בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בארץ 
"המפצח": מדוע אנחנו משלמים עמלות מופרזות על משיכת מזומן בכספומטים? 

"המפצח": מדוע אנחנו משלמים עמלות מופרזות על משיכת מזומן בכספומטים?

 
בארץ |
 

לפני חמש שנים החליט בנק ישראל לפתוח את שוק הכספומטים לתחרות - במקום להוריד את העמלות, הן רק הולכות ומטפסות. ללא פיקוח, הבנקים ומפעילי הכספומטים הפרטיים מרוויחים על חשבון הצרכן. התוכנית לצמצום השימוש במזומן תקועה - בינתיים, הסניפים נעלמים, והציבור נותר שבוי

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 
 
 

65% מהכספומטים הקיימים היום בישראל מוגדרים כ"חוץ בנקאיים" - כלומר, לא שייכים לבנקים. החברה המפעילה את רובם היא "כספונט", שלמעשה השתלטה בשנים האחרונות על אספקת המזומנים של ישראל. "כספונט" שייכת לחברת וריפון ולבנקים דיסקונט והבינלאומי.

 

בנק ישראל החליט במכוון לפני חמש לפתוח את שוק הכספומטים לתחרות, אך בניגוד לציפיות, העמלות אותן משלמים הצרכנים רק טיפסו מאז: משלושה וחצי שקלים קפצו העמלות גם ל-9 שקלים במקומות מסוימים.

 

"המפצח" - כתבות נוספות:

עמותת החינוך מגלגלת מיליונים, הילדים החולים לא מקבלים שיעורים

למה כיכר אתרים בתל אביב תיהרס לטובת שורת מגדלי ענק?

כך הפכו בכירי הגינקולוגים בישראל לסוחרי ביציות

 

פעם לא היו עמלות על משיכה כלל, ומדוע באמת שהצרכן ישלם על שירות שחוסך כסף לבנקים? אך ברגע שהפיקוח על הבנקים הופסק, הם החלו להעלות את מחירי העמלות. בנוסף, בשנים האחרונות אנו עדים לתהליך נוסף, והוא סגירת סניפים. בשלוש השנים האחרונות, עם סגירה מואצת של סניפים, מופיעים יותר ויותר "כספומטים מרוחקים", מכשירים למשיכת מזומנים שאינם צמודים לסניף.

 

כך בקניון עזריאלי, לדוגמא, מבקרים יכולים לבחור בין כספומט חוץ בנקאי לכספומט מרוחק - שניהם בעלות יקרה.

 

 
למה העמלות רק מטפסות? (אילוסטרציה)
 למה העמלות רק מטפסות? (אילוסטרציה)   צילום: GettyImages/אימג'בנק 
 

ממשלת ישראל קבעה לפני ארבע שנים שהיא מעוניינת להתחיל לצמצם את השימוש במזומן. אחת החלופות האפשריות למזומן היא ארנק סלולארי: שיטה המאפשרת הטענת כסף למכשיר הטלפון ותשלום ישיר לבעל העסק, בלי מזומן, בלי כרטיס אשראי ובלי עמלות. בישראל - זה עדיין כמעט בגדר חלום.

 

תגובות:

"כספונט":
"החברה פועלת בשקיפות בשוק תחרותי שבו ארבעה מפעילי כספומטים פרטיים וכעשר רשתות המאפשרות משיכת מזומנים - ועל כן אין אנו מונופול. רק כ- 13% מהמשיכות מבוצעות במסופי כספונט. העמלה נקבעת אך ורק על ידי מפעילי המסופים".


בנק ישראל:
"לגידול בכמות הכספומטים החוץ בנקאיים אין כל קשר לסגירת סניפי בנקים. בשנים האחרונות חל גידול של עשרות אחוזים במספר הכספומטים הבנקאיים, הן הצמודים והן המרוחקים. בנק ישראל פעל לוודא שסגירת סניפים לא תגרום ללקוחות לעלויות נוספות במשיכת כספים".

 

הרשות להגבלים העסקיים:
"צעדים שנקטה הרשות הביאו לכניסתם של גופים חוץ בנקאיים שמציבים תחרות לבנקים. בימים אלו פועלת הרשות על מנת ששחקנים נוספים יוכלו להיכנס לענף והתחרות בו תגבר".

 

תגובת איגוד הבנקים:
"הבנקים גובים עמלות נמוכות בכל קנה מידה - בוודאי בהשוואה לעמלות שנגבות במכשירם חוץ-בנקאיים. אשר לכספומטים המרוחקים - לפי הוראה חדשה שכבר מיושמת בפועל, לקוחות הבנקים מחויבים באותה עמלה בכספומטים הצמודים והמרוחקים של הבנק".


 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by