בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מה גילו של היקום? 
 
 ילדון בן 5,000 או קשיש בין ביליוני שנים?   
 
בלדד השוחי

איך היהדות יודעת מתי נברא העולם? ואיך המדע יודע? בלדד השוחי מסביר מה אנשים כל כך קטנים יכולים לדעת על יקום כל כך גדול

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
לבלדד שלום,

שאלה שתמיד הציקה לי היא: איך קבעו החוקרים את גילו של היקום? ולמה טוענים שומרי המסורת היהודית שהעולם נברא לפני קצת פחות מ-6000 שנה?

דוד
 
דוד היקר,

כדי לענות על השאלה שלך כראוי החלטתי לפרק אותה לשני חלקים. בחלק הראשון המובא לפניך אני אענה על השאלה השניה שלך ואכין את הרקע לשאלה השניה. בחלק השני (שיפורסם מחר, אם תהיה ילד טוב) אני אענה על השאלה הראשונה ואספר עוד כמה דברים מעניינים על היקום.
 

מסורת

"ויברא אלהים את האדם", זוכר? זה קרה ביום הששי לבריאה. "ויחי אדם, שלשים ומאת שנה, ויולד... ויחי שת, חמש שנים ומאת שנה; ויולד את אנוש... ויחי אנוש..." וככה זה ממשיך. אפשר לספור 1948 שנים מבריאת העולם ועד הולדת אברהם אבינו, עוד 100 שנה עד להולדת יצחק, ועוד 400 עד יציאת-מצרים. כל זה בספר בראשית.

מיציאת מצרים ועד הקמת בית-המקדש עוד 480 שנה. בית ראשון עמד 410 שנים. תוסיף לזה 70 שנה עד הקמת בית-שני ו-420 שנה עד שהוא חרב; ואומרים שזה קרה לפני 1936 שנים אז יחד זה יוצא 5764. וראה זה פלא - אנו עומדים בשנת ה'תשס"ד, השנה ה5764 לבריאת העולם. כך, בכל-אופן, לפי המסורת היהודית.

בני המאיה חישבו שהעולם נברא לפני 5118 שנה, ואילו ההינדו מאמינים שזה קרה לפני קצת פחות מ-3,890,000 שנה (מה שמשאיר לנו עוד כ-430,000 שנה לפני שהוא מפנה את מקומו לעולם חדש). אתה מבין? לכל-אחד יש דעה.

נוצרים מסורתיים רבים מאמינים עד היום בחישובו של הארכיבישוף האירי ג'יימס אשר (Ussher). הארכיבישוף הטוב לא רצה להסתפק בהשערות גסות, אז הוא ערך לו חישוב משלו על בסיס כמה גרסאות שונות של כתבי-הקודש והגיע למסקנה החד-משמעית שהעולם נברא ב-23 באוקטובר בשנת 4004 לפני הספירה בדיוק בתשע בבוקר.

אגב, אשר טען שהעולם יחרב כשהוא יהיה בן ששת-אלפים, מה שלא משאיר לנו הרבה זמן.
 
 

המדע נכנס לתמונה

רק במאה ה-18 כמה מדענים שמו-לב שהחישוב הזה לא מסתדר עם עדויות בשטח, וכאן ניכר ההבדל בין מדע לאמונה. אנשי המדע מעולם לא ידעו (ועדיין לא יודעים) בן כמה היקום, אבל הם לא מאמינים במה שלא נראה להם הגיוני. הכל עניין של טעם. יש מי שמחפש היגיון, כמו בלש שמנסה לפענח תעלומה, ויש מי שזורק את ההיגיון לכל-הרוחות ומעדיף פשוט להאמין.

היום, לפי שיטות תיארוך מתקדמות, נראה שכדור-הארץ לבדו בן כארבעה ביליוני שנים וחצי. שים-לב, אף איש מדע ראוי לשמו לא מאמין שזה גילו של הארץ, לאמונה אין קשר לזה. פשוט לשם מצביעים הרמזים.

אבל אתה שאלת על היקום, אז בוא ננסה, בתור התחלה, להבין מה זה.
 

שני יקומים

תאר לך שהיקום רק בן שנה. תאר לעצמך שבמרחק עשר שנות-אור יושב חיזר שמנופף לנו לשלום מאז שהיקום נוצר. גם אם נכוון אליו טלסקופ אדיר, לקרני האור שחוזרות ממנו, ומאפשרות לנו לראות את דמותו המנפנפת יקח עוד תשע שנים להגיע אלינו. מהירות-האור קבועה וסופית, ושום-דבר לא יכול לנוע מהר יותר; לא משנה מה החיזר יעשה ומה אנחנו נעשה - לא נוכל להשפיע אחד על השני, ולכן עד שהאור יגיע אלינו לא נוכל לדעת אחד על השני. אנחנו פשוט רחוקים מדי.

לכן הקוסמולוגים - העוסקים בחקר היקום - מבדילים בין "היקום הפיסיקלי" לבין "היקום הנצפה". היקום הפיסיקלי הוא הכל - כל הזמן וכל המרחב וכל החומר וכל האנרגיה שיש בכלל. על היקום הפיסיקלי ידוע מעט מאד. אנחנו אפילו לא יודעים מה הצורה שלו, ואם הוא סופי או אינסופי.

היקום הנצפה, לעומתו, הוא סיפור אחר. זהו רק אותו חלק של היקום שיכול להשפיע עלינו בדרך כלשהי. יש לו גבולות ברורים (אנחנו נמצאים - איך לא - בדיוק במרכזו), ויש לנו אפילו השערות לא רעות באשר לגילו. אבל על כך אספר לך מחר.

בלדד השוחי

גם לכם יש שאלה? שלחו אותה לבלדד, השוחי שיודע הכל
אימייל:bildad@nana.co.il
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by