בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
למה אלכוהול עושה לנו טוב? 
 
 
בלדד השוחי

בלדד השוחי מפרק את הבירה לפרודותיה, ומסביר מה טוב באלכוהול, ולמה, למעשה, הוא הסם המזיק ביותר בעולם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
שלום בלדד,

בעודי יושב מול המחשב לאחר עוד יום עבודה מפרך, לוגם משקה דני בטעם קימל שנקרא אקוואוויט, שמכיל ארבעים וחמישה אחוזים של גן-עדן, חשבתי לי - מה בעצם גורם לזה? למה אני מרגיש עכשיו כמו שאני מרגיש, ולמה אם אמשיך לשתות תגיע ההשתכרות הבלתי-נמנעת (ובלתי רצויה)? מה מתרחש בתוך הראש שלנו, ומה הקשר של הרעל הסקנדינבי לתהליך הזה?
תודה רבה,

חתול-רובוט מבוסם
 
 
חתול יקר,

הסוד נמצא בחומר ממזרי בשם "אתנול", או "אתיל אלכוהול" ("אלכוהול" הוא שם כללי לסוג מסוים של תרכובות אורגניות, האלכוהול שממסטל אותנו נקרא "אתנול") . זהו חומר שמסוגל לשנות בצורה קיצונית את דרך הפעולה של המח שלנו.
 
 
המומחיות של הפרודה (מולקולה) הקטנה שבתמונה היא להסתנן במהירות ממערכת העיכול שלנו, אל מחזור הדם. אוכל שנמצא במערכת העיכול יכול לעכב קצת את המעבר הזה, וכך למתן את ההשתכרות; אך מרגע שהאתנול מגיע למחזור הדם, הוא מתפשט לרקמות הגוף כמעט באין מפריע.

אחוז קטן מהאתנול מופרש דרך השתן ודרך הנשימה (לכן הבל פיו של שיכור יסגיר אותו גם אם הוא ציחצח שיניים), השאר מפורק על-ידי הכבד. עד שהכבד מצליח להיפטר מהכמות שנצרכה, האתנול משפיע על הגוף במגוון צורות.

לדוגמא, הוא מעכב את היווצרות ההורמון עוצר השתן ADH, מה שגורם לכליות להיפטר במהירות מנוזלים, ולנו לרוץ לשירותים כל חמש דקות. אבל ההשפעה הניכרת ביותר שלו היא ההשפעה על המוח.

מרבית הסמים עשויים מפרודות גדולות ומסובכות מכדי לעבור על תוך המוח ממש. לא כן האתנול. הוא חודר בלי שום בעיה אל הנוזלים שברקמת המוח, ומשנה את התנהגותם ואת רגישותם של תאי העצב במוח עצמו. ובעברית – הוא עושה בלגאן.
 
 

השפעות

זהירות על המוח הקטן, דוֹ!
 זהירות על המוח הקטן, דוֹ!   
תאי העצב מתקשרים בינהם בעזרת כימיקלים הקרויים "נוירוטראנסמיטרים" (נוירו = עצבים, טראנסמיטרים = משדרים). תא עצב אחד פולט נוירוטרנסמיטרים, ותא אחר קולט אותם ומעביר את המסר הלאה. האתנול חודר אל תאי העצב, ומשנה את הצורה שבה הם מגיבים לאותם שדרים.

ההשפעה באזורים שונים של המוח מניבה שלל שינויים התנהגותיים ותחושתיים. אנחנו עדיין יודעים מעט מאד על המוח, ואפילו פחות מכך על הקשר בין המבנה הפיסיולוגי של המוח ובין הפעולות הכימיות שמתרחשות בו, לבין ההכרה והאופי שלנו. אבל אני אנסה לפרט כמה מההשפעות היותר ברורות של הרעל הסקנדינבי שלך. בוא נחלק את זה לפי אזורי השפעה משוערים:

בקליפת המח – האתנול גורם לשחרור עכבות, איטיות מחשבה, ורוגע.

במוח הקטן (הזכור לטוב) - ירידה דראסטית בתפקוד המוטורי, תחושה נעימה בגוף.

במערכת הלימבית - בעיות זיכרון, הגברת רגשות עד לאיבוד שליטה; נטייה לאלימות.

ההפרעה למח הקטן, אגב, בשילוב עם השפעה מגרה על מערכת העיכול, היא שמביאה עלינו את הבחילה הנוראית והרצון הכללי למות, שמאפיינים שתייה ראויה לשמה. בכמויות גדולות יותר האתנול מפריע לתפקודים הבלתי-רצוניים של המח, הנשימה מואטת, טמפרטורת הגוף צונחת, ובהמשך הדרך ממתינים איבוד-הכרה, תרדמת, ומוות.
 

אחר-כך

מצפה לנו האלכוהוליזם, עם שלל הפתעות בחיקו: שחמת הכבד, צהבת, התנוונות שריר הלב, איבוד ראיה, איבוד תחושה באברים שונים, אולקוס, פגיעה ביכולות המחיות, רעידות, הזיות, פסיכוזות מסוגים שונים, ועוד הפתעות.

אתנול, או בשמו הפופולארי "אלכוהול", הוא ללא ספק הסם המזיק ביותר למין האנושי. אין מקום להשוואה בין הנזק הבריאותי והחברתי שנגרם כל שנה על-ידי הרואין, קוקאין או קראק לזה הנגרם על-ידי ידידינו הוותיק; האתנול מנצח בתחרות הזו בלי להתאמץ.

בארה"ב ניסו פעם להוציא את האלכוהול אל מחוץ לחוק. אני מבין את הפיתוי שבחקיקה כזו. המחיר שאנו משלמים על קיומו של האלכוהול הוא מחיר דמים. אבל לדעתי, ואני אומר זאת אחרי מחשבה רבה ובלב כבד, זהו מחיר שעלינו לשלם.

לחיים,
בלדד השוחי

גם לכם יש שאלה? שלחו אותה לבלדד, השוחי שיודע הכל
אימייל:bildad@nana.co.il
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by