בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בארץ 
מהם רמ"ח האיברים? 
 
בארץ |
 
בלדד השוחי

האם בגוף האדם רמ"ח איברים ושס"ה גידים, ועל כן מצווה היהדות על תרי"ג מצוות? בלדד השוחי מסדר, מבאר, ועונה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
התורה מצווה על רמ"ח אברים כנגד רמ"ח מצוות. השאלה שלי היא : מהם רמ"ח האיברים? האם בספירה זו נכללים גם השרירים, העצמות וכלי הדם? אשמח אם תמצא לי תשובה מפורטת לשאלה,
הכוללת את פירוש הביטוי, מה כוללים רמ"ח האיברים, כמה עצמות יש בכלל בגוף האדם וכו'.

תודה מראש,
נדב
 
רגע אחד, נדב, אני חושב שהתבלבלת. התורה אינה מצווה על אברים כלל.

לפי המסורת, רמ"ח (248) הוא רק מספרן של מצוות עשה, שיש האומרים שהוא מקביל למספר האיברים. להן נוספות עוד שס"ה (365) מצוות לא תעשה - יש אומרים כנגד מספר הגידים, ויש אומרים כנגד מספר הימים בשנה. סך-הכל תרי"ג (613) מצוות.
 

המקור

כשקראת בתורה הבחנת, בוודאי, שאין בה מספור מדויק של המצוות או אפילו תיאור ברור של כולן. למספור ולתיאור אחראים חז"ל, שפירשו וביארו את התורה (הדוגמה המפורסמת ביותר כיום היא כנראה האיסור שהם קבעו על אכילת בשר וחלב). ובנוסף, גם בין חז"ל יש נוסחים שונים ומחלוקות לרוב. אז מאיפה הגיעה אותה ספירה?

אין במקרא זכר למספר שש-מאות ושלוש-עשרה (או לכל מספר אחר) בהתייחס למספר המצוות לפני תקופת האמוראים. המקור המוקדם ביותר הידוע לי הוא בתלמוד הבבלי, מסכת מכות, כ"ג, ב', שם דורש רבי שמלאי:

"שש מאות ושלש עשרה מצות נאמרו לו למשה שלש מאות וששים וחמש לאוין כמנין ימות החמה ומאתים וארבעים ושמונה עשה כנגד איבריו של אדם".

מכאן ואילך נמצאו חכמים רבים (וגם כמה טפשים) שלקחו על עצמם למצוא בתורה את אותן המצוות ולמנות אותן - איש איש לפי שיטתו. חיבורים רבים נכתבו בעניין, והמניין המפורסם ביותר הוא וודאי זה של הרמב"ם. אך בכל הדורות נמצאו כאלו שחלקו על דעתו של רבי שמלאי, או לפחות הבינו את דבריו באופן אחר.

הרלב"ג, לדוגמא, מתאר כמה קשה נאבק הרמב"ם כדי לאנוס את הטקסט התורני כך שיתאים בדיוק לאותה ספירה, ולדעתו דבריו של רבי שמלאי נאמרו על-דרך הקירוב בלבד. רבי שמלאי, לדעת הרלב"ג ואחרים, עיגל קצת את המספר האמיתי (והבלתי-ידוע) של האיברים, על-דרך המשל.
 
 

איך סופרים?

שאלת מהם אותם רמ"ח אברים. התשובה הברורה היא שאין איש יודע. את אבריו של האדם (של הגבר, ליתר דיוק - אישה היא סיפור אחר וממנו מתעלמים לגמרי) ניתן למנות בהרבה דרכים. יש מי שיספור את הראש כאבר אחד, ויש מי שיספור את הפדחת לחוד ואת הסנטר לחוד. יש מי שיספור את האף כאיבר בפני עצמו, אבל ניתן גם לדקדק בו ולמנות שני נחיריים, קצה, בסיס, מערות, ואולי אפילו כמה שערות קטנות בקצה החוטם.

על-פי המסורת, רמ"ח האברים כוללים גם את העצמות, אבל תינוק נולד עם בערך מאתיים-ושבעים עצמות (שזה כבר יותר מרמ"ח), וכשהוא גדל חלקן מתחברות זו לזו ולאדם בוגר יש בממוצע מאתיים-ושש עצמות (מה שמשאיר לנו רק עוד ארבעים-ושניים אברים). למה בממוצע? כי זה משתנה מאדם לאדם. למעשה, מספר האיברים בגוף האדם פשוט אינו קבוע!

גם ספירת המצוות היא עיסוק מסובך ומורכב. יש מי שסופר את "גדי בחלב אמו" כאיסור אחד, ויש מי שסופר אותו כשלושה איסורים - איסור בישול, איסור אכילה, ואיסור הנאה. וזו רק דוגמא אחת.

בימים עברו אנשים האמינו שחיות מסוימות (כינים, לדוגמא) אינן נולדות או בוקעות מתוך ביצה, אלא מתהוות מעצמן מתוך לכלוך וזיעה. אמונה זו עברה מן העולם מזמן, אבל בין תרי"ג המצוות המקובלות כיום עדיין ניתן למצוא איסור מפורש על אכילת אותם שרצים המתהווים מעצמם. לכאורה איסור מיותר לחלוטין, אבל אולי הוא מתקזז עם התוספתן.

בקיצור, הן מנין המצוות והן מנין האברים הם דברים גמישים ביותר, וכל-אחד יכול לעשות בהם כרצונו - עם קצת רצון והשקעה תוכל גם אתה למנות מאתיים ארבעים-ושמונה איברים בגופך, הכל לפי הצורך.

בלדד השוחי

גם לכם יש שאלה? שלחו אותה לבלדד, השוחי שיודע הכל
אימייל:bildad@nana.co.il
 

יידישקייט

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by