בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מה פירוש המילים "הוקוס פּוקוס"? 
 
 
בלדד השוחי

לבקשת הגולשת, בלדד מסביר את המשמעות והמקור של הכשפים והלחשים הקדומים המוכרים לכולנו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
בלדד היקר שלום.

יש לי שאלה קטנה אליך שמסקרנת אותי עד בלי די, והרי היא לפניך:

בהיותי מכשפה מתלמדת הייתי רוצה לדעת מה מקור אותן מילים מופלאות "הוקוס פוקוס" ו"אברא קדברא". האם זו המצאה של קוסמי יריד, או אולי מקורן בטקסים פגאנים עתיקי יומין?
כך או כך הייתי רוצה להבין מה בדיוק אני ממלמת כשאני מכינה את מרק העטלפים השנתי שלי.

בברכה,

המכשפול'ה
 
 
מכשפול'ה יקרה,

אין ספק שיותר מדי אנשים מדברים בלי שיהיה להם מושג מה הם אומרים. אבל לפני שנבדוק את מילות הקסם שלך, אזהרה קטנה: קשה מאד להתחקות אחר מקורן של מלים, משום נטיתן לצמוח ולהיווצר באופן כמעט ספונטני. המקסימום שניתן לשאוף אליו הוא השערות סבירות וניחושים מלומדים; ואני אנסה למנות בפניך אפשרויות כאלו לשני ביטויי הלחש שעליהם שאלת.
 

הוקוס פוקוס

התיעוד הראשון שנמצא ברשותי לקוסם שאומר "הוקוס פוקוס" מגיע מהמאה השבע-עשרה, מאנגליה, והוא מתייחס לקוסם המלכותי של המלך ג'יימס - בדרן שכינה את עצמו "ההוקוס פוקוס המצוין ביותר של הוד מלכותו המלך".

אותו אדון הוקוס פוקוס היה מתחיל כל אחד מתעלוליו עם לחש בסגנון: "הוקוס פוקוס, טונטוס טאלונטוס, ודה צלריטר ג'ובאו". מין גרסא מיושנת ל"הוקוס פוקוס בילי-בוקוס" שהיה נפוץ על במות הקוסמים של ילדותי. די ברור שאותו קוסם, ואחרים בני דורו, ניסו לתת למלמולים שלהם ניחוח לטיני, וזאת משום שלטינית היתה שפתם של האנשים המשכילים ושל אנשי הכנסיה הקתולית - מאחזי עיניים מפורסמים בזכות עצמם.

למלים "הוקוס פוקוס" עצמן אין משמעות בלטינית, אבל אם נחפור עוד קצת בטקסים הקתוליים, נגלה קשר מעניין לטקס ההמרה (transubstantiation) - אחד מהטקסים החשובים של הכנסיה. בטקס זה מחולל כהן הדת תעלול קסם נאה משלו - הוא מאכיל את צאן מרעיתו בלחם ומשקה אותם ביין, ואומר להם שהלחם והיין הופכים בתוך גופם לבשרו ודמו של ישו.
 
 
בשרו ודמו של ישו. קסם ישן-נושן
 בשרו ודמו של ישו. קסם ישן-נושן    
בזמן ההמרה חוזר כהן הדת על המילים שמיוחסות לישו עצמו, בסעודה האחרונה. על-פי הברית החדשה, בסדר הפסח שערך לפני צליבתו, ישו בצע את הלחם, נתנו לתלמידיו ואמר: "קחו ממנו, ואכלו ממנו כולכם, על כי זהו גופי", או בלטינית: "Hoc est Corpus Meum". לא קשה לדמיין איך "הוק אסט קורפוס" הפך ל"הוקוס פוקוס"; וכמה פשוטי העם התרשמו כשהכומר הפך, בעזרת המלים הללו, את הלחם לבשרו של ישו.
 

אברא קדברא

 
אברא קדברא הוא לחש עתיק בהרבה, והתיעוד הראשון שלו הוא כנראה מהמאה השנייה לספירה. במקורו הוא כלל לא נועד להגייה בעל פה אלא לכתיבה, ושימושו לא היה בידורי כמו ה"הוקוס פוקוס", אלא רפואי. הרופא של קיסר רומא באותה תקופה המליץ בחום לחולי קדחת לענוד על חזם את הלחש כשהוא כתוב בצורת פירמידה הפוכה. כשם שהאותיות הולכות ומתמעטות, אמר, כך ילך גם החום וידעך.
 
צלמית של אבראקסאס - המקור ל"אברא קדברא"?
 צלמית של אבראקסאס - המקור ל"אברא קדברא"?   
למה דווקא האותיות הללו? יש מי שרואה בהן סירוס של "אב", "בר" (בן), ו"רוח הקודש" - אבל זה קצת קלוש. יש מי ששומע בהם את שאריות המילים "אברהם יצחק ויעקב" – הסבר קלוש לא פחות, ויש המקשרים את ההשבעה הזו לשם "אבראקסאס", אחד מכינויי האל לפי הכת הגנוסטית - שזה נשמע מעט יותר סביר.
 
אבל המקור הסביר ביותר הוא דווקא עברי או ארמי, ולא על שם האבות: "הברכה דברא" – בארמית: קללת הדֶבֶר. או אולי: "אבדה כדברה" - תאבד (המחלה) כמו זה הדיבור. והכי מגניב בעיני בלדד: "אברא כדברה" - אני אברא כמו שאני מדבר. יופי של דיבור בשביל קוסם, לא?

זהו, אני מקווה שההסברים הללו משביעים את רצונך, מכשפול'ה. אם לא, את תמיד מוזמנת לנסות להפוך אותי לצפרדע.

שבת שלום,

בלדד השוחי

גם לכם יש שאלה? שלחו אותה לבלדד, השוחי שיודע הכל
אימייל:bildad@nana.co.il
 

בלדד בעולם המיסטיקה

 

בלדד בולש אחרי המילים

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by