בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
מדיני-ביטחוני 
הכרזת טראמפ: הימור מסוכן - ללא משמעות מעשית בשנים הקרובות 

הכרזת טראמפ: הימור מסוכן - ללא משמעות מעשית בשנים הקרובות

 
מדיני-ביטחוני |
 

נאומו של נשיא ארה"ב היה בהיר ומאוזן, בעל טיעונים חזקים על המציאות בה ממילא ירושלים היא בירת ישראל. עם זאת, מבחינה אזורית וגלובלית מדובר בצעד שהוא הימור - עד שמדינות ערב הצליחו להעביר מתחת לרדאר שיתוף פעולה עם ישראל, בא טראמפ ומעניק לכך מהלומה משמעותית • פרשנות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

נאומו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, אמש (רביעי) המכיר בירושלים באופן רשמי בירת ישראל, היה מצוין ובהיר. הוא העלה מספר טיעונים חזקים על המציאות בה ממילא ירושלים היא הבירה ואיזן כראוי עם אזכור מדינת פלסטינית וגבולותיה הריבוניים של ירושלים שייקבעו בהסדר עתידי.

 

עם זאת, מבחינה גלובלית ואיזורית מדובר בצעד שהוא הימור מסוכן. שיכול מצד אחד להיגמר בלא כלום ומצד שני בפיצוץ וקריסת תהליך השלום לגמרי. אם יהיה שקט - יגידו שכל נבואות הזעם התבדו. אם יהיה פיצוץ - יגידו שהזהירו אותו. צעד כזה נמדד לפי דרגת הסיכון ולא על פי התוצאה הסופית. במקרה הזה הסיכון ככל הנראה לא שווה את התוצאה. מדובר בהכרזה ללא משמעות מעשית כלשהי בשנים הקרובות.

 

>> כתבות נוספות בנושא:

טראמפ הכריז: "ארה"ב מכירה בירושלים בירת ישראל"

טראמפ: "ההחלטה שלי בנוגע לירושלים הייתה צריכה להתקבל מזמן"

‏הכרזת טראמפ על ירושלים: בצה"ל הכינו תגובה למקרה של הסלמה

 

טראמפ ניסה לתאר את הצעד הזה כמהלך שיתרום לתהליך השלום, אך בעצם הוא הצהיר את הצהרתו הצהיר מאחר והוא טיפס על עץ גבוה כשהבטיח בעבר לתורמים עשירים ולאוונגליסטים שיעביר את השגרירות, ועכשיו כל חצי שנה צריך לחתום שהוא לא מעביר. לבסוף הוא החליט שהוא חייב לקיים. מדבור בניסיון לצמצם נזקים.

 

 
צעד שהוא הימור מסוכן. הנשיא טראמפ מכריז על ירושלים כבירת ישראל
 צעד שהוא הימור מסוכן. הנשיא טראמפ מכריז על ירושלים כבירת ישראל   צילום: רויטרס 
 

כמו כן, המהלך הזה יפריע למצב האזורי כי הוא ממקד שוב את מירב הלחץ בציר הסוני-ישראלי. עד שהמשטרים הערביים הצליחו להעביר מתחת לרדאר שיתוף פעולה עם ישראל, ובבית הלבן ניסחו אסטרטגיה אזורית שבמרכזה איראן, בא הנשיא האמריקני ומעניק לכל הסיפור מהלומה משמעותית.

 

אין לדעת מה יילד יום - אינתיפאדה או רגיעה, אבל ידוע שמהלכים כאלה עושים רק במידה והסיכון נמוך מאוד. נושא ירושלים הוא אחד הנפיצים בעולם וקיים גם סטטוס קוו. אם ממילא ההצהרה שלו רק מציגה את המצב הקיים, לדידו, אז מדוע להצהירה? כל ההשוואות להצהרה על הקמת המדינה לא במקומן. אנחנו איננו פרובינציה אמריקנית. מי שקבע את בירת ישראל הוא דוד בן גוריון. יש הבדל בין מה שאנו עושים ובין מה שאומות העולם אומרות.

 

 
דגלי ישראל וארה"ב מוארים על חומות העיר העתיקה בירושלים
 דגלי ישראל וארה"ב מוארים על חומות העיר העתיקה בירושלים   צילום: רויטרס 
 
 

כאמור, אמש הודיע טראמפ בנאום מהבית הלבן כי החליט להכיר בירושלים באופן רשמי בירת ישראל: "היום אנחנו סוף סוף מכירים במובן מאליו - ירושלים היא בירת ישראל", אמר. "זוהי הכרה במציאות, זה הדבר הנכון לעשות, זה משהו שהיה חייב להיעשות", הוסיף טראמפ.

