בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בעולם 
עלבון, האשמות וספין פוליטי: רוסיה לאחר ההשעיה ממשחקי החורף 

עלבון, האשמות וספין פוליטי: רוסיה לאחר ההשעיה ממשחקי החורף

 
בעולם |
 

בשבוע שעבר הוועד האולימפי הבינלאומי החליט להשעות את רוסיה ממשחקי החורף האולימפיים בפיונגצ'אנג, בעקבות האשמות על סימום אתלטים. עם זאת, הוועד איפשר לאתלטים רוסים להתחרות תחת הדגל האולימפי. כיצד התקבלה החלטה זו במדינה הקנאית לדגל ולסמלים שלה?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
יצפו למשחקים בלי רוסיה. הקמעים של אולימפיאדת פיונצ'אנג 2018
 יצפו למשחקים בלי רוסיה. הקמעים של אולימפיאדת פיונצ'אנג 2018   צילום: רויטרס 
 
 

הכרזת הוועד האולימפי הבינלאומי על השעייתה של רוסיה ממשחקי החורף האולימפיים דמו להטלת פצצה על הקרמלין. אך אף על פי כן, זו הייתה כרוניקה של השעיה ידועה מראש.


ההשעיה מאולימפיאדת החורף, שתיערך בפברואר הקרוב בפיונגצ'אנג שבקוריאה הדרומית, הוכרזה ביום שלישי  שעבר במטה הוועד הבינלאומי האולימפי בלוזאן שבשווייץ, על ידי נשיא הוועד, תומאס באך. ההכרזה התבשלה במשך שלוש שנים, בהן נבדקו ונחקרו חשדות לגבי מעורבותה של רוסיה בשערוריית סימום אתלטים בהיקף רחב ביותר, הנוגעת למשחקי החורף האולימפיים הקודמים, שנערכו בסוצ'י בשנת 2014.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

מחסומים וכלים הנדסיים: תיעוד מתהליך חשיפת מנהרת הטרור

נתניהו בהתייחסות ראשונה לפרשת ביטן: "עומדת לו חזקת החפות"

רה"מ למקרון: "אם נצטרך - נפעל נגד התבססות איראן גם בלבנון"

 

מעבר לאתלטים עצמם שנפגעים מההשעיה, מי שספג בעיקר את ההחלטה כעלבון אישי לאגו ולגאווה הלאומית הוא נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, שטען כי היא "מתוזמרת ומונעת ממוטיבציה פוליטית". אולימפיאדת החורף בסוצ'י נחשבה לפרויקט אישי של הנשיא, והעם הרוסי התגייס מאחורי הנבחרת שלו, שזכתה בסך הכול ב-33 מדליות, מתוכן נלקחו בחזרה 11 בעקבות ההאשמות.


למרות הישגיה הספורטיביים, משחקי סוצ'י זכורים יותר בעיקר בשל ההפגנות שהתקיימו בטרם פתיחתם בטענות על יחס הממשל הרוסי נגד קהילת הלהט"ב המקומית בפרט, ועל הפרת זכויות אדם במדינה המארחת בכלל.

 

 
בעבר ידידים, היום יריבים. ולדימיר פוטין, נשיא רוסיה, עם תומאס באך, נשיא הוועד האולימפי הבינלאומי
 בעבר ידידים, היום יריבים. ולדימיר פוטין, נשיא רוסיה, עם תומאס באך, נשיא הוועד האולימפי הבינלאומי   צילום: גטי אימג'בנק 
 

מי שהוסיף דלק למדורה הפוליטית הוא סמואל שמיד, נשיא שווייץ לשעבר. במסיבת העיתונאים בה הוכרזה ההשעיה, התמקד שמיד בדו"ח שהכיל האשמות על מעורבות ממשלתית רוסית בכל הקשור לסמים באולימפיאדת סוצ'י. לטענתו של הנשיא לשעבר, הדו"ח מאשש את קיומה של "מניפולציה שיטתית של הכללים והמערכות נגד שימוש בסמים".


על אף הדו"ח של שמיד, מי שכרגע מוגדר בתור אויבו הראשי של פוטין הוא תומאס באך. בעבר שררה מערכת יחסים טובה למדי בין שני הנשיאים, אך בעקבות החקירות הנוגעות לעניין סימום האתלטים הרוסים, היחסים התקררו.


למרות המשקעים הנוכחיים עם הקרמלין, נשיא הוועד האולימפי ניסה להשיט עלה של זית לנבחרת הרוסית, כשהודיע כי אתלטים שלא נמצאו ברשימת הסמים יוכלו להתחרות תחת הדגל האולימפי. "היום נתנו למשלחת הרוסית הזדמנות להביע את עצמם. בפגישה זו אחר הצהריים נשיא הוועד האולימפי הרוסי התנצל. באך, מדליסט זהב בסיף במשחקי מונטריאול 1976, הוסיף כי "בתור אתלט לשעבר אני מרחם מאוד על כל הספורטאים הנקיים שסובלים מהמניפולציה הזאת, אבל מכיוון שאנחנו מאפשרים לספורטאים נקיים להשתתף, הם יכולים לבחור בבניית גשר לעתיד במקום בהקמת חומה בין רוסיה לתנועה האולימפית".

