בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מהו "פרדוקס התאומים"? 
 
 האם אפשר לעבור את מהירות האור?   
 
בלדד השוחי

האיש שיודע הכל מסביר את הפרדוקס שאף-אחד (כמעט) לא מבין, ומזמין אתכם לשמוע אותו חי, הערב ברדיו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אהלן בלדד,

האם תוכל לתת הסבר ממצה על פרדוקס התאומים - שבו אחד מהם יוצא למסע בחלל וחוזר צעיר בהרבה מאחיו - שאולי אפילו מת בינתיים? זה פשוט לא מסתדר לי בראש. הרי זמן הוא לא נתון משתנה, אז איך יתכן שאדם יגדל מהר יותר רק בגלל המיקום שלו?

ומעצם היותך יודע-כל; תאורית ה-"אם-תעבור-את-מהירות-האור-הזמן-יעבור-יהפוך-שלילי-ואתה-תחזור-לעבר"- הגיונית?

דור ה(מתיימר להיות)שוחי
 
 
אהלן דור,

זמן הוא לא נתון משתנה? זה בדיוק לא מה שאינשטיין אמר.
 

מה שאינשטיין אמר

ב 1905 אלברט איינשטיין פרסם את תורת היחסות הפרטית. הוא הסתמך על-כך שמהירות האור בריק קבועה, ושהיא המהירות הגבוהה ביותר האפשרית - לא ניתן לעבור אותה. אם נניח שאפשר לנוע מהר יותר ממהירות האור אכן תשתמע מכך אפשרות של חזרה בזמן. זו אחת הסיבות שבגללן מדענים מאמינים שלא ניתן לנוע מהר יותר ממהירות האור.

אינשטיין העלה כמה טענות בקשר ליחסיותן של תופעות שאנחנו רגילים לראות כמוחלטות. הוא טען שהמרחב, מסת החומר, והזמן אינם קבועים, אלא משתנים בהתאם למהירות הצופה ביחס לדבר שבו הוא מביט. כשאתה רואה משהו זז מהר, הוא נראה לך קטן יותר, מאסיבי יותר, ומה שחשוב לשאלה שלך: הזמן שלו נע לאט יותר ביחס אליך. במהירויות שאנחנו רגילים אליהן ההבדל זניח, אבל ככל שמתקרבים למהירות האור כך ההבדל משמעותי יותר.

נשמע מוזר? אולי בגלל זה היה צריך את אינשטיין כדי לגלות את זה.

אז לפנינו שני תאומים, נקרא להם סטלה וטרנס. סטלה יוצאת למסע בחלל, ואז חוזרת. היא נעה במהירות גבוהה מאוד ביחס לטרנס. לפי אינשטיין, כל השעונים שעל הספינה של סטלה - כולל השעון הביולוגי של סטלה עצמה - יראו לטרנס כאילו הם נעים לאט יותר. אם סטלה נעה בערך ב-99 אחוזים ממהירות האור, היא תרגיש שהיא נסעה לטיול של שנה, בזמן שעל טרנס יעברו שבע שנים.

כשסטלה תחזור מהמסע שלה היא תהיה צעירה מטרנס בשש שנים. זה משונה. זה מדהים. וזה מראה לנו שהזמן לא מתנהג כמו שהתרגלנו לחשוב. אבל זה בשום פנים ואופן לא פארדוקס. בשביל פארדוקס אתה צריך סתירה לוגית, משהו שנוגד את ההגיון - לא משהו שסתם נוגד את האינטואיציה שלך. וכאן נכנס לתמונה פארדוקס התאומים.
 
 

פארדוקס התאומים

הכל יחסי, נכון? אז בוא נחשוב על הדברים מנקודת המבט של סטלה:

מהעיניים של סטלה נראה כאילו כדור הארץ מתרחק במהירות מסחררת, ולכן הדברים והאנשים שנמצאים עליו נראים כאילו הם נעים לאט יותר. בשבילה, הזמן של כדור הארץ עובר לאט יותר. גם טרנס זז מאד מהר ביחס לסטלה, ולכן נראה לה שהוא מזדקן בקצב איטי. אם סטלה מרגישה שהיא עברה שנה במסע, יראה לה שטרנס הזדקן בפחות מחודשיים. אז מה קורה כשהיא חוזרת?

לכאורה, טרנס יותר צעיר מסטלה וסטלה צעירה יותר מטרנס באותו זמן. זו כבר סתירה לוגית. זה לא הגיוני. זה לא יכול להיות. וזה פארדוקס.
 

הפתרון ומסע בזמן

לפארדוקס התאומים יש כמה בעיות רציניות. הוא מניח סימטריה בין התאומים, למרות שסטלה חוותה את השפעתה של התאוצה וטרנס לא. הוא מניח את קיומן של שתי נקודות מבט במקום שלוש (טרנס, סטלה שנוסעת וסטלה שחוזרת). הוא גם "שוכח" בכוונה את אחת המגבלות הנתונות של תורת היחסות הפרטית - תאוצה משתנה.

אין מקום בטור להסבר ממצה, אך ההסבר הקלאסי מציג איך בעיני סטלה טרנס אכן כמעט ולא מזדקן, אבל ברגע שהיא מסובבת את החללית ומתחילה לחזור הוא מזדקן באופן משמעותי בבת-אחת.

בכל-אופן, אל תדאג לשעון הביולוגי של סטלה - התחזיות של תורת היחסות הפרטית בקשר אליה התממשו במלואן. בעזרת שעונים מדויקים מאד נמדדו התרחבויות בזמן אפילו על מטוסי סילון (מטוסי הסילון המהירים ביותר עדיין נעים פי שלוש-מאות אלף לאט יותר מהאור). זה בדוק, אסטרונאוטים שיוצאים לחלל באמת מזדקנים לאט יותר. אולי בגלל זה יש אנשים שמאמינים שג'וגינג יאריך להם את החיים.

בלדד השוחי

גם לכם יש שאלה? שלחו אותה לבלדד, השוחי שיודע הכל
אימייל:bildad@nana.co.il
 

רוצים לשמוע את בלדד?

הערב ב-21:00 בלדד השוחי יתארח לשעתיים ברדיו ברכה, הרדיו של האתר ברכה גולשת.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by