בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
בלדד מסביר הכל על עיוורון צבעים 
 
 מה סוג עיוורון הצבעים שלך?   
 
בלדד השוחי

לבקשת הגולשים, השוחי שיודע הכל מספר לכם כל מה שרציתם לדעת על עיוורון צבעים, מה רואים ומה לא, וממה זה נובע

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
יש לי שאלה מאוד חשובה וממש אשמח אם תוכל לענות לי עליה:

מה היא אכרומטפוסיה וכיצד ניתן להסביר אותה?

מקווה שתוכל לענות...
אלמוני
 
שיעור קצר ביוונית על חשבון הבלדד:

א = תחילית שמסמלת חוסר או שלילה, כמו במלה "א-פוליטי".
חרומה = צבע, כמו במלה "מונוכרום" ("צבע-אחד")
אופסיס = ראיה. מכאן באה המלה "אופטיקה".
א-כרומ-אטופסיה = ללא ראית צבעים.

כמה מרעי הטובים ביותר הם עיוורי צבעים, אז בוא ואספר לך כמה דברים על הנושא.
 

ראית צבעים

הרשתית מקרוב: שימו לב למדוכים השמנמנים בינות לקנים
 הרשתית מקרוב: שימו לב למדוכים השמנמנים בינות לקנים   
מאחורי עדשת העין נמצאת הרשתית - משטח של תאים רגישים לאור (פוטורצפטורים). כשאור פוגע ברשתית, התאים שלה שולחים דחף עצבי אל המח, דרך עצב הראיה. המח מתרגם את הדחפים העצביים לתמונה. ישנם שני סוגים עיקריים של תאים כאלו: קנים ומדוכים. הקנים נראים כמו קנים, והמדוכים נראים כמו מדוכים (מדוך, למי שלא יודע, הוא מוט קטן עם ראש כדורי, זהו העלי שכותשים בו במכתש).
 
 
ברשתית ממוצעת יש כמאה-ועשרים מליון קנים. הקנים רגישים לאור יותר מהמדוכים והם פזורים בהיקף הרשתית, לכן בחושך הראיה המרחבית שלנו חזקה יותר. רשתית ממוצעת מכילה כשישה מליוני מדוכים. הם מרוכזים בעיקר במרכז הרשתית, והם נושאים בתוכם צבען (פיגמנט) שהופך אותם פחות רגישים לצבעים מסוימים (ולכן רגישים יותר לאחרים).

לאדם רגיל יש שלושה סוגים של מדוכים: רגישים לצהוב-ירקרק, לירוק, ולכחול. כשהמח שלנו מקבל מהמדוכים דיווחים שונים על עוצמת האור אנו רואים צבע. אור כחול נקלט בעוצמה רבה במדוכים קולטי הכחול, בעצמה חלשה בקולטי הירוק, ובעצמה חלשה אף-יותר בקולטי הצהוב-ירקרק; אור צהוב נקלט בעיקר בצהובים-ירקרקים, פחות בירוקים ועוד פחות בכחולים; אור אדום דומה לאור צהוב, אבל הוא נקלט חלש יותר ממנו בצהובים-ירקרקים, ממש טיפה בירוקים וכמעט שלא בכחולים.

לזה קוראים "ראיה טריכרומאטית" (שוב יוונית - "תלת-צבעית").
 

צבעים אחרים

משמאל לימין: טבלת הצבעים שרואים טריכרומאטיפ רגילים ואנומאליים, דיכרומאטים, ואכרומטים
 משמאל לימין: טבלת הצבעים שרואים טריכרומאטיפ רגילים ואנומאליים, דיכרומאטים, ואכרומטים   
אצל חלק מהאנשים אחד מסוגי המדוכים לא מתפקד כרגיל, ואז קשה להם להבדיל בין גוונים המכילים את הצבע שלו - תופעה זו נקראת "טריכרומאטיה אנומאלית". אצל אחרים, אחד מסוגי המדוכים חסר לגמרי והם אינם מסוגלים להבדיל כלל בין הגוונים שמכילים את הצבע שלו. תופעה זו נקראת "ראיה דיכרומאטית" (דו צבעית).

יש כאלו שמחזיקים רק בסוג אחד של מדוכים (קולטי הכחול דווקא). הם לא מסוגלים להבחין בין צבעים שונים – הם לוקים באכרומאטופסיה חלקית. ויש חסרי מדוכים לגמרי שרואים רק גוונים של אפור - אכרומאטופסיה מחלטת. לאכרומאטופסים מחלטים קשה מאד לראות באור חזק בשל רגישותם הגבוהה של הקנים.
 
אכרומאטופסיה עוברת בתורשה, והיא נפוצה מעט יותר מהממוצע בקרב יהודים ממוצא מרוקאי, עיראקי ופרסי. באי המיקרונזי פונפה, כשמונה אחוזים מהאוכלוסיה המקורית לוקה באכרומאטופסיה (לעומת שלוש אלפיות האחוז מאוכלוסית ארה"ב). הסיבה היא ככל-הנראה טייפון שהשמיד כמעט את כל תושבי האי בסוף המאה ה-18 ודילל עד-מאד את מאגר הגנים.
 

עוד מידע

באתר הזה תוכל לעבור את מבחן אישיהארה (Ishihara) הבודק ראית צבעים ולגלות איך עיוורי צבעים מסוגים שונים רואים אותו ואת העולם.

כדי ללמוד עוד על הנושא אני ממליץ בחום על האתר "כל צבעי הקשת ברשת", בעיקר הפרקים על ראיית צבע ועל עיוורון צבעים.

שים-לב: אתה עלול למצוא סתירות קלות בין המידע בתשובה שלי לזה הנמצא באתר (כגון הגוונים המדויקים אליהם רגישים המדוכים השונים). אל חשש - בלדד צודק.

בלדד השוחי

גם לכם יש שאלה? שלחו אותה לבלדד, השוחי שיודע הכל
אימייל:bildad@nana.co.il


*עוד יוונית! ושוב המלה הזו - "חרומה". "כרומוזום" הוא "גוף צבוע", הוא נקרא כך משום שכדי להבחין בו תחת מיקרוסקופ מוסיפים לתמיסה צבע - והכרומוזום תופס צבע חזק במיוחד.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by