 

 
11 מדליות רוסיות נפסלו. דגימות שתן נבדקות במעבדה לבדיקת סמים רוסית
 11 מדליות רוסיות נפסלו. דגימות שתן נבדקות במעבדה לבדיקת סמים רוסית   צילום: רויטרס 
 
 

דבריו של באך על חומות ספורטיביות נגעו בהקשרים היסטוריים, ובעיקר התייחסו לאולימפיאדת הקיץ של 1984 שהתקיימה בלוס אנג'לס, אותה החרימה רוסיה, בעת שהתחרתה תחת הדגל של ברית המועצות. זו לא הייתה הפעם הראשונה בה התקיים חרם ספורטיבי - ארבע שנים קודם לכן, נבחרות רבות, ביניהן ארצות הברית, מערב גרמניה, יפן וארגנטינה החרימו את המשחקים האולימפיים שהתקיימו במוסקבה. זו הייתה הפעם האחרונה בה רוסיה נעדרה מתחרות אולימפית כלשהי.

 

על אף שבאך מאפשר לאתלטים הרוסים להתחרות בפיונגצ'אנג, עצם התחרות תחת דגל שאינו רוסיה גורם לתרעומת ספורטיבית ופוליטית כאחת במדינה. לעת עתה, פוטין החליט שהוא אינו אוסר על שליחת הספורטאים למשחקי החורף האולימפיים. עם זאת, יש מי שסבור כי פוטין נושא את האשמה על השעיית הנבחרת הרוסית. מייקל מקפול, שגריר ארצות הברית ברוסיה לשעבר, צייץ לאחר ההחלטה כי "זה כל כך טראגי. אני לא יכול לדמיין משחקי חורף אולימפיים ללא רוסיה. ליבי עם האתלטים הרוסים. האשם: פוטין".

 אדם נוסף שבקי במצב הרוח הרוסי לאומי הוא מיכאל יוכין, עיתונאי ופרשן ספורט 1. "המצב ברוסיה מאוד בעייתי - יש ביקורת מאוד קשה על השלטונות, שלא עשו שום דבר כדי למנוע את ההשעיה. אני לא חושב שההחלטה התקבלה שם בתדהמה מוחלטת, אבל מצד שני כן ציפו ליעילות גדולה יותר משר הספורט והוועד האולימפי הרוסי". כמו כן, יוכין סבור כי "ההחלטה של הוועד האולימפי אינה חכמה. אם משעים ספורטאים אז צריך להשעות אותם, ולא להכריח אותם להתחרות בלי דגל. בכלל, רוסיה היא מדינה שבה לסמלים ולגאווה לאומית יש משמעות יותר גדולה מכל דבר אחר. ברוסיה, מה שנראה כלפי חוץ הוא הדבר החשוב, לא המהות".

 

 
ישתמש בהשעיה כמינוף פוליטי. נשיא רוסיה ולדימיר פוטין
 ישתמש בהשעיה כמינוף פוליטי. נשיא רוסיה ולדימיר פוטין   צילום: רויטרס 
 

נכון לעכשיו, פרשנים רבים בעיתונות העולמית סבורים כי פוטין ינסה למנף את השעיית הנבחרת לרוסיה כאמצעי לזכייה נוספת בבחירות לנשיאות המדינה. לדעת אותם פרשנים, פוטין ישתמש בהשעיה כהכרזת מלחמה וכדלק לתפיסת עולמו של רוסיה כמצודה נצורה, תפיסה שמהווה את אחד מעמודי התווך של הפופולאריות שלו. יש לשער שההשעיה תשפיע גם על טורניר מונדיאל 2022, שבעצמו אמור להיערך ברוסיה.


עם זאת, האימפריה הרוסית אינה היחידה שמסובכת עם אולימפיאדת פיונגצ'אנג. בספטמבר האחרון, נבחרת צרפת איימה שלא להופיע למשחקים אם לא תהיינה ערבויות לביטחונה. כמו כן, נבחרת ארצות הברית הודיעה שתשתתף בתחרויות, אם כי הבית הלבן חרד לביטחון נבחרתה, בעיקר בשל איומים פוטנציאליים שיכולים להגיע מקוריאה הצפונית.


עד פברואר 2018 דברים רבים יכולים להשתנות בספורט העולמי, אך ניתן לצפות שמהלכי הפוליטיקה העולמית ישפיעו לא פחות על משחקי החורף האולימפיים שייערכו בקוריאה הדרומית, מאשר האתלטים עצמם.

 

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by