בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מה ההבדל בין פצצת אטום ופצצת מימן? 
 
 פצצת מימן בת ימינו. כמה אנשים היא תהרוג?   
 
בלדד השוחי

בלדד פותח את השבוע בפיצוץ: מה הורג כמה, איך זה עובד, וכמה רחוק זה יכול להגיע. לא לנסות בבית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
השאלה שלי די פשוטה אבל אולי בעלת מענה מורכב. תשבור לבד את הראש, אז ככה:
מה ההבדל בין פצצת אטום/פצצה גרעינית לפצצת מימן?
או לחילופין: יש הבדל בין פצצת אטום לפצצת מימן, או שזה אותו דבר?
באמת שחשוב לי לדעת את התשובה.

תודה מראש,
גילאור.
 
גילאור היקר,

לא מפחידים יונה עם יין, ולא אני צריך לשבור את הראש בשביל לענות על השאלה הזו. אנשים אחרים, אלו שפיתחו את הפצצות, עשו את זה בשבילנו. הם שברו את הראש, ושברו עוד הרבה מאוד ראשים של אנשים אחרים. וכך הם עשו את זה:
 

ביקוע גרעיני

הילד הקטן שמחק את הירושימה. ארכו היה שלושה מטרים ומשקלו ארבעה טונות
 הילד הקטן שמחק את הירושימה. ארכו היה שלושה מטרים ומשקלו ארבעה טונות   
ביקוע גרעיני הוא תהליך שבו גרעין כבד של אטום מתבקע לכמה גרעינים קלים יותר, ותוך כדי כך יוצר הרבה חום והדף. קח אורניום-235 למשל. כשניוטרון פוגע בגרעין של אורניום-235 הוא מתחבר אליו, ויוצר גרעין מסוג חדש ולא יציב. הגרעין הזה מתפרק מיד, ומשחרר תוך כדי כך הרבה אנרגיה וניוטרונים. אם יש מספיק אורניום 235 בסביבה (מה שנקרא "מסה קריטית") הניוטרונים פוגעים בגרעינים נוספים, שמתפרקים ומשחררים עוד אנרגיה ועוד ניוטרונים, וכך הלאה. תהליך זה נקרא "תגובת שרשרת".

הפצצה שהוטלה ב-1945 על הירושימה - "ילד קטן" - פעלה על עקרון פשוט למדי: חומר-נפץ רגיל הדף מסה אחת של אורניום אל עבר מסה אחרת. המסה הקריטית שנוצרה הופצצה בניוטרונים. המנגנון הזה לא נוסה מעולם לפני ההפצצה והוא לא היה יעיל במיוחד - רק אחוז וחצי מהאורניום שבה הספיק לעבור ביקוע, אבל אותו אחוז וחצי הספיק כדי לחולל פיצוץ בעוצמה של יותר משלושה-עשר קילוטון (כלומר בעצמה השווה לפיצוץ של שלוש-עשרה טונות של טי.אנ.טי.) ולהרוג כשבעים-וחמשה אלף בני-אדם. זו היתה הפעם הראשונה שבה נעשה שימוש בפצצה גרעינית במלחמה.
 
 
איש שמן. הפצצה הרגה 40 אלף יפנים בנגסקי
 איש שמן. הפצצה הרגה 40 אלף יפנים בנגסקי   
כעבור שלושה ימים הוטלה הפצצה "איש שמן" על נגסקי. היא היתה קצת יותר ארוכה, קצת יותר כבדה, ובהחלט יותר שמנה, אבל עיקר השוני היה מנגנון ההפעלה. "איש שמן" השתמשה במנגנון יעיל יותר של חומר-נפץ רגיל סביב ליבה של פלוטוניום. הביקוע-הגרעיני חולל פיצוץ בעוצמה של כעשרים-ושלושה קילוטון, אבל תודות לפני-השטח ההרריים של נגסקי "רק" כארבעים אלף בני-אדם נהרגו. יפן נכנעה, וזו היתה הפעם האחרונה שבה נעשה שימוש בפצצה גרעינית במלחמה.
 
הנשק החדש והנורא הזה זכה לשם "פצצת אטום". השם אינו מדויק - הרי גם דינמיט עשוי מאטומים - הוא פשוט נשמע טוב. השם המדויק הוא "פצצת ביקוע-גרעיני".
 

היתוך גרעיני

"מגה-טון מייק". חזקה כמו כמה מאות של פצצות אטום ביחד
 "מגה-טון מייק". חזקה כמו כמה מאות של פצצות אטום ביחד   
היתוך גרעיני, תהליך שונה מעט מביקוע גרעיני, הוא התהליך שמפעיל את השמש. בהיתוך גרעיני מתחברים שני גרעינים קלים לגרעין אחד כבד יותר, ושוב, התהליך מלווה בשחרור אדיר של חום והדף. היתוך גרעיני דורש תנאים קיצוניים של חום, מה שהקנה לו את השם "תהליך תרמו-גרעיני" (משמעות המלה "תרמוס" ביוונית היא "חם").

פצצת היתוך-גרעיני, או "פצצת מימן", מורכבת מפצצת ביקוע-גרעיני קטנה שיוצרת את תנאי החום והלחץ הדרושים להיתוך מימן כבד (מימן שגרעינו מורכב מפרוטון אחד וניוטרון אחד). פצצת ההיתוך חזקה יותר מפצצת הביקוע והמודל הראשון שנוסה הפיק פיצוץ בעוצמה של יותר מעשרה מגהטון (עוצמת פיצוץ של מגהטון אחד מקבילה לעוצמת הפיצוץ של מליון טונות של טי.אנ.טי.) - כאילו הופלו כמה מאות מהפצצות שהוטלו על הירושימה ונגסקי.
 
משמידת עולמות?
 משמידת עולמות?   
מספרים שכשרוברט אופנהיימר (Oppenheimer) - המדען שעמד בראש הצוות שפיתח את פצצת הביקוע - חזה בפיצוץ הנשק הגרעיני הראשון, עלתה בראשו שורה מכתבי הקודש של ההינדו: "למוות הייתי, משמיד עולמות".
 
שלך,

בלדד השוחי

גם לכם יש שאלה? שלחו אותה לבלדד, השוחי שיודע הכל
אימייל:bildad@nana.co.il
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by