בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
מדיני-ביטחוני 
לא רק ענייני קרדיט: מדוע באמת לא שיתף כחלון את נתניהו בתכניתו החדשה? 

לא רק ענייני קרדיט: מדוע באמת לא שיתף כחלון את נתניהו בתכניתו החדשה?

 
מדיני-ביטחוני |
 

שר האוצר הציג את רפורמת ההוזלה למשפחות, תוך מידור ראש הממשלה. מלבד החשש מכך שנתניהו יפרוס את חסותו על התכנית, כחלון מנסה להימנע מתרחיש מהותי יותר: אכזבה מחודשת של מעמד הביניים מחיבתו של נתניהו להיטיב דווקא עם השכבות הגבוהות. תהיו כחלונים? • פרשנות של מתן חודורוב

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

חוץ מאיבה פוליטית גלויה, העובדה שתכנית שר האוצר לא הוצגה לנתניהו לפני שפורסמה על ידי כחלון עצמו, מול צבא של מצלמות ומיקרופונים, חושפת מבלי להתכוון גם תובנה כלכלית מפתיעה: הסיבה לאכזבה מהפחתות מסים קודמות שביצעה הממשלה - כלומר, לעובדה שמעמד הביניים לא חש בזכותן הקלה ממשית - לא הייתה נעוצה בשרי האוצר המתחלפים סביבו, מידי שנתיים או שלוש, אלא כנראה בנתניהו עצמו.


מתברר שדווקא מידורו מעבודת המטה באוצר, גם אם משיקול יצרי של נקמנות, הסתיים בתוצאה טובה משמעותית מהמהלכים שלהם היה שותף. אותן תכניות קודמות, שאושרו כנהוג בלשכת רה"מ ותואמו לשביעות רצונו, התבססו תמיד על שני אדנים: הפחתות חוזרות במיסי החברות, שכבר אינם גבוהים בהשוואה לעולם, ובמס ההכנסה לכל שכבות האוכלוסייה - כך שאת הסכום הגבוה ביותר חסכו, בדרך כלל, מי שמרוויחים יותר מלכתחילה.


לשני הצעדים האהובים על נתניהו יש יתרונות רבים - תמריצים להשתלבות במעגל העבודה, פתיחת עסקים קטנים ותוספת קטנה לנטו (לרוב של עשרות בודדות עד 150 שקלים בחודש); אבל יש להם גם חיסרון מרכזי: התא המשפחתי בישראל, שכורע תחת עול יוקר המחיה, אינו מושפע מהם משמעותית, ובטח לא באופן מיידי, אלא אמור להמתין ל"חלחול" הדרגתי ואיטי של הצמיחה - מהחברה לעובדיה, מהעשיר לעני, מלמעלה כלפי מטה.

 

>> עוד כתבות בנושא:
משה היכה בסלע - טור מיוחד של עקיבא נוביק על תכנית כחלון והיחסים עם נתניהו
"תכנית כחלון": כמה תרוויחו ואיך יושפעו מחירי הסלולר והביגוד?
"הכסף חוזר לציבור": שר האוצר הכריז על צעדים להקלת יוקר המחיה למשפחות

 

 
חשש מאכזבה. נתניהו וכחלון
 חשש מאכזבה. נתניהו וכחלון   צילום: רויטרס 
 

בשנים האחרונות התבשר עם ישראל שוב ושוב על הפחתת מסים "דרמטית", או על "מתנות חג" כפי שכונו בדרך כלל בעיתונות הכלכלית, אך רווה מרובן אכזבה לאחר שלא תרמו כמעט כלל להתמודדות היומיומית - המסתכלת - עם הסעיפים הכבדים בסל ההוצאות המשפחתי. מהם? כולכם מרגישים בכיס: מחירי הדירות חסרי התקדים, המזון היקר יחסית לעולם וההפקרות המוחלטת בנושא הטיפול בילדים עד גיל 3; כאילו הם אינם אזרחים שגם לחינוכם מחויבת המדינה, מבלי שהוריהם יסתבכו בהלוואות של עשרות אלפי שקלים מהבנקים.

 

והנה, באופן חריג ובשל סגירת חשבונות פוליטיים, הוצגה כאן תכנית כלכלית שבה ראש הממשלה אינו מעורב. נבהיר מיד: לא מדובר במהפכה שתמגר את תרבות האוברדרפט, אבל התוצאה - ובעיקר הכיוונים - בהחלט מעודדים: השילוב בין נקודות זיכוי ממס שיינתנו להורים עובדים, סבסוד צהרונים לתלמידי ביה"ס והרחבת מודל "מס הכנסה שלילי" לבעלי משכורות נמוכות - צריך להפיח תקווה במי שנואשו מלהמתין לתוצאות המאקרו-כלכליות של הפחתת המסים; באנשים הגיוניים שהבינו את הצורך בתמריצים למשיכת משקיעים, ושמחו על הסיוע למעסיקים, אבל שאלו את עצמם מתי יתכבדו כבר כל אלה להתגלגל גם לכיס שלהם.


יש כאן טיפול, לפחות חלקי, ביוקר המחיה של חיי המשפחה - ממוצצים וחיתולים בגילאי ינקות ועד חוגי אחה"צ לילדים בוגרים יותר - לצד התמודדות עם שכר נמוך מידי לישראלים עובדים באמצעות הגדלה ב"מענק ההכנסה", כלי יעיל שזכה לתשבחות מצד בנק ישראל בדוחותיו האחרונים.

 

בשנים האחרונות נתניהו מיעט להתערב בעניינים כלכליים. למעט חריגים "בטוחים" כמו פיתוח הרכבת או עולם הסייבר, הוא הניח לשני שרי אוצר ממפלגות יריבות להתרסק בעצמם על מזבח הדירות המתייקרות והתקציבים החברתיים דלים. לאחרונה נראה שמשהו משתנה, כשראש הממשלה מקפיד לפקוד אישית גם אירועים יחסית איזוטריים - כמו חתימת הסכמי-גג לפיתוח רשויות מקומיות - במטרה לזקוף לעצמו, ולא לזכות שר האוצר, פירות שמישהו אחר זרע.


הנטייה הזו של נתניהו, לנכס קודם כל לעצמו כל שיפור או רפורמה במשק, מורטת את עצביו של כחלון - והיא, כמובן, העילה להחלטה שלא לאפשר לו לפרוס חסות על התכנית הנוכחית. הפעם נתניהו גם ממולכד היטב: הוא לא יוכל לסרב לצעדים להפחתת יוקר המחיה, שכן בעניינם - בניגוד למשבר תאגיד השידור, למשל - כחלון יחוש שהוא הולך על קרקע בטוחה לקראת קמפיין בחירות. יתר על כן, עודפי הכנסות לא חסרים בקופת האוצר - לא לפני עסקת "מובילאיי", ובטח שלא אחריה. לכן, סביר להניח שגם בתכנית "משפחה נטו", הקרב יתנהל פחות על התוכן או מסגרות התקציב - ובעיקר על סם החיים הפוליטי: הקרדיט.

 

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by