 

בנוסף, טראמפ אמר כי השגרירות האמריקנית תעבור לירושלים. "הנחיתי את משרד החוץ להתחיל בהכנות להעביר את השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים", אמר. עם זאת, טראמפ חתם על הצו הנשיאותי שדוחה את העברת השגרירות לירושלים, עד לסיום ההכנות. דקות לפני ההכרזה, משרד החוץ האמריקני הנחה את כל נציגויותיו לדחות את כל הנסיעות הלא דחופות לישראל, לירושלים ולגדה עד ה-20 בדצמבר.

 

לאחר ההכרזה, שר החוץ האמריקני, רקס טילרסון, התייחס ואמר כי "הנשיא הכיר במציאות הקיימת גם ככה בשטח. הוא עדיין מחויב לתהליך השלום". עוד הוא הוסיף לגבי תהליך העברת השגרירות: "אנחנו מתחילים מיד לבחון מקומות בירושלים בהם נקים את השגרירות. יש הרבה צורך בתכנון מקדים".

 

אבו מאזן נשא נאום בתגובה לנאומו של טראמפ. הוא אמר כי מדובר ב"נסיגה אמריקנית מתיווך בתהליך השלום", והוסיף כי "בהחלטה זו, ארה"ב הפרה את כל ההסכמות הבינלאומיות". לדבריו, הכרזת טראמפ "משרתת את הקבוצות הקיצוניות שמנסות להפוך את הסכסוך לסכסוך דתי". במקביל, בכיר חמאס, אסמאעיל רדואן, איים במהלך עצרת בעזה: "ההחלטה תפתח את שערי הגיהינום על האינטרסים האמריקנים באזור ותצית הר געש". מהג'יהאד האסלאמי נמסר: "החלטת טראמפ מהווה הכרזת מלחמה".

 

בעקבות ההכרזה, משרד החינוך הפלסטיני הכריז על שביתה כללית בבתי הספר ובאוניברסיטאות. המשרד קרא למורים ולסטודנטים להשתתף בצעדות הזעם ביהודה ושומרון, ברצועת עזה ובמזרח ירושלים.

 

 
הנשיא טראמפ חותם על צו העברת השגרירות לירושלים
 הנשיא טראמפ חותם על צו העברת השגרירות לירושלים   צילום: רויטרס 
 

מדינות ערב ומדינות האסלאם גינו את הכרזת טראמפ. ירדן מסרה כי ההחלטה "תגביר את המתיחות". נשיא לבנון, מישל עאון, אמר כי ההחלטה מסוכנת ומאיימת על "המהימנות האמריקנית כמתווכת בתהליך השלום באזור". מצרים מסרה כי היא מתנגדת להעברת השגרירות. טורקיה כינתה את ההחלטה "צעד חסר אחריות" וקראה לארה"ב לחזור בה. בנוסף, מאות בני אדם מפגינים כעת מחוץ לקונסוליה האמריקנית באיסטנבול. גם קטאר גינתה את ההחלטה.

 

סעודיה מסרה גם היא כי היא מקווה שהממשל האמריקני "יהפוך את החלטתו, בהתאם לרצון הבינלאומי" וכן שהמהלך ה"לא צודק וחסר האחריות" גרם ל"צער רב". גם ראש ממשלת מלזיה יצא נגד ההכרזה וקרא למוסלמים ברחבי העולם "להתנגד בתוקף" להכרה של ירושלים בירת ישראל.

 

בעקבות הנאום מועצת הביטחון של האו"ם הודיעה כי היא תתכנס, ככל הנראה ביום שישי, לבקשת 8 מדינות מבין 15 החברות במועצה.

 

במערכת הפוליטית בישראל הביעו שמחה מההחלטה. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר "זהו יום היסטורי. ההצהרה של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ היא אבן דרך חשובה בתולדות ירושלים". עם זאת, נשמעו גם קולות אחרים: יו"ר סיעת מרצ, ח"כ אילן גילאון, אמרה: "טראמפ העניק לישראל מתנה מורעלת שתעלה ביוקר. הוא דיבר על שלום ועל פיוס אבל במו ידיו ריסק את הסיכוי ליצירת תהליך משא ומתן ישיר עם אבו מאזן".

 

 

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by