בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מי המציא ראשון את המחשב? 
 
 מועמדת: מכונת החישוב של שיקארד, 1623   
 
בלדד השוחי

השוחי שיודע הכל נקרא ליישב סכסוך הסטורי, ויוצא למסע מסתורי בעברה של ההמצאה שאי אפשר בלעדיה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
יש נושא אחד שממש מעיק עליי וכל אחד אומר לי משהו אחר:
מי באמת המציא ראשון את המחשב????
בתודה מראש, מתן
 
 
מתן היקר,

כדי לתת לך תשובה חד-משמעית יש להבין למה בדיוק אתה קורא "מחשב". אנשים רבים המציאו שלבים בדרך למפלצת שיושבת על שולחן העבודה שלך, ולא ברור בדיוק מתי נעשה המעבר מ"חשבוניה" ל"מחשב". בלדד מוצא שהפתרון הטוב ביותר הוא סקירה הסטורית קצרה שתאפשר לך להחליט בעצמך.
 

המחשב המודרני

החשוד המיידי: אלן מתיסון טורינג
 החשוד המיידי: אלן מתיסון טורינג   
המחשב המודרני הוא מכונה שיודעת לקלוט מידע, לתרגם אותו לזרמים חשמליים, לאחסן אותו, לערוך עליו חישובים (מכאן שמו), ולפלוט את תוצאות החישובים הללו בשלל צורות.

לדוגמא: המחשב יודע לקלוט מידע מהאינטרנט דרך המודם, לתרגם אותו לאותיות בעברית, ולהציג על המסך את התשובה היומית של בלדד. את כל זה עושה המחשב בעזרת זיכרון, התקני קלט ופלט, ויחידות-עיבוד.

הזיכרון בנוי תאים תאים. כל תא הוא מעגל חשמלי זעיר שיכול להכיל ערך מספרי. המחשב מחזיק בזיכרון את המידע שהוא מעבד, וכל הפעולות שהוא עושה מתבצעות על הזיכרון.

התקני הקלט קולטים מידע מהסביבה ומתרגמים אותו למספרים בזיכרון, ואילו התקני הפלט מתרגמים בחזרה מספרים מהזכרון למידע שהם פולטים לסביבה. המקלדת היא התקן קלט, וכך גם מצלמות ומיקרופונים המחוברים למחשב; המסך והמדפסת הם אמצעי פלט; ואילו הדיסק-הקשיח והמודם הם אמצעי קלט ופלט גם יחד - הם מאפשרים למחשב גם לקרוא מידע מבחוץ וגם לשלוח מידע.

יחידת-העיבוד יודעת לקרוא את המספרים מהזיכרון ולהתייחס אליהם כאל הוראות בסגנון: חבר את המספר שבתא X עם המספר שבתא Y וכתוב את התוצאה בתא Z. או: אם המספר בתא A שווה למספר בתא B מלא את ההוראה הכתובה בתא C. עקרון חיוני לפעולתו הרב-גונית של המחשב היא שיחידת-העיבוד מסוגלת, בהינתן ההוראות המתאימות, לכתוב לתוך תאי הזיכרון הוראות חדשות ולבצע אותן. כלומר, יחידת-העיבוד עוברת על המספרים שבזיכרון שוב ושוב ומשנה אותם לפי נוסחאות מתמטיות שכתובות בזיכרון עצמו!

את הקונץ הזה המציא מתמטיקאי בשם אלן מתיסון טורינג (Turing), האיש שנחשב לאבי מדעי-המחשב והמועמד הראשון לתואר ממציא המחשב, לפחות לפי הספר של בלדד.
 
