בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
למה חריקות עושות לנו צמרמורת? 
 
 
בלדד השוחי

בלדד השוחי מספר לכם את כל מה שרציתם לדעת על הצמרמורת, וגם איך היא יכולה לעזור לכם להתכונן לאסון הטבע הבא

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מישהו (אולי בלדד) יודע למה יש צמרמורת? נגיד לי יש צמרמורת מקליפה של אפרסק וגם מתי שמישהו לוקח מקל של ארטיק(רק מעץ) ומתחיל לשחק איתו בפה

למה זה? ולמה אחר כך נהיה "עור ברווז"?

דנינו
 
דנינו היקר,

המלה צמרמורת מציינת שתי תופעות שונות אבל קשורות: האחת היא רעד בלתי-נשלט, והשניה היא "עור ברווז". בוא נבחן כמה מקרים שונים בהם תגובת הצמרמורת משחקת תפקיד.
 

קור

שריר הארקטור פילי, קטן ואדום באמצע. תגיד שלום
 שריר הארקטור פילי, קטן ואדום באמצע. תגיד שלום   
כשקר בחוץ, הגוף שלך מכווץ ומרפה שרירים במהירות ובאופן בלתי-רצוני. הפעילות השרירית הנמרצת הזו מייצרת חום, והגוף פחות או יותר מבסוט. הגוף שלך גם מכווץ שרירים זעירים המתוחים בין זקיקי-השערות לעור, שרירים הקרויים בלע"ז "ארקטור פילי" (מילולית: "מניף השערה"). השרירים הזעירים הללו מושכים חלק מהעור כלפי פנים ומזקיפים את השערה במין מאמץ נואש לבנות לך סוודר.
 
 
כשיש לך הרבה שיער זקוף סביב הגוף, אוויר נכלא בין השערות ולא נותן לחום שהשרירים שלך מייצרים לברוח החוצה. לבני-אדם אין בדרך-כלל מספיק שיער כדי שהקונץ הזה יוכיח את עצמו כשימושי והוא כנראה שריד הסטורי לתקופה שבה היינו מצוידים בפרווה טבעית מרשימה יותר.
 

פחד

מכיר אותו, מכיר אותו. מכיר אותו
 מכיר אותו, מכיר אותו. מכיר אותו   
כשאתה מפחד קורה אותו דבר. השערות מזדקרות כדי לגרום לך להראות גדול יותר. שוב שריד הסטורי - רק ליחידי סגולה בינינו יש מספיק שיער גוף כדי ליצור כאן אפקט משכנע - אבל מי שראה פעם חתול סומר את שערותיו יודע בדיוק למה אני מתכוון.
 
וגם כשאתה פוחד הגוף שלך מייצר רעד בלתי-נשלט. הרעד הזה מחמם את השרירים שלך ומכין אותם לפעולה - אם לבריחה ואם להשבת מלחמה שערה. הרטיטות הללו גם מעבירות מסר - "אני עצבני ואני מוכן להתקיף, מוטב שתתרחק".

שני מנגנונים שונים, אבל קשורים בקשר הדוק, והגוף לומד להפעיל אותם "ליתר-בטחון" עוד לפני שיש בהם צורך. נשיפה באוזן, לדוגמא, גם אם מקורה ברור לך וחביב עליך, היא עדיין פלישה חמורה למרחב הפרטי שלך. יש סיכוי טוב שהגוף שלך יכנס ללחץ, יעביר רעד, יסמור שערות, יגביר את כמות האדרנלין ואת קצב הלב, ובאופן כללי יתרגש - בדיוק בגלל זה נשיפה באוזן יכולה לגרום לעירור מיני.

בסופו של דבר הגוף יכול להתרגל להפעיל את הרפלקסים הללו מכל-מני סיבות שרק מתקשרות לסיבות המקוריות. לפעמים די במחשבה על נשיפה באוזן כדי לשלוח רטט במורד הגב.
 

צליל

כל-מני צלילים (חריקת גיר על לוח, כוסות קלקר משתפשפות, מקל ארטיק נלעס וכיו"ב) יכולים לעורר תגובות דומות, וכאן אנחנו מגיעים סוף-סוף לשאלתך. הצלילים המעצבנים הללו תמיד מורכבים מכמה צלילים יחד. כשמדענים הקליטו אותם והסירו את הצלילים הגבוהים התוצאה המשיכה לעורר צמרמורת, אבל ללא הצלילים הנמוכים לא היתה לה כל השפעה. כנראה שהתגובה מתעוררת משילוב טונים היוצר תבנית צליל נמוכה מאד, מתחת לסף-השמיעה.

מחקרים שנערכו באנגליה בשנה האחרונה הראו שכשמשמיעים לאנשים מוזיקה ושותלים בה צלילים נמוכים כאלו הם מדווחים על תחושות מוזרות; בעיקר צמרמורות ודפיקות לב. הקלטות שנערכו באזורים הנחשבים לרדופי רוחות רפאים גילו בחלק ניכר מהן רמות גבוהות של צלילים דומים, צלילים מהסוג שגורם לאנשים להרגיש קצת מוזר ללא סיבה נראית לעין.

למה שצלילים כאלו יכניסו אותנו ללחץ? שלוש דוגמאות קלאסיות לצלילים מהסוג הזה בטבע הן סערות מתקרבות, הרי געש לפני התפרצות ורעידות אדמה מתקרבות. בפירוש זמן טוב להיות מוכן. הרבה חוקרים מספרים על התנהגות מוזרה ועצבנית של חיות לפני אירועים מהסוג הזה, ויכול מאד להיות שהן עצבניות בדיוק מאותה הסיבה בגללה אתה לא יכול לראות מישהו לועס מקל של ארטיק.

בלדד השוחי

גם לכם יש שאלה? שלחו אותה לבלדד, השוחי שיודע הכל
אמייל:bildad@nana.co.il
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by