בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בארץ 
"היו רעידות אדמה גדולות בישראל - ועוד יהיו" 

"היו רעידות אדמה גדולות בישראל - ועוד יהיו"

 
בארץ |
 

ד"ר הופשטטר מהמכון הגיאופיסי לישראל מסביר כי הרעידות שהורגשו אתמול בישראל היו רק הד של הרעש באיראן, אבל רעידת אדמה רצינית בארץ היא עניין של זמן. אמיר יהב מרשות החירום הלאומית סבור שישראל לא מוכנה לרעש בקנה מידה גדול: "אנו נערכים ל-7,000 הרוגים ואלפי מבנים שיקרסו"

 
 
 
 
 
 
 
 
 

בווידאו: רעידת האדמה באיראן - מניין ההרוגים עלה ל-407

 
 
 

אז היתה אתמול רעידה אדמה בישראל, או לא? ד"ר רמי הופשטטר מהמכון הגיאופיסי מבהיר שהתשובה שלילית. בראיון לחדשות עשר, הוא הסביר: "הרעידה שארעה באיראן הורגשה בישראל. זה כמו שאני אצעק לידך ואתה תשמע אותי. אתה תרגיש".


על פי הופשטטר, הרעש בעוצמה 7.3 בגבול איראן-עיראק, בו נהרגו יותר מ-400 בני אדם, לא היווה סכנה לישראל. "בקרקע מסוימת, הגלים יורגשו גם במרחקים גדולים מאוד, במיוחד בבניינים גבוהים", הוא הסביר, "עם זאת, בחוזק כזה, במרחק כזה, אין סכנה של ממש".

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

נתניהו על הסכם בסוריה: "הבהרנו לארה"ב שנפעל לפי צרכי הביטחון שלנו"

תיעוד: קטטה בבית ספר בצפון; שלושה נפצעו

חשד: נערים ירו באקדח אוויר לעבר מורה


למעשה, על אף הקרבה היחסית בין איראן לישראל, המדינות נתונות להשפעה של מערכות גיאולוגיות שונות. בעוד כל תלמיד בית ספר בארץ יודע לומר שרעידות האדמה בישראל הן בין היתר תוצאה של השבר הסורי-אפריקני, רעידת האדמה באיראן היא תוצאה של לחץ בין הלוח האירו-אסייתי לבין הלוח הערבי, אשר לוחץ לכיוון צפון. בפועל, מדובר באזור אשר פעיל בהרבה מאשר שלנו, וכתוצאה מכך מערב איראן סובלת ממספר רב של רעידות אדמה.

 

 
הלוחות הטקטוניים באזור המזרח התיכון
 הלוחות הטקטוניים באזור המזרח התיכון   צילום: ויקיפדיה 
 

יחד עם זאת, הופשטטר מזכיר שישראל ידעה לא מעט רעשים ומצהיר: "היו ויהיו. אין סיבה להניח שלא תהיה רעידת אדמה גדולה בעתיד".


עדויות היסטוריות מספרות על רעשים בשטחה של ישראל בימי הביניים ואף בימי התנ"ך. בספר עמוס נכתב: "וּבִימֵי יָרָבְעָם בֶּן-יוֹאָשׁ מֶלֶךְ יִשְׂרָאֵל שְׁנָתַיִם, לִפְנֵי הָרָעַשׁ". לאורך ההיסטוריה של ישראל הגיעו לארץ עולים לרגל וכתבו על רעידות אדמה או הגעתם לכאן לאחר רעשים. מובן מאליו שלא היו הכלים המדעיים בכדי למדוד את עוצמת הרעשים או אפילו לאמת את העדויות, אך הצלבת העדויות ההיסטוריות בשילוב עבודה מדעית מאששת את ההערכה שהייתה פעילות סיסמולוגית בישראל לאורך 2,000 השנים האחרונות.


רוב הפעילות הזו רוכזה בחלקה הדרומי של המדינה, בים המלח ובאילת. ב-22 בנובמבר 1995, לפני 22 שנים כמעט, נרשמה רעידה בעוצמה של 7.2 דרומית לאילת. הרעידה התרחשה בים סוף, ובאילת נפערו סדקים בכבישים ונגרם נזק לבניינים. אין לתאר איזה הרס היה נגרם אם העיר עצמה הייתה נפגעת.

