בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
ויראלי 
הכתבה שפייסבוק לא ירצו שתקראו: כך "הועלם" אדם בישראל 

הכתבה שפייסבוק לא ירצו שתקראו: כך "הועלם" אדם בישראל

 
ויראלי |
 

מאור, אדם רגיל לחלוטין, גילה לפתע שפייסבוק מחקה לו את הפרופיל והכחידה את נוכחותו מהרשת החברתית. ואז התחיל הסיוט האמיתי: לברר למה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מה קורה כשפייסבוק מחליטה למחוק מישהו?
 מה קורה כשפייסבוק מחליטה למחוק מישהו?   צילום: pixabay 
 
 

ביום בהיר אחד, החליטה פייסבוק שמאור כהן לא קיים יותר - ופשוט העלימה אותו לחלוטין. אתם שואלים מי זה מאור כהן? ובכן, לא מדובר בסולן להקת "זקני צפת", אלא באדם רגיל, כמוני וכמוכם, בחור בשנות ה-30 לחייו, מה שמכונה נורמטיבי, אינו פעיל חברתית או פוליטית. למעשה, כשעוברים על הפיד של מאור, מגלים פעילות די ששיגרתית במונחי פייסבוק: כמה תמונות מחופשות אקזוטיות, לייק פה, לייק שם -שום דבר חריג או יוצא דופן. אז מדוע, אם כך, בפייסבוק החליטו להעלים אותו? ובכן התשובה פשוטה - בכלל שהם יכולים.


ראשיתו של הארוע הזה לפני שלושה שבועות. בעיצומו של יום עבודה, כהן יצא להפסקת הצהריים שלו במקום העבודה ונכנס לאפליקציית הפייסבוק שלו, כהרגלו, כדי להעביר קצת את הזמן. אלא שבפייסבוק חשבו אחרת.

 

 
מאור כהן: "כאילו שמעולם לא הייתי קיים "
 מאור כהן: "כאילו שמעולם לא הייתי קיים "   צילום: pixabay 
 

"נכנסתי לאפליקציה ופתאום ביקשו ממני שם להעלות תמונת פנים על מנת לאשר את זהותי", מספר כהן לאונליין עשר. "מיד עשיתי כך, ועודכנתי על ידי פייסבוק כי יחזרו אלי במהרה לאחר שיעברו על התמונה שלי. זה נראה לי מעט תמוה, אבל הייתי בטוח שמדובר במשהו שגרתי וזריז". אלא שה"משהו השגרתי והזריז" הזה הפך למסכת ארועים מטרידה והזויה במיוחד שאמורה לשמש תמרור אזהרה לכולנו.


"למעשה מאותו הרגע, פייסבוק העלימה אותי לחלוטין" מספר כהן. "לא רק שנחסמה לי הגישה לחשבוני האישי, אלא הועלמתי לחלוטין מפייסבוק -כאילו שמעולם לא הייתי קיים שם". ואכן כך היה. חשבונו של כהן הועלם לחלוטין מפייסבוק כשבמקביל כל תיוגיו בתמונות ובפוסטים הועלמו אף הם והפרופיל שלו נמחק אפילו ממאגר החיפוש או החברים של קרוביו - שוב, כל זאת בעוד פייסבוק חסמה אותו לחלוטין מחשבונו בתואנה של "בדיקת זהות". בצר לו, פנה מר כהן לשלב ההגיוני הבא - יצירת קשר עם פייסבוק. מה שאמור להיות לכאורה פעולה פשוטה בכל חברה תקינה, התגלה אצל פייסבוק כפעולה בלתי אפשרית.

 

 
נוסח ההודעה שמר כהן קיבל
 נוסח ההודעה שמר כהן קיבל   צילום: pixabay 
 
 

"מאחר וחשבוני נחסם, לא יכלתי לפנות בעצמי דרך הממשק של פייסבוק, אז ניסיתי לפנות לחברה דרך פרופיל של חבר. נכנסתי למערכת העזרה המקוונת של פייסבוק, ולאחר שבזבזתי שעות בנסיון לפענח את מערכת התשובות והשאלות שבנו שם השארתי הודעה - אך איש לא חזר אלי". לאחר שהמתין מספר ימים, כהן לא ויתר וניסה לפנות לחברה שוב דרך הפרופיל של החברה בעמוד הפייסבוק הרשמי שלה, וגם שם פנייתו זכתה להתעלמות גורפת. אגב, למרבה האירוניה, פייסבוק עצמה מדרגת עמודים עסקיים בין היתר לפי מהירות המשוב שהם מעניקים לפניות גולשים; מיותר לציין שהרשת של צוקרברג, על פי הפרמטר הזה, היתה זוכה כאן לציון אפס.


הסאגה לא נגמרה כאן. מר כהן לא ויתר ושלח מיילים למטה החברה באירלנד, ואף למטה החברה פה בישראל - כולל פנייה לכתובת הדואר שפייסבוק עצמה פירסמה IsraelLegalProcess@FB.com.- במסגרת פשרה שנערכה במשפט מקומי בדיוק מאותה הסיבה - כי לא ניתן ליצור עימה קשר.