 
מקס ניומן, שבנה את המחשב של טורינג בשלהי מלחה"ע ה-2
 מקס ניומן, שבנה את המחשב של טורינג בשלהי מלחה"ע ה-2   
המחשב הראשון שענה על התנאים הללו ופעל באופן חשמלי לגמרי נבנה בשנת 1948 באוניברסיטת מנצ'סטר, אבל כבר ב-1943, כחלק מהמאמץ לפצח את הצפנים הצבאיים של גרמניה ויפן במלחמת העולם השניה, פיתח צוות בריטי בראשותו של המתמטיקאי מקס ניומן (Newman) את ה"קולוסוס", המחשב הדיגיטלי החשמלי הראשון הניתן לתכנות. הקולוסוס נועד רק לפיצוח של צופן מסוים וניתן היה לתכנת אותו בצורה מוגבלת, אבל הוא היה צעד משמעותי.
 
הקדים את כולם בשנתיים. קונרד זוסה
 הקדים את כולם בשנתיים. קונרד זוסה   
עוד לפניו, ב1941, סיים המתמטיקאי קונראד זוסה (Zuse) את בניתו של מחשב סדרת ה-Z שלו - מחשב שהשתמש בממסרים אלקטרו-מכניים והיה ניתן לתכנות. זוסה אף המציא את שפת התכנות העילית הראשונה, וכל זה הופך אותו למתחרה פופולארי על תואר ממציא המחשב.
 

לפני החשמל

חשוד מספר 3: הוגה "המנוע האנליטי", צ'ארלס בבג'
 חשוד מספר 3: הוגה "המנוע האנליטי", צ'ארלס בבג'   
תשעים-ותשע שנים לפני המחשב של זוסה הפסיק המתמטיקאי צ'ארלס בבג' (Babbage) לעבוד על בניתה של מכונה בשם "המנוע האנליטי" בשל קשיי מימון. המנוע האנליטי היה מחשב מכני שהונע בידי מנוע-קיטור וקיבל מידע מכרטיסים מנוקבים. המכונה לא נבנתה בימי חייו של בבג', אבל היא היתה מחשב ניתן לתכנות. חסרונה הבולט היה שההוראות נשמרו מחוץ לזכרון המחשב (על כרטיסים מנוקבים, כאמור), מה שמנע מהמנוע האנליטי לבצע הוראות שהוא כתב בעצמו. בכל-מקרה, זה נותן לנו את המועמד הרציני הבא - צ'ארלס בבג'.
 
"עצמות החישוב" של נפייר
 "עצמות החישוב" של נפייר   
אפשר להמשיך וללכת אחורה בזמן, השאלה היא איפה אתה שם את הגבול.

1623 - וילהלם שיקארד (Schickard) פיתח את מכונת החישוב האוטומאטית הראשונה. המכונה שלו ידעה לחבר, לחסר, לכפול ולחלק.

1614 - ג'והן נפייר (Napier), האיש שנתן לנו את הלוגריתמים, המציא מעין לוח-כפל מכני שהיה האב הרוחני של סרגל החישוב.
 
מכונה לחישוב מספרים? השרטוט של לאונרדו
 מכונה לחישוב מספרים? השרטוט של לאונרדו   
1500 - לאונרדו דה-וינצ'י שירטט מכונה מוזרה; הדעות חלוקות באשר לכוונתו המקורית, אבל יש הטוענים שהמכונה נועדה לחבר ולחסר מספרים באופן אוטומאטי.
 
מחשב מלפני הספירה? המנגנון המסתורי של אנטיקיטרה
 מחשב מלפני הספירה? המנגנון המסתורי של אנטיקיטרה   
87 לפסה"נ (בערך) - מהנדס אלמוני בונה מנגנון שנמצא בים, ליד האי היווני אנטיקיטרה, שאלפיים שנים מאוחר יותר. כנראה שהמנגנון היה מחשב מכני שנועד לעקוב אחר תנועת גרמי-השמים.
 
בקיצור, מתן, הכל ענין של נקודת מבט. להצלחה באמת יש אבות רבים, ואף אחד לא יכול להתווכח איתה.

בלדד השוחי


גם לכם יש שאלה? שלחו אותה לבלדד, השוחי שיודע הכל
אימייל:bildad@nana.co.il
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by