 

 
יריחו לאחר רעידת האדמה בישראל ב-1927
 יריחו לאחר רעידת האדמה בישראל ב-1927   צילום: Library of Congress, Prints & Photographs Division: G. Eric and Edith Matson Photograph Collection 
 
 

אך אין ספק שהרעידה הגדולה ביותר בהיסטוריה המודרנית של ישראל הייתה בשנת 1927. ב-11 ביולי אירע רעש בעוצמה של 6.2 בצפון ים המלח וזיעזע את ירושלים, יריחו, רמלה, טבריה ושכם. אמנם לא היו בארץ כלים מדעיים לרישום הרעידה, אך היא נרשמה על ידי מדענים באיראן ואירופה. כ-300 בני אדם נהרגו כתוצאה מנזקי הרעש בירושלים, שכם, רמלה וירדן, ויותר מ-400 נפצעו. מאות בניינים ניזקו או התמוטטו.

 

אמיר יהב, מנהל ועדת ההיגוי הבין-משרדית להיערכות לרעידות אדמה (רח"ל), מסכים עם הערכתו של ד"ר הופשטטר: "הסיכוי לרעידת אדמה רצינית הוא 100% ואי אפשר לדעת מתי היא תתרחש".


הארגון בו הוא עובד אמון על הכנת התשתיות והמערכות בישראל למצב חירום, ובראיון הוא העריך: "המדינה לא ערוכה מספיק טוב". לדבריו, בישראל קיים פער גדול במוכנות, בעיקר בכל הנוגע לחיזוק מבנים. ברחבי הארץ קיימים כ-80 אלף מבני מגורים שנבנו לפני 1980, השנה בה עבר התקן העדכני של בנייה עם חיזוק לרעידות אדמה. כלומר, עשרות אלפי מבנים ברחבי הארץ אינם מחוזקים מספיק בפני רעידות אדמה.

 

 
נזקים שנגרמו באיראן בעקבות רעידת האדמה
 נזקים שנגרמו באיראן בעקבות רעידת האדמה   צילום: ללא קרדיט 
 

בעזרת תוכניות התמ"א השונות, המדינה פועלת לחיזוק או החלפת המבנים המיושנים, אבל בינתיים "חוזקו רק כ-2,000 מתוך 80 אלף. במבני ציבור מדובר על עשרות בודדים". במקרה של רעש חזק, כמו זה שהיכה את איראן, המבנים הישנים עומדים בפני סכנה ממשית להתמוטטות.


הממשלה, כמובן, נערכת למצב חירום, אך מספרי ההרוגים והפצועים אותם היא צופה מבהילים: 7,000 הרוגים, עשרות אלפי פצועים בדרגות שונות, אלפי מבנים שיקרסו. ההיערכות היא חיונית, לטובת התרגול, הכנת בתי החולים וקליטת סיוע בינלאומי. עם זאת, העובדה שהן הופשטטר והן יהב סבורים שרעידת אדמה גדולה בישראל היא בלתי נמנעת וההערכה כי המדינה לא ערוכה דיו - מעוררות מספר שאלות קשות.


יהב הדגיש כי בהחלט ניתן לעשות יותר על ידי חיזוק יותר מבנים ואף ברמת האזרח הבודד, על ידי חיזוק חפצים בתוך הבית: "חשוב שאנשים ידעו איך להתנהג כשיש רעידת אדמה ושצריך לחזק ארונות וחפצים שעלולים ליפול בזמן רעש. זה יכול להציל חיים".

 

בינתיים, באיראן, ממשיכים החיפושים אחר הנעדרים תחת ההריסות. מניין ההרוגים באסון עומד על יותר מ-400 ועוד לפחות 2,500 פצועים. הרעש הורגש בכל רחבי המזרח התיכון ותושבים דיווחו שהרגישו בכך בנסיכויות המפרץ, סעודיה, טורקיה, לבנון וסוריה - סך הכל כ-70.4 מיליון בני אדם.

 

 
מנזר סיינט ג'ימס בירדן לאחר רעידת האדמה ב-1927
 מנזר סיינט ג'ימס בירדן לאחר רעידת האדמה ב-1927   צילום: Library of Congress, Prints & Photographs Division: G. Eric and Edith Matson Photograph Collection 
 
כנסיית אוגוסטה ויקטוריה בי-ם לאחר רעידת האדמה בישראל ב-1927
 כנסיית אוגוסטה ויקטוריה בי-ם לאחר רעידת האדמה בישראל ב-1927   צילום: Library of Congress, Prints & Photographs Division: G. Eric and Edith Matson Photograph Collection 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by