בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מי המציא את השבת? 
 
 
בלדד השוחי

מתי התחילו לשבות ביום השביעי? האיש שיודע הכל מפר את מנוחת החג כדי לענות לשאלה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
האם עד להמצאת השבת בידי משה עבדו אנשי קדם 7 ימים בשבוע, או שמא היהדות רק נתנה צידוק דתי ליום מנוחה שהיה קיים עוד קודם לכן?

עידן טוביס
 
עידן היקר,

קבל סקופ: משה לא המציא את השבת! לפי ההלכה מי שהמציא את השבת הוא אותו אחד שהמציא את כל שאר הדברים - בורא עולם שביום השביעי שבת ממלאכת הבריאה. אבל יהיה לנו קצת משעמם אם על כל שאלה אני אענה: "כי ככה אלוהים עשה".
 

למה צריך שבוע?

עגבניה בת שבוע וחצי
 עגבניה בת שבוע וחצי   
שבוע, על-אף ששמו מרמז על שבעה ימים, מוגדר באופן-כללי כפרק זמן קצר מחודש וארוך מיממה, וככזה הוא יחידת הזמן הראשונה שהומצאה באופן מלאכותי. את היממה לא היה צורך להמציא - סיבוב כדור-הארץ סביב עצמו נתן לנו יום ולילה; וגם החודש ניתן לנו במתנה - מהירח; אבל השבוע הוא המצאה אנושית לחלוטין.

מחזור היממה קבע מתי הולכים לישון, ומחזור החודשים קבע מתי זורעים, מתי קוצרים, ומתי צריך להוציא את בגדי החורף מהבוידעם. אבל מתישהו, לפני הרבה זמן, החברה התפתחה קצת יותר ואנשים היו צריכים לתאם פעילויות משותפות שחלו כמה פעמים בחודש.

רכישת מזון, לדוגמא. לעשות את זה כל יום זו טרחה נוראית, בעיקר אם אתה צריך במשך כמה שעות לסחוב סלים עמוסים בדרך לשוק, ואז לחזור כמה שעות, כשאתה עמוס בסלים חדשים (זכור, אנו מדברים על העת העתיקה - הכלכלה מבוססת על סחר-חליפין). אבל גם לקנות אוכל פעם בחודש זה לא טוב, ראית פעם איך נראות עגבניות* בנות חודש?
 
 
כך נולד לו השבוע - כמרווח בין יום-שוק אחד למשנהו. באפריקה היו שבטים שהשתמשו בשבוע בן ארבעה ימים ואילו למצרים היה שבוע של עשרה ימים. גם בצרפת של אחרי המהפכה הונהג שבוע בן עשרה ימים, וחלק משמעותי מהסינים השתמש בשבוע כזה עד לתחילת המאה העשרים.
 

אז למה שבעה ימים?

 
הסיבה הברורה לאורכו של השבוע קשורה שוב בירח - לירח יש ארבע תקופות עיקריות בין מולד ירח, חצי ירח, ירח מלא ובחזרה. כל אחת מהתקופות הללו נמשכת קצת יותר משבעה ימים.
 
יש גם שבעה גרמי שמיים עיקריים שהיו ידועים בעת העתיקה: השמש, הירח, מאדים, כוכב-חמה, צדק, נגה ושבתאי. מחזוריות של שבעה ימים איפשרה לקדמונים להקדיש גרם שמים לכל יום (או להיפך).
חלק משמות הימים באנגלית מרמזים על הקשר הזה: Sunday הוא יום השמש, Monday הוא יום הירח, Saturday הוא יומו של סאטורן, הלא הוא שבתאי (גם בעברית יש קשר ברור בין שמו של שבתאי ליום השבת, אבל בעברית הקשר הפוך – לכוכב קראו על שם היום). בסין קראו לשיטת החלוקה הזו "לוח-השנה של שבעת המאורות".
והכי חשוב, המספר שבע היה קדוש לאכדים ולשומרים העתיקים. עוד לפני משה - ואפילו לפני אברם - האכדים שמרו בקפדנות על שבוע בן שבעה ימים; אפילו היה להם יום מנוחה שבועי שנקרא "שבתו".
מהאכדים השבוע עבר לבבלים (אלו שנתנו לנו את עשרים-וארבע השעות) ולשאר המזרח התיכון, כולל היהודים. כמה מאזרחי רומא שביקרו באיזור קלטו שזה רעיון מוצלח ולקחו אותו איתם הביתה, מה שעורר בהתחלה התנגדות עזה. הפילוסוף והמחזאי סנקה הרחיק וציין שמי שמקדיש כל שבעה ימים יום למנוחה מבזבז שביעית מחייו. בטווח הארוך, זה לא ממש עזר לו.
בסופו-של-דבר היו אלו היהודים ששמרו את השבת מכל משמר והנחילו אותה לשאר העמים דרך הנצרות (שקידשה את יום ראשון, כדי להפגין שוני) ואחר-כך האיסלם (שהפך את השבת ליום ששי). היום קשה לדמיין את העולם המערבי בלי השבוע ובלי השבת, למרות שעכשיו הוא מכיל על-פי-רוב שני ימי מנוחה.

עם השנים הקשר של היהודים לשבת הפך להיות כל-כך חזק, שיש לנו נטיה להרגיש עליה בעלות, כאילו אנחנו המצאנו אותה. אבל האמת היא שהיא היתה שם הרבה לפנינו, ככתוב: "מראש מקדם נסוכה".

שיהיה לך יום-שני מוצלח,

בלדד השוחי

גם לכם יש שאלה? שלחו אותה לבלדד, השוחי שיודע הכל
אימייל:bildad@nana.co.il

*כמובן שבעת העתיקה לא היו אוכלים עגבניות, אבל אני מקווה שאתה מבין את הרעיון. 

הרב בלדד משיב:

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by