בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מה גורם ל"קנאקים" באצבעות? 
 
 
בלדד השוחי

והאם הם מזיקים לבריאות? הגולש שואל, והאיש שיודע הכל מותח עצמות ומשיב. אולי מחר הוא יענה לשאלה שלכם?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
בלדד היקר !!
האם תוכל להסביר את תעלומת "הפליקים מהאצבעות"?

כוונתי לרעש המשונה שיוצא ממפרק האצבע כאשר מושכים אותה בפתאומיות. ומדוע יש
האומרים שזה לא בריא ?

בתודה מראש
המופלק
 
מופלק יקר,

בתשובה לשאלתך הראשונה - כן, אני חושב שאוכל להסביר את התעלומה; ובתשובה לשאלה השניה - יש מי שאומר שזה לא בריא בגלל ש:

1) אנשים אוהבים להמציא שטויות, להאמין לשטויות, ולומר שטויות.
2) כי ממש כמוך הם לא יודעים מה גורם לרעש הזה ולכן הוא מפחיד אותם.
3) כי מה כבר יכול להיות כל-כך בריא בלמשוך פתאום את האצבע?

תודה לך על שתי השאלות,

בלדד השוחי
 
נ.ב. למרות שלא ממש ביקשת, אני אסביר - לטובת שאר הקוראים - את התיאוריה המקובלת באשר לדרך בה הרעש הזה נוצר.
 
 

ממשח-מה?

מפרקי האצבעות שלך (מקומות בהם שתי עצמות נפגשות) מוקפים במעטפת גמישה שמכילה נוזל ממשחי (synovia). הנוזל הממשחי הוא נוזל שקוף וצמיגי המופרש מקרומיות מיוחדות, ותפקידו לשמן את המפרק. כשאתה מושך את האצבע או מכופף אותה בחדות אתה מרחיק את העצמות זו מזו, ובכך אתה מותח את המעטפת הזו. כשאתה מותח את המעטפת אתה משנה את לחץ הנוזל שבתוכה.

עד כאן ברור? יופי. עכשיו מגיע החלק המעניין. הנוזל הממשחי הזה בנוי קצת כמו קוקה קולה שסגורה בבקבוק: הוא מכיל גאזים מומסים, בעיקר דו-תחמוצת הפחמן, והגאזים האלו נשארים מומסים תחת לחץ מסוים. כשהלחץ פוחת הם בורחים החוצה בצורת בועות, בדיוק כמו הגאזים שמסרבים להישאר בתוך הקולה, כאשר הבקבוק נפתח והלחץ יורד.

כשאתה מושך (או מכופף) את האצבע שלך בחדות, אתה מותח את המעטפת וגורם לירידת לחץ בנוזל הממשחי. הגאזים שבנוזל הממשחי מפסיקים להיות מומסים והופכים לבועות; בדרך-כלל נוצרת בועה אחת גדולה. הבועה הגדולה הזו קורסת כמעט מיד (בהנחה שאתה מותח מספיק את האצבע) בקול נפץ עז, והרי לך "קנאק" (או "פליק", או איך שלא תקרא לזה).

למרות שהבועה הגדולה קורסת, לוקח לגאזים עוד כחצי-שעה להתמוסס בחזרה בנוזל הממשחי. עד שהם יסיימו להתמוסס אתה יכול למשוך את האצבעות עד שיצא מהן עשן. "פליקים" לא תקבל מזה.
 

העיקר הבריאות

האם זה בריא? בינתיים לא נתגלה כל קשר בר-קימא בין ההרגל (הדוחה לדעתי) של פקיקת-עצמות לבין בעיות במפרקים, אבל לא נערכו על זה יותר-מדי מחקרים והמעטים שנפלו לידי לא היו ממצים במיוחד. כנראה שאין מנוס משימוש בקצת היגיון בריא.

מתיחה עדינה של הרקמות החיבוריות משפרת את מצב המפרק, אבל אנחנו לא מדברים על מתיחה עדינה. אנחנו מדברים על מתיחה עזה ופתאומית המלווה בגל-הדף. אלו מתיחה והרפיה המהירות יותר מרפלקס המתיחה הטבעי של השריר. אין לבלדד ספק שזה יוצר עומס על המפרק ועל השרירים המחוברים אליו.

אז סביר להניח שלמרות שפקיקת-עצמות מעת לעת אינה מזיקה, הרי שכהרגל מדובר בהרגל מזיק. כמה מזיק? כנראה שמעט מאד. בנוסף, ובניגוד לשמועות העיקשות, פקיקת-עצמות לא גורמת לשיגרון, לא גורמת לפרקינסון, והיא לא תצמיח לך שערות על כף-היד; אז אם אתה נהנה מזה - תהיה בריא.

רק לא לידי, בבקשה.

ב.

גם לכם יש שאלה? שלחו אותה לבלדד, השוחי שיודע הכל
אימייל:bildad@nana.co.il
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by