בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מאיפה באה האצבע המשולשת? 
 
 מערכת ``חיים ברשת``   
 
בלדד השוחי

מי היה האדם הראשון שעשה את תנועת הזין בעין? לבקשת הגולשים, בלדד השוחי יורד לשורש העלבון

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
שלום לך בלדר יקר!

את מירב ימי אני מעביר במחשבות על מדורך המרתק (מקווה שהמחמאות יביאו תשובה מהירה). באחד הימים , בעודי נוסע, שקוע במחשבות על מדורך הנהדר, גיליתי שלא בכוונה, כמעט ונכנסתי בנהג אחר. הנהג השני, שלא ידע על מה חשבתי, הגיב בהרמת אצבע משולשת , ונסע לו.

ואני הייתי המום, ורק רציתי לדעת – מהו מקור המנהג להניף אצבע משולשת?

תודה בלדר, מקווה שתעזור
אלמוני
 
קבלה
 קבלה   
אלמוני יקר,

אני שמח שאתה נהנה. תשובה מהירה לא קיבלת, אבל מוטב מאוחר מאשר אף-פעם לא. לצערי, מרבית השאלות שאני מקבל לא זוכות אפילו לזה, אני פשוט מקבל המון שאלות. עם השואלים הסבלנים הסליחה.
 

פלאק יו?

מיקסר
 מיקסר   
שמועה עיקשת שמסתובבת לה כבר כמה שנים בדואר אלקטרוני ומוציאה אנשים תמימים מדעתם, ממקמת את מקור המחווה המחוצפת הזו לפני כמעט שש-מאות שנה, בעיצומה של מלחמת מאה השנים בין אנגליה לצרפת.

לאנגלים, בזמנו, היו קשתות ארוכות וטובות וגם קשתים מוצלחים. שילוב זה איפשר להם לשלוח חיצים מחודדים למרחק רב וברמת דיוק גבוהה, אפשרות שהעציבה צרפתים רבים, שמצאו את עצמם ואת יקיריהם בצד הלא נכון של החץ.

השמועה מספרת שלפני קרב אז'ינקורט הנודע (קרב שקיבל מקום של כבוד במחזה הנרי החמישי של שיקספיר) עלתה מזימה מחוכמת בלבם של הצרפתים: לקחת כמה שיותר קשתים אנגלים בשבי, ולקצוץ להם את האצבע האמצעית, מה שיקשה עליהם את מלאכת מתיחת הקשת.

כל התחכום הזה לא מנע מהצרפתים לרכב בשריון כבד דרך ביצה אל עבר כששת-אלפים קשתים אנגלים, מה שהתגלה כרעיון רע. האנגלים, מעטים מול רבים (יחס של כאחד לחמשה), ובהנהגתו של הנרי החמישי, פתחו לצרפתים את הצורה.

בשמחתם, נופפו הקשתים האנגלים אל עבר הצרפתים באצבעותיהם השלמות כדי להראות שהם עדיין מסוגלים למתוח קשת. הקשתות שלהם היו עשויות עץ טקסוס הקרוי באנגלית yew (מבוטא יוּ), ופעולת המתיחה והשחרור של המיתר נקראת pluck (מבוטא פלַאק), אז הקשתים - בזמן שהם מראים לצרפתים אצבע משולשת - צעקו "פלאק יו!"
 
 
דסק חדשות נענע
 דסק חדשות נענע   
אגדה יפה, לא? אבל אין שום תיעוד לכוונתם של הצרפתים לעולל תעלול מטופש שכזה. קשת מקוצץ אצבע עדיין יכול לרוצץ את גולגלתך באלה, מה גם שעכשיו הוא יהיה עצבני. לא עדיף כבר לקצץ לו את הצוואר?
 

ישעיהו!

ישיבת מחלקת פרסום
 ישיבת מחלקת פרסום   
האמת היא שאנשים שולפים אצבע משולשת כשהם מתרגזים כבר הרבה מאד שנים. הרומאים קראו לזה "דיגיטוס אימפודיקוס" – אצבע מחוצפת – והמחזאי היווני אריסטופאנס (בן המאה החמשית לפני הספירה) הזכיר אותה באחת הגרסאות למחזהו "העננים".

אם תפתח את ספר ישעיהו, תגלה שדבריו של הנביא נשארים אקטואליים גם היום: "אם-תסיר מתוכך מוטה, שלח אצבע ודבר-און" (פרק נ"ח, פסוק ט'); ומצודת דויד מפרש: "אם גם תסיר מלשלוח אצבעך אל מול פני חברך כדרך בני אדם המריבים וגם תסיר מלדבר לחברך און ודברי קנתור".

נשמע כאילו הוא דיבר על הנהג שעלב בך, לא?
 
פיתוח עסקי
 פיתוח עסקי   
השערה מענינת אחת חוזרת לתקופה שבה אנשים השתמשו בפסלים של אברי-זכרות כדי להביא מזל, וטוענת שבמקורה התנועה לא נועדה להעליב, אלא להרחיק את המזל הרע שיריבך שולח אליך בקללותיו. כמו אנשים שעושים את סימן הצלב באצבעותיהם כדי להרחיק ערפדים משוטטים.
 
נענע סייל: חנות המוצרים החדשה של נענע
 נענע סייל: חנות המוצרים החדשה של נענע   
התנועה המגונה עתיקה מכדי שנתחקה על מקורותיה המדויקים, אבל כך או כך לא קשה להבין למה נבחרה דווקא היא כדי לציין אבר זכרי בפעולה.

כדברי הנביא: "והיית כגן רוה, וכמוצא מים אשר לא-יכזבו מימיו".

שבת שלום,

בלדד השוחי
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by