בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מה בא קודם - הביצה או התרנגולת? 
 
 
בלדד השוחי

כן, בלדד השוחי עונה אחת ולתמיד לשאלת השאלות. בורים? טיפשים? עמי ארצות? הגאולה שלכם מתחילה כאן

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
לבלדד שלום רב,
יש לי שאלה חשובה מאוד
מה באמת בא קודם, הביצה או התרנגולת?
אלמוני
 
ביצת דינוזאור בת 75 מליון שנה, וביצי תרנגולת לידה. מה נראה לך יותר עתיק?
 ביצת דינוזאור בת 75 מליון שנה, וביצי תרנגולת לידה. מה נראה לך יותר עתיק?   
בחייך, אלמוני... תרשה לבלדד לשאול אותך רגע משהו בחזרה, מה כל-כך "חשוב מאוד" בשאלה הזו? באיזה אופן התשובה לשאלה הזו תשפיע לך או למישהו אחר על החיים? לא שיש לבלדד בעיה לענות על שאלות חסרות חשיבות, כל מי שקורא את המדור הזה בקביעות יודע שבשביל זה אני חי, אבל למה סתם לנפח?

וזה לא רק אתה, אלמוני יקר, השאלה הבלתי-חשובה-בעליל הזו סובלת מניפוח-יתר כבר הרבה מאד זמן ובהרבה מאד מקומות. בכל-פעם שמישהו מנסה לתאר מצב שבו קצת קשה לדעת מה גרם למה, נמצא איזה חכמולוג שאומר "או, זה ממש כמו הביצה והתרנגולת", כאילו השאלה הזו היא סמל לבעיה מחזורית ובלתי ניתנת לפיתרון. אז יש לי מבזק חדשות קטן לכל החכמולוגים האלו: שאלת הביצה והתרנגולת, אם רק מקדישים לה טיפת מחשבה, אינה כזו שאלה מסובכת.

התסבוכת לכאורה נובעת מההנחה שתרנגולת חייבת להגיע מביצה, ושביצה חייבת להגיע מתרנגולת; כך שלא תיתכן תרנגולת ללא ביצה ממנה היא בקעה - עם זה בלדד מסכים לחלוטין - ולא תיתכן ביצה בלי שתרנגולת תטיל אותה. האמנם? האם אתה שם לב לטיעון הבעייתי? הרי כל ילד יודע שלא רק תרנגולות מטילות ביצים!

התרנגולת, או Gallus domesticus, כפי שמין בעל החיים הזה קרוי בלטינית, היא סוג של עוף מבוית (על-ידי האדם, כמובן). העניין המרגש הזה קרה איפשהו בדרום-מזרח אסיה לא כל-כך מזמן. התאריך המדויק שנוי במחלוקת, בין לפני חמשת-אלפים ללפני שמונת-אלפים שנה, אבל לא הרבה יותר. הביצה, מאידך-גיסא, היא פטנט ישן באמת. הדינוזאורים היו מטילים אותן - עם קליפה והכל - לפחות מאה-מליון שנים לפני שעופות (לא כל שכן בני-אדם) התחילו להסתובב בעולם.
 
 
התשובה פשוטה וחד-משמעית, רבותי, הביצה באה הרבה לפני התרנגולת.
 
 

וריאציה

יש מי שטוען שהתשובה הזו היא התחמקות, ושהשאלה המקורית מדברת לא על ביצה סתם אלא על ביצת-תרנגולת. כלומר, השאלה היא בעצם: "מה בא קודם, ביצת-התרנגולת או התרנגולת?"

על ההתחכמות המיותרת הזו יש להחזיר בשאלה - מהי ביצת-תרנגולת? האם הכוונה לביצה שהוטלה על-ידי תרנגולת? כי אם כן, ענית לעצמך על השאלה, ביצה שהוטלה על-ידי תרנגולת חייבת היתה לבוא אחריה. אבל אם הכוונה היא למין ביצה שממנה יוצאת בסופו-של-דבר תרנגולת, אז כמובן שהביצה באה קודם: זוהי אותה הביצה ממנה בקעה התרנגולת הראשונה.

מתישהו זה קרה - איזה עוף בדרום-מזרח אסיה, עוף שאינו תרנגולת, הטיל ביצה. האפרוח שבביצה הזו גדל להיות תרנגולת בוגרת בחצר של איזה חוואי, והתרנגולת הזו המשיכה להטיל ביצים משלה. האם הביצה האמורה נחשבת לביצת-תרנגולת? האם אתם מכלילים אותה בשאלה? העובדות לפניכם, והבחירה שלכם.

בלדד השוחי

גם לכם יש שאלה? שלחו אותה לבלדד, השוחי שיודע הכל
אימייל:bildad@nana.co.il
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by