם לשקר לכל העולם, אבל כנראה שלא היה בכך צורך. ההתפתחות הטכנולוגית איפשרה להם לעשות את זה באמת.

רוצה להיות בטוח? קח טלסקופ רציני, כוון אותו אל הצד המואר של הירח, וחפש את כן-הנחיתה שהאסטרונאוטים השאירו על הירח. הוא אמור להיות שם.

בלדד השוחי

גם לכם יש שאלה? שלחו אותה לבלדד, השוחי שיודע הכל
אימייל:bildad@nana.co.il
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by