בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
למה המקשים במקלדת מסודרים ככה? 
 
 
בלדד השוחי

מי החליט שהאותיות יפוזרו כך, ולמה? האם זה היה ככה מההתחלה? האם אפשר אחרת? בלדד פותר עוד תעלומה בהסטוריה של המחשבים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
בלדד שלום רב !

שאלה לי אליך שמציקה לי זה זמן רב.

האם יש הגיון כלשהו מאחורי הצבת האותיות במקלדת בצורה בו הן מסודרות?

אני לא רואה שום הגיון בסדר זה של האותיות גם בעברית וגם באנגלית.

האם מישהו חשב שזה הכי נוח בסדר זה? אם כן, איך הוא הגיע למסקנה הזאת ואיך הוא הצליח לשכנע בכך את כל העולם? האם היו עוד סידורים נפוצים של האותיות במקלדת ?

בתודה מראש,

עידן
 
 
שאלה טובה, עידן. עוד משהו שמעט מדי אנשים נותנים עליו את הדעת. הסיפור של סדר האותיות במקלדת האנגלית - מערך הנקרא "qwerty" על-שם הצד השמאלי של שורת האותיות העליונה - הוא סיפור מעניין ומורכב שלעתים נדירות מסופר עד סופו ומעטים יודעים את האמת שמאחוריו.
 

הסיפור

 
האיש הרע של הסיפור הוא ממציא אמריקני בשם שולס (Sholes) ששקד בסוף שנות הששים של המאה התשע-עשרה על פיתוחה של מכונת-הכתיבה המסחרית הראשונה. באותה תקופה פותחו עוד כמה מכונות, כמו "כדור הכתיבה" של האנסן (Hansen), אבל צעצועים נחמדים כאלו לא הפכו לכלי-עבודה רציניים כמו המכונה המפורסמת של שולס.
 
 
מכונת-הכתיבה של שולס. הדוושה היא הגרסא הישנה לכפתור האנטר
 מכונת-הכתיבה של שולס. הדוושה היא הגרסא הישנה לכפתור האנטר   
שולס פיתח מכונה עם לוח-מקשים מלא שבו כל מקש מחובר למנוף שבקצהו גלופה של האות המתאימה. בתחילה הוא סידר את האותיות לפי סדר האלפבית, כמתבקש, אבל היתה לו בעיה - כשהמשתמש היה מקליד צירופי אותיות מסוימים במהירות המנופים היו נתקעים זה בזה. במקום לשפר את המנגנון שולס פיזר את האותיות על-פני לוח המקשים באופן שימנע (או יקשה על) התנגשויות כאלו. כך נולד לו qwerty.
 
 
המנגנון הפנימי של מכונת-הכתיבה השתפר במהירות והצורך בסידור המיוחד נעלם. שולס עצמו הציע פיזור אותיות חדש, אבל אנשים התרגלו לסידור הישן; מי רוצה מכונת-כתיבה שאף מזכירה לא יודעת להקליד עליה? כשהגיע הזמן להמציא את מקלדת המחשב לא היתה סיבה להסס, היה מערך מקשים אחד שכולם רגילים אליו, לא היתה סיבה לחפש חלופות. אנחנו משתמשים בqwerty מכח ההרגל.

האיש הטוב של הסיפור הוא דוקטור אוגוסט דבוראק (Dvorak). דבוראק חקר מכונות-כתיבה, קלדנים, ואת השפה האנגלית - ופיתח מערך מקשים חלופי שתוכנן לנוחות ויעילות מירבית. המקלדת של דבוראק נוחה יותר, מהירה יותר, בריאה יותר, וקלה יותר ללימוד, אבל איזה מין אדיוט ירגיל את עצמו למקלדת שאף-אחד לא משתמש בה? אנשים מעדיפים להתרגל ל qwerty.

שורת-המחץ של הסיפור היא איך חוסר הגמישות שלנו גורם לנו להשתמש עד עצם-היום הזה במקלדת שתוכננה במיוחד להקשות על ההקלדה. כמעט פשע נגד האנושות, לא?
 

האמת

אז זהו, כנראה שלא. זה סיפור יפה. הוא מדגים איך השוק יכול לעשות טעויות ולהנציח מצבים בעייתיים, ואיך לפעמים אנחנו נתקעים עם פתרון רע בגלל שהפתרון הטוב אינו ישים כלכלית. סיפור שמתאים לערוצי מדע-פופולארי ולאנשים שאוהבים לכעוס על חוסר הצדק הטבוע במערכת. אבל זה סיפור בעייתי.

אין מספיק מחקרים שמוכיחים שהמקלדת של דבוראק באמת יותר טובה. בלדד אף-פעם לא ניסה אחת, אבל כנראה שהיתרון שלה על-פני qwerty קטן מכדי להצדיק את המאמץ הדרוש לשינוי. מאמציו של שולס להאט אותנו לא היו יעילים במיוחד. בתור התחלה ברור שהוא לא חשב על האפשרות של הקלדה עיוורת. ברגע שאנשים התחילו להשתמש בצורה קבועה במכונה הם התרגלו אליה ולמדו להקליד במהירות. למעשה, הפרדת האותיות מגבירה את קצב ההקלדה כשמשתמשים בשיטה עיוורת. יכול להיות שהמכונה של שולס חייבת לעובדה זו את הצלחתה.

זה הסיפור מאחורי qwerty. קצת טפשי? בלדד מסכים. אבל כנראה שלא בדיוק פשע נגד האנושות.


בלדד השוחי

גם לכם יש שאלה? שלחו אותה לבלדד, השוחי שיודע הכל
אימייל:bildad@nana.co.il
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by