בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
האם ולנטיין הוא חג אנטישמי? 
 
 
בלדד השוחי

בלדד השוחי מנפץ את ההשמצות נגד חג האהבה. ולמי שסתם רוצה להחרים חגי זימה של גויים, הוא מציע להתחיל עם ט"ו באב

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הפעם, קוראים יקרים, לא אענה על שאלה שהגיעה אלי בכתב אלא על שאלה שנשאלתי בעל-פה. השאלה נשאלה מחוץ למסעדה כשחייכתי אל בחורה נאה ושאלתי אותה איך היא מתכננת לבלות את ערב ה"ולנטיין"*. כפי שחלקכם וודאי יודעים, ביום שבת, הארבע-עשרה בחודש, יחול חג האהבה, ובלדד מאמין גדול גם בחגיגות וגם באהבה. החיוך קפא על שפתי כשהיא התחילה להסביר לי (במבטא אמריקאי רהוט) ש"חג האהבה" שלי נחוג לכבודו של אחד ואלנטין שהפך להיות קדוש נוצרי כפרס על החריצות בה הוא רצח יהודים.

בלדד שלכם הרים גבה והודיע לבחורה שהוא לא מכיר אף ואלנטין כזה, שהדרישות של הכנסייה הקאתולית מהקדושים שלה לא ממש כללו רצח יהודים, ושלחג האהבה אין בעצם שום קשר עם אף קדוש. הבחורה כחכחה בגרונה, הסיתה קווצת שערות סוררת מעיניה, ושאלה בקול רועד את השאלה שעליה אני עומד לענות היום:מה, לא?אלמונית יקרה,

אני שמח להודיע לך שלא הוא ולא מקצתו. כמו במקרה של סילבסטר, מדובר בעלילת-דם של ממש.

השם ואלנטין הוא שם נפוץ למדי, והיום הכנסיה הקאתולית מכירה בשלושה קדושים בשם הזה. לפי רשימות הכנסיה, שניים מהם נרדפו והוצאו להורג על-ידי הממשל הרומי במאה השלישית בגלל שהם היו נוצרים. מה שמלמד שהם לא בדיוק היו בעמדה מוצלחת לרדוף יהודים בעצמם. רדיפת נוצרים, אגב, היתה מקובלת מאד באותה תקופה, אין לנו שום מונופול על הקונץ הזה. גם יהודים רדפו נוצרים בהנאה רבה.

על השלישי אנחנו יודעים רק שהוא נרצח באפריקה יחד עם פמליתו. שוב, לא בדיוק המקום, הזמן, או המעמד המושלם לרדיפת יהודים. הכנסיה הקאתולית החליטה להכריז על שלושת האנשים האלה (ובטח על עוד כמה עם אותו שם שנשכחו מאז) כקדושים ולציין את מותם באותו תאריך. לאגדות העממיות שנקשרו בשמו של איזה ואלנטין קדוש אין שום ביסוס הסטורי והן הומצאו הרבה שנים לאחר מותם של הואלנטינים הנ"ל.
 

אז למה בכל זאת?

סברה נפוצה אחת טוענת שחגיגות הולנטיין הומצאו על-ידי הכנסיה כדי להחליף חג אהבה רומאי בשם הלופרקליה המוקדש לאלת הנישואים. בחג זה היתה מתנהלת הגרלה פומבית בה גברברי העיר היו מגרילים להם בת-זוג לשעשועי החג. הכנסיה רצתה לבטל את החג הבלתי-נוצרי בעליל הזה והחליפה אותו בולנטיין. במקום בת-זוג גברברי העיר היו מתבקשים להגריל שם של קדוש שאת מעשיו עליהם לחקות. הקאתולים האלה תמיד מקלקלים את כל הכיף.

בסברה הזו יש כמה חורים. הלופרקליה לא נחוגה בהגרלה אלא דווקא בקורבן פומבי של עזים וכלבים, בריצה מסביב לעיר, ובהשפרצת דם הקורבן על כל בחורה שעומדת בדרך; למרות שכל חודש פברואר הוקדש ליונו, שהיא בין-השאר אלת הנישואים (וגם אשתו של יופיטר), הלופרקליה הוקדשה דווקא ללופרקוס ולאבות המיסדים של העיר; והלופרקליה נחוגה בחמש-עשרה בפברואר, ולא בארבע-עשרה. החור הכי גדול הוא זה שניצב בין גוויעתה של הדת הרומאית לבין העדויות הראשונות לחגיגת הוולנטיין אי-שם במאה החמש-עשרה.

סביר יותר להניח שהחג נקבע לפי האמונה הרווחת באירופה של ימה"ב כי בארבע-עשרה בפברואר - אותו יום שנקבע לציון מותם של הואלנטינים - הציפורים מוצאות להן זוג. כפי שכתב המשורר ג'פרי צ'וסר (Chaucer) במאה הארבע-עשרה: "היה זה יומו של הקדוש ואלנטין, בו כל עוף הגיע לבחור את זוגו".
 

ומה עם ט"ו באב?

ויש לי חדשות למי שמתכנן לתבוע בתגובה נזעמת את כבודו של חג האהבה היהודי, ט"ו באב. גם ט"ו באב לא התחיל כחג יהודי. ט"ו באב חל בליל הירח המלא הסמוך ליום הארוך ביותר בשנה, תאריך שנחוג ברוב זימה בדתות פאגאניות עתיקות בהרבה מהיהדות. כשהיהדות התבססה, חכמינו החליטו לתפוס טרמפ על הגל ולקבוע חג אהבה משלנו באותו תאריך עם צידוקים רטרואקטיביים (מחילת מתי-מדבר, התרת נישואים בין השבטים, התרת נישואים עם בני בנימין, הפסקת כריתת עצי המערכה, קבורת הרוגי ביתר, וביטול הפרדיסאות).

ובלדד שואל, אם תפיסת הטרמפ הזו היתה מספיק טובה לחכמינו, למה לא לנו? הארבע-עשרה בפברואר הוא עוד חג של אהבה (כן ירבו), למה לנו להתנגד? בואו נחגוג אותו, ושיהיו כל ימינו חגיגות של אהבה.

בלדד השוחי

* כאן ובהמשך התשובה השתמשתי בכתיב "ואלנטין" כדי לציין את שמו של הקדוש הנוצרי (ואלנטינוס בגרסאות אחרות) וב"ולנטיין" כדי לציין את שם החג בארצות דוברות אנגלית.

גם לכם יש שאלה? שלחו אותה לבלדד, השוחי שיודע הכל
אימייל:bildad@nana.co.il
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by