בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
בוץ מהקישון בחצר האחורית שלכם 
 
 ערימות החול התגלו גם בבית הספר הטכני בחיפה (יובל תמיר)   
 
תומר ליכטש

איך הגיעו ערימות של חול רעיל מקרקעית נחל קישון לבתי ספר בחיפה ובקריית שמואל? רשות הנמלים, שחפרה את החול, מתנערת מאחריות. מי אשם?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בבית הספר הדתי של חב"ד בקריית שמואל, הריח אחד המורים סירחון חשוד. הוא יצא לחצר, וראה כי באתר בניה סמוך משאיות, הפורקות ערימות של חול המסריח מגופרית. המורה עקב אחר המשאיות שהביאו את החול, וגילה את מקורו: נחל הקישון. פקחים של המשרד לאיכות הסביבה שהובהלו לבית הספר לקחו דגימה מהחול וקבעו: מדובר בחומר פסול לבנייה ומסוכן, המכיל רעלים וחומרים מסרטנים.

ערימות דומות של חול רעיל הגיעו מקרקעית נחל הקישון גם לסביבת בית הספר הטכני בחיפה, במסגרת מה שנראה כפעילות רשלנית המסכנת את בריאות הציבור, שמאחוריה עומדת רשות הנמלים.

הרשות, הבונה נמל פרטי באיזור נחל הקישון, ביצעה חפירות בקרקעיתו, זאת למרות שבעקבות פרשת לוחמי השייטת, הוכרז המקום כאיזור מסוכן האסור בשיט ודיג שמימיו וקרקעיתו מכילים רעלים במינון גבוה. החול שנחפר יועד לבניית הנמל, אך כמויות ניכרות ממנו מצאו את דרכן לסביבות בתי הספר בקריית שמואל ובחיפה, וייתכן שלאתרי בניה נוספים ברחבי הארץ.

המשרד לאיכות הסביבה התיר לרשות הנמלים לחפור את החול המסוכן. עם זאת, בעקבות חשיפת הפרשה בכנסת, פתחה אתמול (שלישי) "המשטרה הירוקה" של המשרד בחקירה, וכבר הספיקה לפשוט על משרדי רשות הנמלים ולהחרים שם מסמכים. רשות הנמלים עצמה מתנערת מאחריות, וטוענת שנפלה קורבן לרשלנות של קבלנים פרטיים.

"מתעלמים ממסקנות ועדת שמגר"

יובל תמיר, לוחם שייטת שחלה בסרטן לאחר שצלל בקישון, היה עד להעמסת החול המסוכן על משאיות, ועל הובלתו מהמקום. "שאלתי את מנהל אתר הבנייה בקישון לאן הולך כל החול", אומר תמיר לחדשות נענע. "המנהל הודה בפני כי החול מיועד לבנייה, וזאת למרות שאחרי שנחשפו מקרי הסרטן, ועדת שמגר קבעה שאסור להשתמש בחול מקרקעית הנחל. רשות הנמלים מכירה את מסקנות הוועדה" אומר תמיר "ובוחרת להתעלם מהן".

תמיר, שעוקב מקרוב אחרי הנעשה בנחל הקישון, אמר כי מי הנחל מסוכנים ואין לבנות בהם, ובטח שלא להשתמש בחול לבנייה מחדש. "אפילו את עמודי הנמל הם צריכים לצפות בחומר מיוחד, מכיוון שהחומצות במים יעכלו אותם".
 

למה המשרד לאיכות הסביבה אישר?

 
בימים אלה עוסקת רשות הנמלים בבניית הרציף המזרחי של "נמל כרמל", על מימיו הרעילים של הקישון. בחצי השנה האחרונה חפרה הרשות טונות של בוצה רעילה מקרקעית הנחל. על פי החוק, חייבת הרשות להעביר את בוצת הנחל לאתר הפסולת "אפסילון" הנמצא בלב הים, כארבעים קילומטרים מחוף הכרמל, וזאת כדי למנוע את חלחול הרעלים למי התהום.

אך ברשות הנמלים מעדיפים לחסוך. במקום להעביר את החול לאתר הפסולת, בחרה להפריד את שכבת החול העליונה של הקרקעית משאר החול. לטענת דוברת הרשות "כל הרעלים נמצאים רק בשכבה העליונה, ואנחנו השתמשנו בחול שמתחתיה, שהוא חול נקי".

ברשות טוענים שהחול נועד לבניית הרציף בלבד, אך לא עונים על השאלה החמורה יותר: איך הגיעו ערימות של חול, שכן התגלה כרעיל, לאתרי בנייה אזרחיים, סמוך לבתי ספר בקריית שמואל ובבית הספר הטכני בחיפה?
 

"זה רק קצה הקרחון"

"עצם החפירה בקישון היא התעלמות מהמסקנות שאמצה הממשלה" אומר תמיר. "רשות הנמלים פעלה בגיבוי המשרד לאיכות הסביבה. אך הבדיקות שערך המשרד היו חלקיות ולא אחראיות. החול הזה מסוכן, והוא אפילו מסכן את העובדים שבונים את הנמל שלהם. אין לדעת לאן הוא הגיע ברחבי הארץ. כולנו בסכנה כרגע".

המשרד לאיכות הסביבה אישר כי החפירות בקישון הן באישורו ובפיקוחו. דובר המשרד מסר כי "הבניה בקישון היא באישור מלא. ברגע ששמנו לב לחריגה, עצרנו את העבודה".

תמיר לא לבד. גם חברת הכנסת לאה נס מהליכוד נרעשה מההתנהלות סביב נמל הקישון. דוברה של נס, יהודה שוויצר, טען כי הבדיקות שערך המשרד לאיכות הסביבה לחול אינן שיטתיות, ושטחיות. נס אף שיגרה מכתב למבקר המדינה, ובו דרשה לבדוק את התנהלות הגורמים השונים סביב אתר הבנייה של נמל כרמל, ולבדוק אם להתנהלות זו קיימים היבטים פליליים. "זה רק קצה הקרחון", אומרת נס, "יש לטפל במפגע הקישון בחומרה, ולמצות את הדין עם כל האחראים למחדל".
 
 

מי אשם?

לכאורה, מדובר ברשלנות פושעת. הפקרת וזילות חיי אדם, התייחסות בלתי רצינית בעליל למסקנות ועדה ממשלתית ולאימוצן על ידי הממשלה, ויתרה מזאת - העדפת ייעול כלכלי על פני מקצועיות ואחריות.

ברשות הנמלים מנסים להפיל את התיק על "אוקיאנה" החברה הקבלנית שנשכרה על ידי הרשות לבצע את החפירות. "הרשות נפלה קורבן להתנהלות חמורה של קבלנים חיצוניים", מוסרת אורנה גוברניק, דוברת הרשות. לדבריה, המחדל אירע אי-שם בין חברת אוקיאנה לחברת ההובלות גד"כ, ששכרה אוקיאנה לביצוע הובלת החול.

תמיר טוען כי העביר לחברת הכנסת נס מסמכים המחשידים את הרשות בסחר בחול, ובמכירתו הלא חוקית לקבלני בניין פרטיים. רשות הנמלים מכחישה.

אולם אתמול, ביום שבו הורתה ח"כ נס לאחראי מטעמה לבדוק מחדש את החול שכבר אושר על ידי המשרד לאיכות הסביבה, הופיעה מנכ"ל משרד איכות הסביבה, מיקי הרן, בכנס האקולוגיה השנתי של המשרד בגני התערוכה ואמרה: "טוב שגילינו את המחדל בזמן".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by