 

 
בפייסבוק לא רוצים שתצרו עימם קשר
 בפייסבוק לא רוצים שתצרו עימם קשר   צילום: רויטרס 
 

למעשה, במשך מעט יותר משבועיים כל נסיון שלו לפנות דרך מערכות המענה של החברה (ע"י פייסבוק עצמה) לא הניבו פרי, ולמעשה האיש מצא עצמו במצב אבסורדי ובו פייסבוק החליטה לנתקו ללא סיבה - מבלי לתת לו אפשרות אפילו להבין מדוע כל זה קרה. "אני יודע שיש מי שיזלזל בזה, אבל חלק גדול מהתקשורת שלי עם חברים ובני משפחה רחוקים נעשית בפייסבוק, ועם חלק מאותם האנשים אין לי שום יכולת לתקשר מעבר לפייסבוק. בנוסף, בחשבון אוחסנו תמונות וסרטונים שהם בעלי ערך עבורי. לחשוב שפתאום מישהו החליט למחוק את הכל - זו מחשבה מטרידה ומפחידה" אמר לנו כהן.


וכך, רגע לפני שהוא החליט לצאת ולהגיע למשרדי פייסבוק בתל אביב בכוחות עצמו, פנה אלינו כהן בבקשת עזרה. פנינו למשרד יחסי הציבור של פייסבוק בישראל "שלום תל אביב", עם הסיפור של כהן ועם מספר שאלות שכולן נוגעות לנוהל "אימות הזהות" של פייסבוק וכיצד קורה שזהות אדם נמחקת ללא שום הסבר ומה אדם אמור לעשות בסיטואציה שכזו?. אלו היו השאלות שנשלחו:

 

- מהו נוהל בדיקת הזהות של פייסבוק, כיצד הוא מיושם ומה הנוהל עצמו (זמן, כיצד מתבצעת הבדיקה וכו)
- מה אמור לעשות אדם במצבו של כהן? למי עליו לפנות?
- מדוע לא ניתן ליצור קשר עם שירות הלקוחות של פייסבוק? הן העולמי והן זה שבארץ?
- מה בדיוק קרה במקרה של מר כהן? מדוע פייסבוק מחקה אותו לחלוטין?

 

 
מארק צוקרברג: רוצה את הכסף והמידע שבבעלותכם, לא את הבעיות שלכם
 מארק צוקרברג: רוצה את הכסף והמידע שבבעלותכם, לא את הבעיות שלכם   צילום: Getty Images 
 

ובכן, ביממה שלאחר הפנייה שלנו - מר כהן קיבל באורח פלא את השליטה חזרה בעמוד הפייסבוק שלו - שוב, ללא הסבר וללא שום פתרון לתעלומה. החשבון חזר לחיים באותה השרירותיות בה הועלם. נכון לכתיבת שורות אלו אף מייל ששלח מר כהן לא נענה, אף פנייה שלו דרך ממשק החברה לא זכתה לתשובה, והחלק המטריד מכל? גם הפנייה הרשמית שלנו לא נענתה. בפייסבוק התעלמו לחלוטין מהשאלות שלנו וכל נסיון לקבל הסבר העלה חרס. יש מי שיאמר שמדובר בעדות נוספת לצביעות החברה, שמצד אחד מטיפה לשקיפות ולתקשורת בריאה בין עסקים ללקוחותיהם דרך הממשק שלה, ומהצד השני דורסת ברגל גסה את כל אלו לטובת שיטות עבודה מוזרות שכל מטרתן היא מניעת יצירת קשר עם החברה עצמה.


כן, בפייסבוק רוצים שתמשיכו להזין מידע לתוכה כדי שהיא תמשיך לקצור כל פיסת מידע עליכם, כל פיסת מיקום, כל מספר טלפון שתוכל למצוץ מכם, אשר בתורם יומרו לשטרות שיופקדו בחשבונות שלה ברחבי העולם, הרחק ממקומות, אפילו ישראל, בהם יש המבקשים להטיל עליה לשלם מס לקופת המדינה.

 

אז מה השורה התחתונה כאן? מעבר למוסר השכל על חברת ענק שחושבת שהיא מעבר לכל כללי התנהלות תקינים ומרשה לעצמה לזלזל במשתמשיה אחרי שכבר קצרה את המידע שלהם ומציעה אותו למכירה לכל המרבה במחיר, ישנה עוד נקודה חשובה: תתחילו לגבות את התמונות שלכם ואת פרטי ההתקשרות שלכם עם חברים גם במקומות אחרים. בין אם זה טלפונים או מיילים - גבו הכל מבעוד מועד כי יום אחד מישהו יכול להוריד גם לכם את השאלטר על חשבון הפייסבוק מבלי לספק שום הסבר, מבלי שתדעו למה, ומבלי שלמישהו כלל יהיה אכפת.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by